Poproś o darmową konsultację!
(lista obejmuje wyłącznie obsługiwany przez nas teren; nie obsługujemy województw, które nie znajdują się na liście)

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

Jak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Oceń ten post:
5.00 5 1 1
Opublikowano 31.01.2018 r.

Jak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej

 

Jak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej? To podstawowe pytanie każdej osoby, która zastanawia się nad uzyskaniem niezależności energetycznej dzięki fotowoltaice. W poniższym artykule dowiesz się krok po kroku jak dobieramy instalację fotowoltaiczne dla naszych Klientów oraz co może być pomocne w tym procesie.

 

Dlaczego odpowiedni dobór wielkości instalacji fotowoltaicznej jest tak ważny?

 

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o...pieniądze!

 

Optymalna pod względem ekonomicznym będzie instalacja, która maksymalnie zbilansuje Twoje zużycie energii elektrycznej - bez niepotrzebnego przewymiarowania. Po co produkować prąd, z którego i tak nie będziesz mógł skorzystać? 

 

Rachunki za prąd jako podstawa kalkulacji

 

Jako podstawa do dobrania wielkości instalacji służy nam średnia wysokość rachunków za prąd lub średnie miesięczne zużycie prądu. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić ile energii powinna wyprodukować instalacja, by pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku. 

 

Poniżej wstawiamy prosty kalkulator fotowoltaiczny, który pomoże rozeznać się w wielkości instalacji, którą potrzebujesz w swoim przypadku:

 

KALKULATOR

 

Wystarczy zaznaczyć suwakiem średnią miesięczną wielkość rachunków za prąd, a reszta zostanie obliczona automatycznie.

 

Jak sprawdzić dokładniej zużycie prądu i poszczególnych urządzeń?

 

Chcesz sprawdzić jakie urządzenia w określonych godzinach zużywają prąd w Twoim domu? Chcesz poznać dokładne koszty ich użytkowania? Możesz to zrobić dzięki Smappee - Inteligentnemu Licznikowi Energii.

 

Smappee - inteligentny licznik energii

 

Dzięki Smappee możesz określić swój profil zużycia energii. Dowiesz się jakie urządzenia są najbardziej prądożerne oraz w jakich godzinach zużywasz najwięcej prądu.

 

Jak może Ci to pomóc? Poprzez wyeliminowanie "pożeraczy prądu" możesz już bez fotowoltaiki obniżyć swoje rachunki za prąd do 30%, co może się przełożyć na znaczące oszczędności. Dzięki temu, w przypadku budowy instalacji fotowoltaicznej może się okazać, że wystarczy mniejszy zestaw niż pierwotnie zakładano (co oznacza niższe koszty inwestycji).

 

Ponadto, dzięki stworzeniu profilu zużycia energii dowiesz się w jakich godzinach zużywasz najwięcej prądu. Będzie to pomocne w dokładniejszej kalkulacji doboru wielkości instalacji. W Polsce obowiązuje system net meteringu, czyli magazynowania wyprodukowanej energii w sieci. Jak to działa? 

 

net metering w Polsce

 

W przypadku wyprodukowania większej ilości prądu niż Twoje zużycie, nadwyżka trafia do Zakładu Energetycznego. Możesz w ciągu 12 miesięcy od momentu "wpiszczenia" energii do sieci odebrać ją za darmo - a dokładniej 80% z tego, co zostanie przekierowane do sieci. 

 

Nie potrzebujesz więc fizycznych magazynów energii, które podwyższyłyby koszty inwestycji - to sieć energetyczna jest swego rodzaju magazynem dla Twoich nadwyżek.

 

Dzięki określeniu profilu zużycia energii wiesz ile energii z instalacji fotowoltaicznej będziesz mógł zużyć na bieżące potrzeby, a ile zostanie przekierowane do zmagazynowania. Pamiętając, że 80% energii będziesz mógł odebrać za darmo, będziemy w stanie jeszcze dokładniej okreslić jaka wielkość instalacji będzie potrzebna, by pokryć w 100% Twoje domowe zapotrzebowanie.

 

Jak sprawdzić swój profil zużycia prądu?

 

Smappee - Ekrany aplikacji

 

Smappee dysponuje intuicyjną aplikacją mobilną (do zaintalowania na Twój telefon) oraz webową (dostępną poprzez przeglądarkę). Szczególnie ciekawa jest możliwość monitorowania bieżącego zużycia prądu (oraz produkcji w wersji dostosowanej dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznej) poprzez aplikację mobilną.

 

To tylko część możliwości Smappee. Więcej pisaliśmy o tym na tej podstronie.

 

Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest możliwość rozwinięcia podstawowej wersji Smappee (dla użytkowników bez instalacji fotowoltaicznej) do wersji solarnej - dla użytkowników posiadających zestaw fotowoltaiczny. Wystarczy dopłacić różnicę między wersją standardową, a rozszerzoną - bez konieczności kupowania całego sprzętu od nowa.

 

Jak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej - Podsumowanie

 

rachunek fotowoltaika 

 

Jak widzisz, istnieje kilka możliwości doboru wielkości instalacji fotowoltaicznej. Niezależnie od tego którą opcję wybierzesz, instalacja fotowoltaiczna pozwoli Ci zmniejszyć rachunki nawet o 90%. Warto zwrócić uwagę na to, by instalacja nie była przewymiarowana - im lepiej dobrana wielkość instlacji do zużycia, tym szybszy zwrot z inwestycji, a na pewno zależy Ci na tym, by ten wskaźnik był optymalny. 

 


 

 

Jeśli masz pytania dotyczące fotowoltaiki lub Smappee, to jesteśmy do Twojej dyspozycji. Zamów darmową konsultację korzystając z poniższego formularza.

 

FORMULARZ