Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
« Wróć

Brewa na Targach Wodorowych w Japonii | FC EXPO Tokyo 2022

15.09.22

brewa targi wodorowe Japonia

 

Na przełomie sierpnia i września br. miały miejsce Międzynarodowe Targi Wodoru i Ogniw Paliwowych  w Japonii, odbywające się w ramach targów World Energy Smart Week, na którym nie zabrakło kaliskiego akcentu. Jednym z wystawców był Maciej Borowiak, współwłaściciel kaliskiej firmy Brewa, będący częścią delegacji, z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

 

Całe wydarzenie miało na celu podkreślenie, że kluczem do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w 2050 r. jest wodór, który odegra główną rolę w dekarbonizacji wytwarzania i transportu energii. FC EXPO, to największe międzynarodowe targi wodorowe i ogniw paliwowych,  prezentujące  technologie produkcji, transportu, przechowywania i wykorzystania wodoru. Wydarzenie jest także platformą biznesową dla profesjonalistów na całym świecie, zrzeszającą osoby związane z OZE już od 2005 roku.

- Będąc tutaj, uświadomiłem sobie, że wodór to nie jest coś z zakresu odległej przyszłości jak postawienie stopy na Marsie. To się dzieje już tu, już teraz. Japonia wspiera przede wszystkim sektor prywatny, w ramach programów badawczo-rozwojowych i tylko w latach 2017 – 2019 r. subsydia wyniosły blisko 800 mln euro. I efekt tych działań zobaczyłem przede wszystkim na targach. – powiedział po powrocie Maciej Borowiak, dodając, że: - Nie mam żadnej wątpliwości, że musimy obserwować Japonię, a nawet kroczyć ich ścieżką. Jedna rzecz na pewno nas łączy, oni też są tak jak my uzależnieni od paliw kopalnych. – dodał Borowiak. 

 

Przedstawiciel Brewy wziął udział w wydarzeniu w ramach naboru przedsiębiorstw do udziału w stoisku regionalnym marki H2Wielkopolska, który ogłosił w czerwcu tego roku Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Udział w targach organizowany był w ramach projektu „Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska” współfinansowanego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 1.4: Internacjonalizacja gospodarki regionalnej, Poddziałanie 1.4.2: Promocja gospodarcza regionu.

- Cieszę się, że wielkopolski Urząd Marszałkowski już od blisko 3 lat wspiera rozwój tej gałęzi odnawialnych źródeł energii. Brewa od 2019 r. jest członkiem Wielkopolskiej Platformy Wodorowej i aktywnie bierze udział w różnych pracach, sami się wiele uczymy. Wszystko co zobaczyłem i czego nauczyłem się podczas Targów mam nadzieję przekładać na działania wspierające propagowanie pojęcia "społeczeństwa wodorowego". Hasło to wielokrotnie słyszałem jako przewodnie dla Japończyków w odniesieniu do OZE, a w mojej ocenie jest to bardzo ważne, by oddolnie zaangażować ludzi do zainteresowania  tematem, wciągnąć ich w tę rewolucję.- powiedział Borowiak.

Dodał także, że: - Oprócz Wielkopolski starałem się promować nasz rodzinny Kalisz, materiały promocyjne, która dostałem od Urzędu Miasta przekazałem Ambasadorowii Polski w Japonii oraz przedstawicielowi japońskiego Ministerstwa Środowiska. Japończycy planują wiele inwestycji zagranicznych powiązanych z tematyką wodoru, kto wie, może któraś zawita właśnie w te rejony.

Maciej Borowiak jest współwłaścicielem kaliskiej firmy Brewa, która korzystając z najnowszych technologii, opracowuje rozwiązania, które pomagają uzyskać niezależność energetyczną, a także wiceprezesem w Regionalnej Izby Gospodarczej w Kaliszu, a także członkiem Wielkopolskiej Rady Trzydziestu (WR30) będącej zespołem opiniotwórczo-doradczym, działającym przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego.

 


 

Udział w targach został zrealizowany w ramach projektu konkursowego „Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska” współfinansowanego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 1.4: Internacjonalizacja gospodarki regionalnej, Poddziałanie 1.4.2: Promocja gospodarcza regionu.. Więcej informacji na: h2wielkopolska.pl

 

 


FORMULARZ

Galeria

Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.