Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

Jak działają pompy ciepła?

Oceń ten post:
4.33 5 1 6
Opublikowano 02.02.2015 r.

Pompa ciepła działa w podobny sposób jak lodówka, z tym, że w odwróconym układzie. Lodówka pobiera ciepło z komory i odprowadza je na zewnątrz. Pompa ciepła natomiast pobiera ciepło ze środowiska (gruntu lub powietrza) i przekazuje je do instalacji grzewczej w domu.


Wyróżniamy dwa podstawowe typy pomp ciepła tj. powietrzne pompy ciepła, wykorzystujące ciepło zawarte w powietrzu atmosferycznym lub wentylacyjnym. Drugim rodzajem są gruntowe pompy ciepła, w których źródło poboru ciepła stanowi grunt, który dostarcza energię cieplną do instalacji wewnętrznej.

 

Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Za pobranie energii odpowiada parownik. Pobrana energia przekazywana jest do czynnika roboczego (bardzo często jest to glikol, lubinny czynnik chłodniczy). Sprężony czynnik roboczy przetłaczany jest między wymiennikami ciepła (parownikiem i skraplaczem), oddając ciepło do instalacji.

Przy wyborze pompy ciepła, należy sprawdzić tzw. COP. Jest to istotny współczynnik wydajności grzejnej, który określa miarę sprawności cieplnej urządzenia. Jest to tzw. COP (współczynnik wydajności chłodniczej z ang. Coefficient Of Performance). Im jest on wyższy, tym wydajniej pracuje urządzenie, tym niższe są koszty użytkowania.

Ze względu na swoją charakterystykę pompę ciepła można wykorzystać w zimie do ogrzewania domu, czy wody a w czasie lata pompa "wyciąga” zimno np. z głębi ziemi i może spełniać funkcję chłodzącą pomieszczenia.

W przypadku montażu pomp ciepłą, duże znaczenie ma wybór renomowanego producenta, który oferuje kompletny osprzęt (zasobniki ciepłej wody, zbiorniki buforowe, regulatory bilansu energii, układy sterowania) oraz firmy instalatorskiej, który w fachowy sposób wykona montaż i zapewni wsparcie posprzedażowe.

FORMULARZ

Galeria

Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM