Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

LEASING - instalacji fotowoltaicznej. Raty, które same się płacą.

Oceń ten post:
3.71 5 1 7
Opublikowano 12.08.2016 r.

Zakup materiałów i energii wg. GUS stanowi prawie połowę wydatków polskich przedsiębiorstw, stąd firmy szukają rozwiązań, które pozwolą im te wydatki ograniczyć. Jednym z rozwiązań jest budowa instalacji fotowoltaicznej pozwalające produkować prąd na potrzeby własne. Wysokość kosztów początkowych inwestycji zależą od zapotrzebowania na energię elektryczną przez daną firmę, czyli tak naprawdę warunkowane są m.in. tym, jak dużo prądu ma wygenerować instalacja, By móc realnie odczuć zysk z takiej inwestycji firma musi zainwestować od 50 000 – 60 000 zł do nawet 400 000 zł, na co nie zawsze jest odpowiedni zapas gotówki. Banki też dostrzegły ten problem i powoli zaczynają wprowadzać do swoich ofert produkty pozwalające sfinansować budowę np. instalacji fotowoltaicznej. Jednym z ciekawych rozwiązań jest leasing systemu PV, który dzięki swojej pracy i produkcji energii elektrycznej tak naprawdę częściowo sam siebie finansuje. 


CO TO JEST LEASING?

Leasing jest drugą, obok kredytu, najpopularniejszą formą finansowania inwestycji, która umożliwia korzystanie z rzeczy, a w ostatecznym rozrachunku - także jej nabycie, bez konieczności jednorazowego angażowania środków własnych. Przez cały czas trwania umowy leasingowej jej przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy, natomiast leasingobiorca płacąc opłaty leasingowe wykorzystuje go do swoich celów gospodarczych. Leasing umożliwia wliczenie całego płaconego przez leasingobiorcę czynszu leasingowego w koszty uzyskania przychodu, co daje możliwość finansowania z zysku jeszcze przed opodatkowaniem. 


UPROSZCZONA PROCEDURA

Jedną z najważniejszych cech leasingu jest fakt uproszczonej procedury. Firmy leasingowe wymagają minimum formalności, najczęściej należy przedstawić podstawowe dokumenty ewidencyjne i finansowe firmy i nie jest wymagane dodatkowe zabezpieczenie. Czas oczekiwania na decyzję jest bardzo krótki i często w ciągu 1 tygodnia jest już odpowiedź.


Chcesz ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną?
Sprawdź jaki jest zakres ochrony ubezpieczeniowej.


JAKIE KORZYŚCI WYNIKAJĄ Z LEASINGOWANIA INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

  • Zysk w każdym miesiącu. Możemy zbudować instalację bez wykładania środków własnych. Raty leasingowe zastępują koszty nabycia sprzętu.
  • System fotowoltaiczny zakupiony w ramach leasingu sam na siebie zarabia, tj. miesięczna oszczędność z tytułu produkcji energii na własne potrzeby będzie częściowo pokrywać ratę leasingu.
  • Leasing pozwala przedsiębiorcy zmniejsza obciążenia podatkowe. Wydatki ponoszone przez leasingobiorcę zalicza się do kosztów uzyskania przychodu.
  • W przypadku leasingu operacyjnego, przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątkowych leasingodawcy. Kosztem uzyskania przychodu jest pełna kwota rat oraz cała opłata wstępna. Raty leasingowe zmniejszają więc podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym, a więc i wydatki leasingobiorcy.
  •  Leasing Instalacji PV pozwala rozłożyć podatek VAT na raty (podatek VAT jest finansowany przez  leasingodawcę, a później doliczany jest do miesięcznych rat leasingowych netto). Zakup instalacji PV ze środków własnych lub za pomocą kredytu bankowego powoduje, że VAT musimy rozliczyć jednorazowo
  • W przypadku leasingu finansowego, kosztem uzyskania przychodu jest część odsetkowa rat leasingowych (czyli podobnie jak w przypadku kredytu bankowego) oraz amortyzacji leasingowanej instalacji PV.
  • Leasing operacyjny  nie jest uwidaczniany jako zobowiązanie w bilansie leasingobiorcy, nie powiększa zadłużenia i pomaga w podtrzymaniu dobrego wizerunku firmy  - powodując zwiększenie płynności finansowej.
  • Leasing operacyjny pozwala uniknąć niepotrzebnej biurokracji, co miesiąc firma otrzymuje jedynie fakturę do zaksięgowania i nie musi prowadzić ewidencji środków trwałych, amortyzacji czy inwentaryzacji. 

PRZYKŁADOWE WYLICZENIA KOSZTÓW LEASINGU DLA INSTALACJI 40 kWp.

Leasing instalacji fotowoltaicznej Brewa

Leasing instalacji fotowoltaicznej

Uwaga! Powyższe dane maja charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Koszty inwestycji zależą od indywidualnych warunków budynku. Oszczędności zależą od sprawności nośników energii i jej odpowiednie wykorzystanie.
Często przedsiębiorcy poszukują inwestycji, które można wpisać w koszty działalności firmy. Najprostszym rozwiązaniem dla wielu staje się zakup nowego samochodu. Nie można tej decyzji odmawiać praktycyzmu. Pamiętać jednak trzeba, że wartość takiego auta na przestrzeni lat spadnie, a jego eksploatacja będzie wiązać się z wydatkami. Zamiast generować kolejne koszty, warto zastanowić się nad inwestycją, która przyniesie długofalowe korzyści. Może nią być montaż instalacji fotowoltaicznej, korzystne zmiany ustawowe, spadek cen instalacji oraz interesująca  stopa zwrotu sprawia, że na taką inwestycję decyduje się coraz więcej firm w Polsce.


Interesuje Cię oszczędzanie prądu w firmie? >>
Poznaj szczegóły oferty systemów fotowoltaicznych w dla biznesu>>


Budowę instalacji fotowoltaicznej powinna rozważyć każda firma, której roczne wydatki na zakup energii elektrycznej przekraczają 12 000 – 15 000 zł. Szczególnie jest to interesująca propozycja dla firm mających stały pobór energii, są to m.in. chłodnie, sklepy spożywcze, stacje benzynowe, zakłady produkcyjne itp. Z jednej strony budują częściową niezależność energetyczną, z drugiej zaś zabezpieczają się przed wzrostem cen energii, jednocześnie tworzą wizerunek firmy innowacyjnej i odpowiedzialnej społecznie. Dzięki rozwojowi źródeł finansowania, takich choćby jak leasing, staje się to inwestycja dużo bardziej dostępna.  

 

Artykuł można również przeczytac na stronie portalu "Gram w zielone">>


 PRZYGOTUJEMY DLA CIEBIE BEZPŁATNĄ KALKULACJĘ JESZCZE DZIŚ!

SPRAWDŹ ILE ZAOSZCZĘDZISZ I CZY JEST TO DLA CIEBIE OPŁACALNA INWESTYCJA

 

FORMULARZ

 

 

 

 

Galeria