Poproś o darmową konsultację!
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają do niej zastosowanie Polityka prywatnościWarunki korzystania z usług.

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Fotowoltaika
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Małopolskie:

  Mazowieckie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Świętokrzyskie:

  Wielkopolskie:

  Zachodniopomorskie:

« Wróć

Mikroinwertery fotowoltaiczne - Najważniejsze informacje [Zalety i Wady]

Oceń ten post:
3.80 5 1 15
Opublikowano 10.05.2019 r.

Mikroinwertery fotowoltaiczne to alternatywa do standardowych inwerterów, kóre są niezbędnym elementem systemu fotowoltaicznego. Jak działają mikroinwertery? Jakie są ich wady i zalety? O tym dowiesz się w tym artykule!

Szukając informacji na temat podzespołów fotowoltaicznych, prędzej czy później inwestor trafi na informacje na temat inwerterów (falowników) fotowoltaicznych. Jest to urządzenie, które zmienia prąd stały (DC) w prąd zmienny (AC).

 

jak dziala fotowoltaika

 

W przypadku standardowych rozwiązań stosujemy najczęściej 1 inwerter, do którego podłączone są panele fotowoltaiczne.

(uproszczony schemat)

 

Jak to wygląda w przypadku mikroinwerterów?

mikroinwertery fotowoltaiczne schemat

(uproszczony schemat)

 

Zalety wykorzystania mikroinwerterów:

  1. Możliwość budowania instalacji fotowoltaicznych już od 1 panela - w przypadku standardowych instalacji fotowoltaicznych jesteśmy ograniczeni pod względem minimalnej mocy instalacji, którą zastosujemy. Mikroinwertery pozwalają budować instalacje, w których skład wchodzi zaledwie kilka modułów fotowoltaicznych.
  2. Możliwość rozbudowany instalacji fotowoltaicznych - mikroinwertery pozwalają w prosty sposób powiększyć wielkość instalacji fotowoltaicznej. Wystarczy podłączyć kolejny panel fotowoltaiczny wraz z mikroinwerterem. 
  3. Każdy mikrofalownik ma swój MPP-tracker - pozwala to na budowanie instalacji fotowoltaicznych na nietypowych budynkach, gdzie na części paneli występuje np. zacienienie. 
  4. Możliwość monitorowania każdego modułu oddzielnie - może to być ważna korzyść dla wymagających osób nastawionych na dokładną analizę pracy mikroinstalacji fotowoltaicznej.

 

Wady wykorzystanie mikroinwerterów:

Niestety biorąc pod uwagę nasze doświadczenie i informacje, które do nas docierają od innych specjalistów zajmujących się fotowoltaiką w Polsce, mikroinwertery posiadają wiele wad:

  1. Wycofanie z oferty mikroinwerterów przez duże firmy - jest to co najmniej zastanawiający fakt, że w ostatnich latach znane są przypadki wycofania z oferty mikroinwerterów.
  2. Ryzyko wystawienia na ekstremalne warunki - mikroinwertery są montowane pod modułami fotowoltaicznymi, przez co narażone są na trudne warunki atmosferyczne - nawet od -20 st. C do +70 st. C! Ma to niestety przełożenie na żywotność tych urządzeń elektrycznych.
  3. Większe ryzyko awarii - zamiast 1 inwertera mamy ich n (gdzie n = najczęściej ilośc modułów fotowoltaicznych). Z doświadczeń i statystyk wynika, że znacząco zwiększa to ryzyko wystąpienie awarii instalacji fotowoltaicznej.
  4. Utrudnione serwisowanie - w przypadku awarii najczęściej konieczne będzie zastosowanie dodatkowego sprzętu (np. rusztowania), by zdemontować moduł fotowoltaiczny i mikroinwerter pod nim zainstalowany. To wpływa z kolei na większe skomplikowanie całego procesu i dodatkowe koszty.
  5. Większe ryzyko powstania pożaru - badania w różnych krajach wskazują, że najczęstszą przyczyną incydentów pożarowych w przypadku instalacji fotowoltaicznych są konektory DC, a w szczęgólności połączenia wykonane złączami MC4 pochodzącymi od różnych producentów (na rynku dostępnych jest wiele "podróbek"!). Wybierając instalację fotowoltaiczną z mikroinwerterami mamy 2x więcej takich połączeń, niż w przypadku standardowego inwertera, co przekłada się na większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemu.

 

Mikroinwertery - Podsumowanie

Projektując instalacje fotowoltaiczne dbamy o to, żeby była ona maksymalnie bezpieczna i minimalnie awaryjna - jest to urządzenie, które ma działać przez kilkadziesiąt lat.

Mikroinwertery posiadają kilka zalet, ale jednocześnie obciążone są kilkoma ryzykami, które zdecydowanie warto znać przed podjęciem decyzji o wyborze sprzętu. Z pewnością w przypadku, gdy nie jest planowana rozbudowa instalacji, dużo pewniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie tradycyjnego inwertera.

 

Chcesz produkować darmowy prąd dzięki instalacji fotowoltaicznej? Wykonamy dla Ciebie bezpłatną kalkulację oszczędności wraz z wyceną systemu fotowoltaicznego. Więcej informacji pod nr tel. 661 305 701

 


Masz pytania?

FORMULARZ

Poproś o darmową konsultację!
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają do niej zastosowanie Polityka prywatnościWarunki korzystania z usług.

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Fotowoltaika
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Małopolskie:

  Mazowieckie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Świętokrzyskie:

  Wielkopolskie:

  Zachodniopomorskie: