Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

« Wróć

Czy fotowoltaika się opłaca 2024 na nowych zasadach?

Oceń ten post:
2.00 5 1 4
Opublikowano 27.03.2024 r.

Czy fotowoltaika się opłaca?

 

Opłacalność fotowoltaiki zmienia się w czasie. Wpływają na nią przede wszystkim odgórne zasady dotyczące rozliczania się za zużycie i sprzedaż energii do sieci. Jakie zmiany czekają prosumentów w 2024 roku? Czy warto zakładać instalację, czy OZE przestało być już opłacalne? Sprawdź, na jakie nowe warunki trzeba się przygotować i co zrobić, by zyskać na energii odnawialnej jak najwięcej.

 

Tego dowiesz się z artykułu:

  • Jak wyglądała sytuacja fotowoltaiki w Polsce w ostatnich latach?
  • Jakie zmiany czekają branżę OZE?
  • Jakie nowe zasady mają zostać wprowadzone w 2024 roku?
  • Czym są taryfy dynamiczne?
  • Co dalej z programem Mój Prąd?
  • Czy fotowoltaika wciąż się opłaca i kto zyska na niej najwięcej?

 

fotowoltaika na dachu

 

Fotowoltaika w ostatnich latach – co działo się w branży?


Kilka ostatnich lat to dla polskiej branży fotowoltaicznej okres bardzo intensywnego rozwoju. Na dachach domów w naszym kraju pojawiało się coraz więcej paneli słonecznych, wciąż powstają także nowe magazyny energii. W szczycie zainteresowania zakładaniem instalacji OZE na potrzeby gospodarstw domowych uruchamiano ich miesięcznie nawet kilkadziesiąt tysięcy.

 


W 2022 r. zaczął obowiązywać nowy system rozliczeń prosumentów, czyli net-billing. Zastąpił on poprzedni system, czyli net-metering. (Dotyczyło to instalacji zgłoszonych po 31 marca 2022 r). To właśnie system net-metering przyczynił się do intensywnego wzrostu liczby prosumentów w Polsce.

 


Po tej zmianie odnotowano spadek zainteresowania fotowoltaiką. Niektórzy byli wręcz zdania, że rynek OZE w Polsce czeka zapaść. Wsparciem były natomiast kolejne edycje programu Mój Prąd, które podtrzymywały zainteresowanie Polaków systemami energii odnawialnej.

 


W 2023 roku Polska zajęła czwarte miejsce w Unii Europejskiej pod względem wartości inwestycji w fotowoltaikę (za Niemcami, Hiszpanią i Włochami). Co będzie dalej? Czy fotowoltaika się opłaca w 2024 roku na nowych zasadach? Pora sprawdzić, jakie zmiany czekają Polaków w najbliższych miesiącach.

 

 

 

Opłacalność fotowoltaiki w 2024 – to warto wiedzieć


Sprawdź najważniejsze informacje, które mają wpływ na to, czy fotowoltaika w 2024 wciąż się opłaca. Zobacz, jakie zmiany przyniesie bieżący rok.

 

  • W 2024 r. mają wejść do użytku tzw. taryfy dynamiczne. Będą one korzystne przede wszystkim dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych rozliczających się w systemie net-billing, Taryfy mają uwzględniać godzinowe rozliczenie produkcji prądu z OZE.

 

  • Zasady, które mają zostać wprowadzone w 2024 roku, będą zachęcać do inwestycji we własne magazyny energii. Dzięki nim można gromadzić energię i w ten sposób ograniczać koszty jej zakupu. Nie ma konieczności odsprzedaży prądu do sieci w momencie, gdy jest to nieopłacalne. Zwiększenie autokonsumpcji oznacza oszczędności.

 

  • Do 30 czerwca 2024 r. będzie obowiązywał system ustalania jednolitej stawki za nadwyżki energii. Oblicza się ją na podstawie rynkowej miesięcznej ceny energii.

 

  • Jeśli założyłeś instalację fotowoltaiczną przed 31 marca 2022 r., możesz się rozliczać w systemie net-metering.

 

  • W 2024 r. będzie można stać się prosumentem wirtualnym. Polega to na wykupieniu udziału w mocy farmy słonecznej i korzystanie z wytworzonej energii.

 

  • Na 2024 rok planowany jest start programu Mój Prąd 6.0 – czyli kolejnej edycji systemu rządowych dotacji do OZE.

 


Jak powyższe zmiany wpływają na opłacalność założenia systemu OZE w 2024? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

 

 

Fotowoltaika 2024 – taryfy dynamiczne


Bardzo ważną zmianą dla osób chcących korzystać z fotowoltaiki jest wprowadzenie taryf dynamicznych. Na czym to polega?

 


Rozliczanie energii pochodzącej fotowoltaiki na podstawie taryfy dynamicznej ma polegać na stosowaniu godzinowej ceny giełdowej na rynkach dnia następnego. Co to oznacza? Przede wszystkim stawka ma być inna w zależności od godziny, w której będzie dostarczana energia do sieci. Taryfa dynamiczna będzie więc zmieniać się na podstawie aktualnych warunków na rynku energetycznym. Jeśli popyt na energię będzie wyższy, stawki także wzrosną. Niższa cena będzie zobowiązywać natomiast przy niewielkim zapotrzebowaniu na prąd.

 

 

Ceny energii elektrycznej będą ustalane przez Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE). To właśnie ten podmiot ma zająć się przygotowaniem Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii – CSIRE (zgodniez nowelizacją ustawy Prawo energetyczne). Aktualne ceny energii elektrycznej będzie można sprawdzić na stronie CSIRE.

 

Taryfa dynamiczna ma obowiązywać od 1 lipca 2024 r.  

 


Jak działa to w praktyce?

  

Gdy instalacja nie pracuje (np. nocą):

  • za każdą kWh prądu odbierzesz za darmo 0,8 kWh (jeśli masz instalację do 10 kW),
  • za każdą kWh prądu odbierzesz 0,7 kWh (jeśli instalacja ma moc powyżej 10 kW).

 


Gdy masz większe zapotrzebowanie na prąd, za kolejne KWh zapłacisz według aktualnie obowiązujących stawek.

 

 

Mój Prąd 6.0 – jakie zasady w 2024?


Dla osób planujących założenie instalacji fotowoltaicznej duże znaczenie ma przyszłość rządowych programów wsparcia finansowego do wdrożenia systemów OZE. Jak to wygląda aktualnie?

 


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW) poinformował, że kolejna, szósta, edycja programu Mój Prąd jest planowana na 2024 rok. Niestety nie są jeszcze znane żadne konkrety. Trudno zatem mówić o opłacalności zakładania systemów fotowoltaicznych z państwową dotacją. Wiele wskazuje na to, że odblokowanie środków z KPO korzystnie wpłynie na ofertę dofinansowań, jednak są to wyłącznie spekulacje.

 

 

Pojawiają się natomiast doniesienia na temat planowanego kredytu 0 procent na:

  • termomodernizację,
  • fotowoltaikę,
  • pompy ciepła,
  • magazyny energii.

 


Program ma być skierowany przede wszystkim do osób, które chcą korzystać z OZE, jednak wysoki początkowy koszt inwestycji jest dla nich barierą nie do przejścia. W tym przypadku także mowa o spekulacjach. Jednak warto monitorować tę tematykę, aby złożyć ewentualny wniosek jak najszybciej.

 

 

Fotowoltaika w 2024 – czy to się wciąż opłaca?


Na tak postawione pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, która sprawdzi się w przypadku każdego użytkownika paneli fotowoltaicznych – zmiennych jest sporo.

 


Eksperci przewidują jednak, że nowe zasady będą korzystne dla podmiotów rozliczających się w systemie net-billing przede wszystkim w przypadku korzystania z magazynów energii. To pozwala na znacznie bardziej opłacalne zarządzanie energią. Można kupować ją, gdy jest tania, a sprzedawać, gdy jest droższa.

 


Kolejną kwestią jest opłacalność przejścia na system net-billing z systemu net-metering. To także może być korzystne, jednak i tutaj trzeba by było zainwestować w magazyny energii. Warto zatem śledzić bieżące doniesienia, aby wybrać dla siebie najlepsze rozwiązania. Przydatne może być także skonsultowanie się ze specjalistami, którzy doradzą, jak „odnaleźć się” we wprowadzanych zmianach, by najwięcej na tym zyskać.

 


Podsumowanie

 

  • Rok 2024 niesie dla użytkowników fotowoltaiki spore zmiany.
  • W drugiej połowie roku mają zostać wprowadzone taryfy dynamiczne, które mają dopasowywać ceny energii do bieżącego zapotrzebowania.
  • Planowana jest kolejna edycja programu Mój Prąd.
  • Magazyny energii mogą okazać się bardzo opłacalne dla prosumentów.

 


 

FORMULARZ

 

Dlaczego Brewa?
Mamy 99% pozytywnych opinii

Mamy 99% pozytywnych opinii

Montujemy od 2015 roku

Montujemy od 2015 roku

Wykonaliśmy ponad 3000 instalacji

Wykonaliśmy ponad 3000 instalacji

Realizacja już w 24 dni

Realizacja już w 24 dni

Obsługa od A do Z

Obsługa od A do Z

Poznaj opinie » naszych Klientów oraz zobacz nasze realizacje »

 

Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter