Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

5 powodów, kiedy nie warto instalować systemu fotowoltaicznego

Oceń ten post:
4.06 5 1 115
Opublikowano 17.01.2017 r.

Zacienienie instalacji pv

3 lata – tak krótki okres czasu wystarczył, by w Polsce powstało aż 12 000 instalacji fotowoltaicznych. To one pozwalają pozyskiwać czystą energię elektryczną z naturalnego, odnawialnego źródła, jakim jest energia słoneczna.

Po wprowadzeniu ustawy pozwalającej na wybudowanie instalacji bez żadnych zgód oraz umożliwieniu magazynowaniu nadwyżek wyprodukowanego prądu w zakładzie energetycznym, dołączenie do słonecznej rewolucji stało się bardzo proste.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy nie warto budować elektrowni słonecznej?

  • czy tylko południe, czy może wschód - zachód też ?

  • jak zacienienie wpływa na uzyski z instalacji?

 

Zalety fotowoltaiki są jasne – niezależność energetyczna, przyjazność dla środowiska naturalnego i nawet o kilkadziesiąt procent niższe rachunki za prąd! Z pewnością to może zachęcać. Zwłaszcza, że od kilku lat prawo stało się jeszcze bardziej przyjazne inwestującym w fotowoltaikę.

Obecnie nadwyżki prądu wygenerowane przez instalację, właściciel domu jednorodzinnego (to samo prawo obowiązuje również kościoły i wspólnoty mieszkaniowe), odsyła do sieci i pobiera z powrotem wtedy gdy jest on potrzebny.

Można więc powiedzieć, że nadwyżki prądu z fotowoltaiki są magazynowane przez krajowy system energetyczny.

Jest to bardzo korzystne rozwiązanie! Dzięki niemu w chwilach niedoboru, np. w zimie - gdy słońca jest mniej, pozwala skorzystać z wyprodukowanych wcześniej nadwyżek. 80% z nich można odebrać za darmo! Czytaj więcej o net meteringu

Niestety jednak, instalacje fotowoltaiczne nie są rozwiązaniem dla każdego. Czasem, system może być po prostu nieopłacalny. Kiedy?

 

Oto 5 sytuacji, w których warto się dobrze zastanowić przed podjęciem decyzji

 

1. Płacisz za prąd znikome kwoty

Opłacalność budowy systemu fotowoltaicznego rozpoczyna się od jednego zasadniczego pytania – o wysokość rachunków za energię elektryczną. Najważniejszym celem instalacji jest bowiem ich wyraźne obniżenie. Jeśli więc za prąd płacisz nie więcej niż 100 – 150 zł miesięcznie, z ekonomicznego punktu widzenia, inwestycja staje się niezasadna.

Dlaczego? W takiej sytuacji potrzebna by była naprawdę mała instalacja. A im jest ona mniejsza, tym wyższa proporcjonalnie będzie cena paneli, inwertera czy konstrukcji, a także koszt instalacji. Z punktu widzenia instalatora, koszt budowy instalacji o mocy 1,5 kWp i 3,0 kWp jest praktycznie taki sam. Z drugiej strony jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę eko – logiczne rozwiązania i ochronę środowiska naturalnego – fotowoltaika jest zawsze inwestycją opłacalną.

 

2. Planujesz przeprowadzkę

Instalacje fotowoltaiczne to inwestycje o charakterze długofalowym. Dziś, system zwraca się po ok. 8 – 10 latach od montażu. Nie warto więc myśleć o tej inwestycji w sytuacji, gdy planujemy przenieść się w zupełnie nowe miejsce.

Chyba, że chcemy posiadając panele słoneczne, podnieść wartość nieruchomości, zyskując przewagę konkurencyjną podczas sprzedawania budynku.


Sprawdzimy jaką instalację fotowoltaiczną potrzebujesz,
by płacić za prąd tylko ok. 250 zł/rok!

FORMULARZ


 

3. Za dużo cienia

Słońce zasadniczo jest dostępne dla wszystkich. Jednak panele słoneczne, by pracowały naprawdę wydajnie, muszą w pełni wykorzystywać potencjał energii solarnej.

Silne zacienienie modułu fotowoltaicznego to poważne ryzyko. Nawet 3% zacienienia może spowodować spadek wydajności instalacji o 15-20%! A przyczyn zacienienia może być wiele – od tzw. samozacienienia, przez słupy, drzewa i pobliskie budynki, aż po odległe obiekty.

Bardzo ważne jest więc wykonanie analizy otoczenia, szczególnie zwracając uwagę na obiekty, które rzucają cień. I druga ważna kwestia: wybór doświadczonego, renomowanego instalatora – takiego, który zadba o prawidłowe rozstawienie paneli na dachu – tak, by pobierały energię „pełną parą”.

 

4. Byle nie na północ

Konstrukcje nowoczesnych dachów bywają… "nietypowe". Są pofałdowane, mają finezyjne kształty, przez co nie ma na nich optymalnego miejsca na panele fotowoltaiczne – zwłaszcza na połaciach, które są skierowane na południe.

Jeśli jedynym miejscem, gdzie można by je zamontować jest północna strona dachu – lepiej się dobrze zastanowić przed rozpoczęciem inwestycji.

Miejscem dającym wystarczająco dobre uzyski jest za to wschód oraz zachód oraz oczywiście część południowa. Jeśli zaś to również jest niemożliwe – pozostaje montaż na gruncie czy garażu.

 

5. Za rok nowy dach

Instalacje fotowoltaiczne najczęściej są montowane na dachu. Jeżeli planujemy jego wymianę, to w takiej sytuacji warto się wstrzymać z budową systemu, by nie ponosić kosztów demontażu i później ponownego montażu.

Jednocześnie zyskujemy możliwość, by zastosować najnowocześniejsze rozwiązania, to jest system fotowoltaiczny, który jest zintegrowany z połacią dachową.

Uzyskujemy dzięki temu idealnie harmonijny wygląd ponieważ dach i moduły tworzą jedną całość. Dodatkowo zyskujemy pewną oszczędność, gdyż prace monterskie są wykonywane tylko jeden raz.

 


Kliknij, by zobaczyć rachunki za prąd posiadaczy instalacji fotowoltaicznych oraz ich instalacje!

rachunki fotowoltaika

 

Inwestycja w fotowoltaikę, w wielu przypadkach, to korzystna ekonomicznie decyzja. Zanim jednak zdecydujesz się na montaż instalacji solarnej – skontaktuj się z ekspertami i umów na rzetelny audyt. To pozwoli ocenić, czy montaż instalacji się opłaci, czy też będzie wydatkiem bez sensu, którego koszty przerosną zalety.


 

Masz pytania? 

FORMULARZ

 Źródło zdjęcia: ecoaltenergy.wordpress.com

Galeria

Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter