Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

Jaki VAT na instalacje fotowoltaiczne: 8 czy 23%?

Oceń ten post:
5.00 5 1 3
Opublikowano 02.09.2019 r.

vat fotowoltaika

 

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Dzięki nim można zredukować rachunki za prąd nawet o 90%, korzystając z zielonej, odnawialnej energii. Warto jednak pamiętać, że na montaż paneli słonecznych jest nałożony podatek VAT. W niektórych przypadkach może to być 8%, jednak ta obniżona stawka obowiązuje tylko, gdy inwestycja spełnia konkretne wymogi. Jakie? Wyjaśniamy w tym artykule.

 

Co do zasady montaż instalacji fotowoltaicznych jest opodatkowany podstawową stawką VAT, która wynosi 23%. Jest jednak kilka sytuacji, w których można zastosować preferencyjną, czyli 8%. To, którą należy uiścić, zależy przede wszystkim od powierzchni użytkowej obiektu, na którym zostaną zamontowane panele słoneczne. Ważne jest również miejsce, w którym nastąpi ich montaż.

 

Jakie przepisy regulują stawkę VAT na instalacje PV?

Podstawa to oczywiście Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nazywana często ustawą o VAT. To ona określa, jakie stawki podatku obowiązują od sprzedaży konkretnych produktów. Z punktu widzenia fotowoltaiki najważniejsze są zapisy artykułu 41 ust. 12-12c, w których wskazuje się sytuacje, kiedy można zastosować VAT 8% na sprzedaż instalacji.

Zgodnie z tym przepisem, obniżoną stawkę VAT stosuje się do budowy, remontów, modernizacji, termomodernizacji bądź przebudowy obiektów budowlanych albo ich części, gdy są one objęte społecznym programem mieszkaniowym. Co to oznacza w praktyce? Chodzi tutaj o:

  • domy o powierzchni użytkowej do 300 m2 oraz
  • mieszkania o powierzchni użytkowej do 150 m2.

Jak zatem widać, preferencyjną stawkę można zastosować wyłącznie przy instalacjach domowych, na prywatny użytek. To jednak nie wszystkie ograniczenia.

 

VAT 8% na fotowoltaikę tylko przy instalacji paneli na dachu

Twój dom ma powierzchnię użytkową poniżej 300 m2? Spełniasz więc pierwszy warunek do zastosowania obniżonej stawki VAT. Jest jednak jeszcze drugi: panele muszą być zamontowane w całości na dachu budynku. Muszą się znajdować w obrębie jego bryły.

W każdym innym przypadku, a więc wówczas, gdy instalacja trafi:

  • na grunt na terenie domowej posesji,
  • na budynek gospodarczy – np. garaż (zewnętrzny),
  • poza bryłę budynku – będzie wystawała poza jej obręb

obowiązuje standardowa stawka podatku VAT, czyli 23%.

 

Przepis ten może się wydawać dość absurdalny. Nie ma przecież znaczącej różnicy między działaniem paneli słonecznych, które są zamontowane na terenie posesji czy na garażu, a tymi, które trafią bezpośrednio na dach budynku. Jednak zasady te potwierdzają również indywidualne interpretacje, wydane m.in. przez Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z dnia 26 kwietnia 2017 r. (sygn. 2461-IBPP2.4512.135.2017.2.DC) czy przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 13 stycznia 2017 r. (sygn. 2461-IBPP2.4512.865.2016.2.AB). Potwierdzenie można też znaleźć w odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 1554 w marcu 2016 r. (sygn. PT10.054.2.2016.WLI.117E).

Dobra wiadomość jest taka, że resort zapowiedział prace nad stworzeniem nowej matrycy stawek VAT, a co za tym idzie – ujednoliceniem przepisów tak, aby miejsce montażu instalacji nie miało wpływ na stawkę podatkową. Niemniej jednak, na razie, planując inwestycję w fotowoltaikę, warto dobrze znać przepisy prawa i stosować adekwatną stawkę VAT.

Wybranie niższej w sytuacji, gdy podatnik nie ma do tego prawa, będzie skutkowało:

  • koniecznością dopłacenia zaległej kwoty,
  • dodatkowymi konsekwencjami finansowymi – na podatnika mogą zostać nałożone inne opłaty karno-skarbowe.

 

Dom powyżej 300 m2 – jaki VAT na fotowoltaikę?

Warto wiedzieć, że gdy powierzchnia użytkowa budynku mieszkalnego przekracza wspomniane już magiczne 300 m2, ale instalacja ma trafić na dach obiektu, istnieje możliwość częściowego zastosowania stawki preferencyjnej 8%. Wówczas podstawę opodatkowania należy podzielić proporcjonalnie zgodnie z tym, jaka część budynku mieści się we wskazanej ustawą powierzchni użytkowej (będzie objęta 8% podatkiem), a jaka ją przekracza (na nią zostanie nałożone 23%).

Jak widać, zarówno usługodawcy, jak i usługobiorcy powinni zwracać baczną uwagę na sposób naliczania VAT-u przy montażu instalacji fotowoltaicznej. To kolejny powód, dla którego, szukając wsparcia w zakresie odnawialnych źródeł energii, warto skorzystać z usług renomowanych ekspertów.


FORMULARZ

Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM