Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
« Wróć

Już 15 kwietnia rusza "Mój Prąd 4.0"!

04.04.22

Już od 15 kwietnia rusza nabór do programu Mój Prąd! Możesz zdobyć dofinansowanie nawet do 20 500 zł 

Wnioski składać można już od 15 kwietnia 2022 roku, a dofinansowanie może sięgać nawet 20  tysięcy zł. To kolejna edycja programu Mój Prąd 4.0, jest to program wspierający finansowo inwestycje w instalacje fotowoltaiczne.


 

 

Zadbaliśmy o to, by podtrzymać rozwój sektora fotowoltaicznego w Polsce poprzez system zachęt zmaterializowany w postaci programu Mój Prąd 4,0. Sam program nie byłby tak atrakcyjny, gdybyśmy chcieli dofinansować ponownie tylko mikroinstalacje fotowoltaiczne -pełnomocnik rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska.

 

Proponujemy zachęty zarówno dla nowych prosumentów, jak i dla dotychczasowych prosumentów, a konkretnie dla tych, którzy zechcą przejść na nowy system rozliczania oparty o net-billing - wyjaśnia minister Zyska.

 

Ta wersja programu sporo różni się od poprzednich, ponieważ została rozszerzona o systemy magazynowania energii elektrycznej, cieplnej i systemy inteligentnego zarządzania energią.

 

Nabór do czwartej edycji programu Mój Prąd 4.0 rozpocznie się 15 kwietnia. Będzie prowadzony drogą elektroniczną. Z punktu widzenia wnioskodawcy nic się nie zmienia - wnioski będzie można składać bezpośrednio do NFOŚiGW.

 

Jaki jest budżet Mój Prąd 4.0?

Na początek budżet programu Mój Prąd 4.0 zabezpieczono w wysokości 350 mln zł. Biorąc pod uwagę fakt że w poprzednich edycjach budżet wynosił 1,8 mld zł

W poprzednich latach środku które zabezpieczono na potrzeby programu wynosiły 1,8 mld złotych, w tym roku jest to 350 mln. W porównaniu do poprzednich lat ta kwota wydaje się być skromna, jednak nie jest to ostanie słowo. Padło zapewnienie że budżet ten nie jest ostateczny.

 

Zobaczymy jak program będzie realnie funkcjonował na rynku, ale jesteśmy przygotowani na zwiększenie jego budżetu ze środków POIiŚ i innych funduszy - zapewnił Zyska.

 

Na co przeznaczono dofinansowanie?

Na samym początku należy zaznaczyć że program Mój Prąd 4.0 przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla prosumentów rozliczających się w ramach systemu net-billing, nie muszą być to jednak tylko te osoby, które posiadają nowe instalacje fotowoltaiczne, przyłączane po 1 kwietnia 2022 roku. Okresem kwalifikowania środków jest 1 luty 2020 roku. Wysokość dotacji zależna jest od stopnia w jakim rozbudowany jest system o urządzenia zwiększające zużycie energii w budynku oraz od tego czy instalacja już wcześniej została dofinansowana.

 

 

 

Dla nowych prosumentów wchodzących w system net-bilingu przewidziano dofinansowanie w wysokości maksymalnie:

  • 4 000 zł do samej instalacji fotowoltaicznej

  • 5 000 zł na magazyn ciepła 

  • 7 500 zł na magazyn energii elektrycznej

  • 3 000 zł można otrzymać dodatkowo przy zainstalowaniu systemów HEMS/EMS, ale tylko pod warunkiem zakupu magazynu energii elektrycznej bądź ciepła.

 

 

Dokładnie takie same progi dofinansowania dotyczą prosumentów, którzy przejdą na net-billing z obecnego systemu opustów, pod warunkiem, że instalacja fotowoltaiczna nie została jeszcze dofinansowana żadnym z programów.

W sytuacji w której prosument już otrzymał dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną ale zakłada rozbudowę systemu i przechodzi na net-billing, również może liczyć na dotacje, w wysokości 2 tysięcy zł.

Ministerstwo klimatu i środowisko przeprowadziło ekspertyzy z których wynika, że nawet bez magazynu energii w systemie net-billingu, prosument może liczyć na zwrot z instalacji fotowoltaicznej maksymalnie w ciągu 7 lat i 6 miesięcy.

To pierwsze, najświeższe informacje na temat nowej odsłony jednego z głównych programów wsparcia PV w Polsce. 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami⬇⬇⬇

FORMULARZ