Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

Fotowoltaika
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Małopolskie:

  Mazowieckie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Świętokrzyskie:

  Wielkopolskie:

  Zachodniopomorskie:

« Wróć

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Oceń ten post:
4.17 5 1 53
Opublikowano 20.03.2017 r.

Jednym z najważniejszych argumentów za montażem instalacji fotowoltaicznej jest jej opłacalność finansowa. Mówi się, że oszczędności mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent, a szczególnie widoczne są w długofalowej perspektywie. Ale co to oznacza w praktyce? Warto przyjrzeć się konkretnym liczbom oraz wycenom.

Ile kosztuje fotowoltaika.Brewa

Na montażu paneli fotowoltaicznych zyskać można podwójnie. Po pierwsze – redukując do minimum (lub niemal eliminując) pobór prądu z sieci, a po drugie – "magazynując" nadwyżki prądu w sieci (i odbierając je w okresie zimowym). By jednak oszczędności były wyraźne i realne, potrzebna jest odpowiednio dobrana i wykonana instalacja.

Zapoznaj się rónież z instalacją fotowotalaiki dla firm (zasady i formy finansowania).


JAK DZIAŁA "MAGAZYNOWANIE" ENERGII W SIECI? ANALIZA RACHUNKI ZA PRĄD


CZY PRECYZYJNIE DOBRANA INSTALACJA TO WYSOKIE OSZCZĘDNOŚCI?

Co to znaczy precyzyjnie dobrana instalacja? Najważniejszym parametrem jest moc instalacji fotowoltaicznej – określana skrótem kWp. W uproszczeniu można powiedzieć, że to maksymalna moc instalacji.

Od czego zależy? Od ilości pobieranego w gospodarstwie domowym prądu. To oznacza, że system dobierany jest nie do wielkości domu czy ilości mieszkańców, a do wysokości rachunków za prąd.

Ważna uwaga: koszty instalacji o mocy ok. 2 kWp nie różnią się wiele od instalacji o mocy 3kWp czy nawet 4 kWp. Jeśli więc Twoje rachunki za prąd są naprawdę niskie, opłacalność montażu systemu fotowoltaicznego jest niewielka. To jeden z niewielu przypadków, w których montaż nie jest polecany.

 


Zobacz rachunki 11 posiadaczy instalacji fotowoltaicznych wraz ze zdjęciami ich elektrowni słonecznych! Kliknij ⤵️

czy fotowoltaika się opłaca


Nie wiesz jak dobrać odpowiednią instalację fotowoltaiczną?
Skorzystaj z naszego kalkulatora>>


KOSZTY ZALEŻĄ OD MOCY INSTALACJI, CZY ZYSKI TEŻ?

Ile więc konkretnie zapłacisz i ile zyskasz? Spójrzmy na konkretne wyceny w dwóch przypadkach. Pierwszy to typowa sytuacja niewielkiego domu jednorodzinnego, drugi – budynku o wyższym zapotrzebowaniu energetycznym, np. sięgającym po ogrzewanie elektryczne.

 

Sytuacja 1:

Rachunek za prąd przed instalacją wynoszą ~313 zł za 2 miesiące, przy stawce 0,64 zł za kWh. Roczne zużycie prądu szacunkowo wynosi 3600 kWh.

Przy takich parametrach polecana jest instalacja o mocy 3,640 kWp. Szacunkowa powierzchnia dachu potrzebna do montażu paneli – 23,8 m2. Odpowiednio zamontowane panele wysokiej jakości dadzą nawet ~3525 kWh energii rocznie.

Bez instalacji – roczny rachunek (pod warunkiem, że nie nastąpi podwyżka prądu) za energię wyniesie ok. 2310 zł. Z instalacją – 608,03 zł, gdy część energii będzie magazynowana przez elektrownię i odebrana przez Ciebie, a nawet 169,79, jeśli całą energię zużyjesz na własne potrzeby. Efekt? Przez 25 lat (tyle wynosi żywotność instalacji) zaoszczędzisz ok. 80 000 zł.

Koszt instalacji wyniesie ok. 20 000 zł, w efekcie Twój zysk to ok. 60 000 zł w perspektywie 25 lat.

 

Sytuacja 2:

Rachunek za prąd - ~860 zł/ 2 m-ce, stawka 0,62 zł/ kWh. Roczne zużycie prądu: 10 200 kWh.

Tu sprawdzi się instalacja o mocy 9,88 kWp. Potrzebna powierzchnia dachu: 64,6 m2; pozwala na wyprodukowanie 9 566,9 kWh prądu rocznie.

Roczny rachunek za prąd bez instalacji - ~6 350 zł. Z instalacją – ok. 1780 zł lub, gdy zużyjesz całą energię – ok. 534zł. Oszczędności przez 25 lat: nawet ~226 tysięcy złotych.

 

Koszt instalacji z montażem: ok. 51 000 zł. W praktyce, Twój zysk może wynieść nawet ponad 170 000 zł w perspektywie 25 lat!


 


CO TYLE KOSZTUJE W INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ I "CZEMU TAK DROGO"?

Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko same panele, ale także inwerter (który jest sercem systemu), system mocowania, zabezpieczenia, przewody, jak i koszty wykonania projektu i zamontowania całego systemu. Pamiętać warto, że system jest zupełnie bezobsługowy, ryzyko awarii niemal nie istnieje, gwarancja na panele to aż 25 lat (w tym gwarancja na uzyski!).

Oczywiście, da się znaleźć rozwiązania w cenach niższych od tych, które tu podajemy. Jednak w przypadku inwestycji na ćwierć wieku, niższa cena, a co za tym idzie – niższa jakość – to droga donikąd. Bardzo szybko może się okazać, że uzyskane oszczędności są jedynie pozorne.

Najtańsze, niesprawdzone panele (a nieświadomym klientom czasem sprzedawane są nawet… używane!) i inwertery mogą nie tylko „wysiąść” po krótszym czasie i być mniej wydajne, ale i też ulegać uszkodzeniu. A pojawienie się tzw. hotspotów, delaminacja, pęknięcia czy defekty złącz mogą prowadzić do obniżenia wydajności instalacji i jej wadliwego działania.


FOTOWOLTAIKA KROK PO KROKU | PODCAST & VIDEOCAST "TWÓJ NIEZALEŻNY DOM"


 


A to nie koniec. Na cenę dobrej jakości instalacji wpływa również:

  • koszt inwertera - sprawdzony i nowoczesny, wyposażony np. w moduł WiFi będzie kosztował więcej niż sprzęt marki “no name”, który po paru latach może przestać działać tak, jak oczekujemy,

  • kompleksowość obsługi klienta - możesz pozornie zaoszczędzić, wybierając firmę, która pozostawi na Twojej głowie wszystkie kwestie związane z dopełnieniem formalności, albo dopłacić nieco więcej i powierzyć problemy w ręce ekspertów,

  • jakość - zarówno stosowanych materiałów, np. samej konstrukcji instalacji, jak i obsługi  - wybór firmy instalacyjnej z doświadczeniem praktycznym, mocą udanych realizacji i odpowiednimi uprawnieniami czy ubezpieczeniem OC zawsze będzie większą inwestycją.

 

W jakość zawsze warto inwestować - a zwłaszcza, gdy to inwestycja na ćwierć wieku. I nie zapominajmy o najważniejszym - by wykonać instalację, monterzy będą musieli wejść do domu i na dach. Muszą więc być godni zaufania.

Jakie rozwiązanie wybierzesz – decyzja należy do Ciebie. Pewne jest jednak to, że stawiając na najwyższą półkę instalacji, stawiasz na niezawodność i najwyższe oszczędności na lata.


 

ZOBACZ NASZE REALIZACJE

fotowoltaika brewa realizacjeMasz więcej pytań nt. fotowoltaiki?
Zobacz tutaj najczęstsze pytania i odpowiedzi dot. fotowoltaiki >>

Interesuje Cię oszczędzanie prądu w FIRMIE? 
Poznaj szczegóły oferty systemów fotowoltaicznych w dla biznesu>>

Chcesz wybudować instalację fotowoltaiczną, lecz nie dysponujesz odpowiednimi środkami ? 
Sprawdź program "SŁONECZNY DOM" >>

 


Chcesz zacząć produkować energię elektryczną na własne potrzeby?

Zamów darmową konsultacje, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą!

 

 FORMULARZ

Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

Fotowoltaika
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Małopolskie:

  Mazowieckie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Świętokrzyskie:

  Wielkopolskie:

  Zachodniopomorskie: