Instalacje fotowoltaiczne: 9 najczęstszych błędów projektowania, montażu i eksploatacji. Zobacz jak ich uniknąć!
Bezobsługowość to jeden z największych atutów systemów fotowoltaicznych. Nie posiadają części mechanicznych, które ulegałyby zużyciu. Stąd też, większość problemów, które pojawiają się w trakcie eksploatacji to wynik zdarzeń losowych lub… błędu ludzkiego. Niewłaściwie podjęte kroki podczas projektowania czy montażu, mogą być źródłem poważnych problemów z instalacją PV.
Chcesz ich uniknąć? Sprawdź, co możesz zrobić, by cieszyć się sprawną instalacją przez lata! Oto najczęściej popełniane błędy – zarówno podczas wyboru sprzedawcy, jak i na etapie projektowania oraz montażu. Jeśli planujesz inwestycję w fotowoltaikę – koniecznie miej je na uwadze.
Przede wszystkim nie warto oszczędzać przy tego rodzaju przedsięwzięciu. Kilka lub kilkanaście procent oszczędności może zemścić się na nas wielokrotnie w ciągu 25-30 lat funkcjonowania systemu. Jakich jeszcze błędów się wystrzegać? Zobacz w dalszej części artykułu.
1. Najtaniej nie znaczy najlepiej
Instalacja fotowoltaiczna, z założenia, ma przetrwać ok. 25 – 30 lat. Pamiętaj o tym, rozpoczynając inwestycję. Nie warto oszczędzać i decydować się na najtańszego wykonawcę. Poza ceną, zweryfikuj wszystkie inne parametry oferty, a nawet – skontaktuj się z niezależnym doradcą.
Ponieważ odnawialne źródła energii są stosunkowo nowym rozwiązaniem na polskim rynku, niektóry sprzedawcy oferują produkty niskiej jakości, naciągają informacje o sprawności, uzyskach, okresie zwrotu systemu lub proponują przewymiarowane rozwiązania wykraczające poza potrzeby klienta.
Niemniej ważna jest historia firmy – jeżeli firma działa na rynku 20 czy więcej lat, oznacza to, że udzielona przez nią gwarancja 5 czy 10-letnia rzeczywiście jest do wypełnienia. Jeżeli mamy do czynienia z firmą typu start-up, młodą bez kapitału to szanse na to, że przetrwa ona kolejne 2, 5 czy 10 lat, nie czarujmy się, są niewielkie.
2. Błędnie oszacowane, ile energii zostanie wyprodukowane i jakie będą zyski
Dokładny szacunek ilości wyprodukowanej energii i płynących z tego zysków pozwoli dobrać najbardziej optymalną i opłacalną instalację. By uniknąć błędów, w trakcie wykonywania szacunkowych obliczeń, ekspert musi zwrócić uwagę na elementy takie, jak:
- średnie nasłonecznienie terenu – to najbardziej istotny czynnik,
- zacienienie paneli,
- zmianę kąta, pod jakimi padają promienie słoneczne,
- spadek sprawności instalacji wraz z upływem czasu
- sprawność inwertera,
- zasady rozliczania się z odbiorcą energii,
- koszty opodatkowania przychodu z tytułu produkcji energii.
Wszystkie te elementy mają w ostatecznym rozrachunku znaczenie. A im bardziej precyzyjna kalkulacja, tym mniejsze rozczarowanie, gdy instalacja już zacznie działać.
3. Wadliwy/źle przygotowany projekt
Nieuwzględnienie w projekcie nośności dachu, wszystkich wymiarów budynku czy niewłaściwe poprowadzenie przewodów może narazić wykonawcę (a co za tym idzie – Ciebie) na dodatkowe koszty w trakcie montażu systemu. Dostarcz więc inżynierom szczegółowych informacji na temat obiektu, oraz dopilnuj by projekt był dokładny i uwzględniał wszystkie przeszkody.
4. Ignorowanie zacienień
Zacienienie instalacji fotowoltaicznej ma bardzo niekorzystny wpływ na pracę instalacji PV. Nawet, jeśli przysłonięte jest 3% powierzchni systemu, może spadek sprawność całego systemu może wynieść nawet 25%! Dobry projekt weryfikuje prawdopodobieństwo zacienienia, unikając jego powstania. A co, gdy to nie do uniknięcia? Wtedy można zastosować specjalny inwerter, który eliminuje problem ze sprawnością instalacji.
5. Panele ustawione pod złym kątem
Największą wydajność paneli fotowoltaicznych uzyskujemy, ustawiając pod kątem 35 stopni względem powierzchni ziemi. Ponad 10 - stopniowe odchylenia mogą spowodować spadek wydajności. Z drugiej strony jednak, nie zawsze da się je zamocować pod optymalnym kątem tak, by uniknąć wysokich kosztów montażu. Projektant musi rozważyć „za” i „przeciw”, dokładnie szacując efekt ekonomiczny różnych opcji ustawienia i wybrać najlepsze dla klienta.
6. Oszczędności, które stają się wydatkami
Jak to się dzieje, że niektóre firmy, działające w obszarze odnawialnych źródeł energii kuszą klientami niewiarygodnie atrakcyjnymi cenami? Nie łudźmy się, nie ma nic za darmo. Zazwyczaj to efekt kiepskiej jakości podzespołów lub znikomego doświadczenia pracowników. Wybór niekompetentnego instalatora skutkować może np.:
- wypadkami, ze względu na nieprzestrzeganie zasad BHB,
- stosowaniem urządzeń bez atestów i znaków jakościowych,
- wykorzystaniem słabej jakości przewodów,
- zastosowaniem nieodpowiednich systemów montażowych,
- złym doborem typu i mocy inwertera.
Efekt? Oszczędzasz pozornie, przez lata męcząc się z wadliwą instalacją, która pochłania coraz to więcej pieniędzy z uwagi na konieczność częstego serwisowania.
7. Nieubezpieczona instalacja
Skoro w instalacji fotowoltaicznej brak ruchomych części, nie warto jej ubezpieczać? Pomimo, że to dodatkowy wydatek, wcale nie chodzi o kaprys. Inwestycja w ubezpieczenie to gwarancja bezpieczeństwa i ciągłości pracy instalacji na lata. Gdy dojdzie to wypadku losowego, zwykłe ubezpieczenie budynku po prostu nie wystarczy, bo polisy najczęściej nie obejmują przydomowych instalacji fotowoltaicznych. A koszt naprawy może być naprawdę wysoki…
8. Wykonawca bez ubezpieczenia OC
Skoro już o ubezpieczeniach mowa… Gdy wpuszczamy do domu firmę montującą instalację PV, pozwalamy, by działała na naszym – najbardziej przecież wartościowym – majątku. Gdy dojdzie do szkód wyrządzonych na mieniu podczas instalacji, problem rozwiąże posiadane przez instalatora ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Koniecznie sprawdź, czy firma, której chcesz powierzyć wykonanie prac je posiada!
9. Niewłaściwy transport paneli
Odpowiednio dobrane panele to klucz sprawnej pracy instalacji przez lata. Nie mogą być uszkodzone – to po pierwsze. A po drugie – muszą mieć odpowiednią moc. Jeśli masz możliwość – zadbaj osobiście o ich dostawę i sprawdź je od pierwszego do ostatniego z palety. Lub… wybierz wykonawcę, któremu możesz zaufać.
Prawidłowo zaprojektowana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna będzie Ci służyć przez długie lata, dostarczając zielonej energii do Twojego domu. By jednak na inwestycji zyskać, a nie stracić – wybierz doświadczonego projektanta i instalatora. Firmę, która zagwarantuje, że system będzie działać bez awarii i dokładnie tak, jak tego oczekujesz. Wtedy wydatek na stworzenie przydomowej elektrowni słonecznej się opłaci.
Pobierz FOTOWOLTAICZNY DEKALOG DOBRYCH PRAKTYK ⤵️
FORMULARZ