Poproś o darmową konsultację!
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają do niej zastosowanie Polityka prywatnościWarunki korzystania z usług.

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

« Wróć

Wszystko o programie Czyste Powietrze - Zapis Transmisji [Q&A]

Oceń ten post:
5.00 5 1 1
Opublikowano 04.07.2019 r.

 

Z uwagi na coraz większą ilość pytań dotyczących programu Czyste Powietrze zorganizowaliśmy dla Was specjalną transmisję na żywo na naszej stronie na Facebooku, podczas której eksperci z Fundacji Czyste Powietrze odpowiedzieli na wszystkie pytania widzów. Zapis tekstowy rozmowy dostępny jest poniżej.

 

1. Na co można otrzymać środki? [9:51]

- Na wymianę źródła ciepła z paliwa stałego na bardziej ekologiczne.

 

2. Jakie bardziej ekologiczne systemy grzewcze kwalifikują się do programu? [10:04]

- Na piec na gaz kondensacyjny, folie grzewcze i pompy ciepła.

 

3. Mam nieogrzewaną piwnicę, ale ze względu na umieszczony w niej bojler oraz zmiękczacz chce zamontować tam ogrzewanie. Czy po zamontowaniu jest możliwość otrzymania dofinansowania na wymianę stolarki okiennej, bramy garażowej i ocieplenia styropianem tej piwnicy? [10:33]

- Jeżeli pomieszczenie jest ogrzewane, a nie było wcześniej, to nie powinniśmy się ubiegać o dotacje.

 

4. Ile mogą wynieść dochody maksymalne, żeby dostać dotacje 90%? [12:08]

- To są dochody poniżej 600 zł na osobę na miesiąc.

 

5. Jaka jest średnia wysokości dotacji? [12:20]

- Największa ilość osób które wystąpiły po dotacje kwalifikuje się na poziome dotacji od 40 do 60 procent.

 

6. A czy jest możliwość tak zwanej "dźwigni", którą możemy wykorzystać w ramach tego programu, żeby móc skredytować się? [13:12]

- Tak, możemy skredytować brakującą część dotacji, czyli zakładamy że jestem Kowalskim i mam zarobki na poziomie umożliwiającym mi pozyskanie dotacji 50%, więc te brakujące 50% mogę albo wyłożyć z własnych środków albo możemy starać się o nisko-oprocentowany kredyt z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska. Kredyt ten jest obecnie na poziomie 2,5% i może być rozłożona na 15 lat.

 

7. Czyli w jakiś sposób program ten wyklucza najuboższych; jeżeli chcemy termomodernizować dom i chcemy skorzystać z tej najwyższej formy dotacji, ale nie mamy takich zarobków i nie mamy zdolności to tutaj jest z tym kłopot? [13:55]

- Tak, jest to kłopot. Musimy mieć wolne środki, żeby zainwestować w termomodernizacje, a potem poczekać na zwrot z funduszu.

 

8. Czy są pomysły żeby to rozwiązać? [14:25]

- Jak najbardziej trwają rozmowy twórców programu i rozmowy rządowe, bo wszyscy zdają sobie sprawę, że tak to wygląda. Na dzień dzisiejszy nie ma jednego, jasnego rozwiązania ale są pomysły, by albo zachęcić do wsparcia najuboższych samorządy, żeby to te lokalne jednostki wspierały swoich najbiedniejszych mieszkańców.

 

9. A w jakiej formie samorządy miałyby wspierać beneficjentów? [14:54]

- Samorządy często mają swoje własne programy dotujące wymianę źródła ciepła, wiec część środków brakujących może być przeznaczona dla najuboższych. Oczywiście wtedy samorządy muszą stworzyć swoje kryteria, swój program, który będzie zgodny z ich polityką.

Istnieją jeszcze punkty pomocy socjalnej, które też maja jakieś środki, które mogłyby przeznaczyć.

 

10. Czy są jakieś kryteria wiekowe dot. tego kto może skorzystać z programu? [17:12]

- Jeżeli chodzi o dotacje bezzwrotną, to nie ma takich kryteriów wiekowych, jednak gdy chodzi o pożyczkę, to już kryteria są. Osoby starsze - po 75 roku życia - nie mogą się o nią starać.

 

11. Jakie są kryteria podstawowe? [17:46]

- Musze być obywatelem Polski, muszę mieć wpis księgi wieczystej albo akt notarialny. Jeżeli ktoś ma rozgrzebaną sprawę spadkową i nie ma zdolności, to nie kwalifikuje się.

Musimy mieć świadectwo tego, że jestem właścicielem nieruchomości oraz musimy wykazać to, że mamy jakieś dochody. W przypadku, gdy nie mamy dochodów, też musi być to udokumentowane. Nie możemy określić tego z głowy, tylko musi być to zaświadczone dokumentacją.

 

12. Mam dom i dużo place rocznie za ogrzewanie, a ogrzewam węglem. Jaki byłby pierwszy krok, żeby zmienić system grzewczy? [18:52]

- Zaczynamy od tego, że określamy co chcemy zrobić i że jesteśmy gotowi na to, żeby w końcu wymienić system ogrzewania.

Mamy trzy opcje:

- po pierwsze dowiedzmy się, że jest program Czyste Powietrze i jak z niego skorzystać,

- następnym etapem jest określenie jaki zakres termomodernizacji chcemy wykonać.

- by to zrobić, powinniśmy udać się do eksperta i poprosić o pomoc audytora energetycznego. Jest to w skrócie "badanie lekarskie" twojego domu. To tak, jak z wizytą u lekarza - idziemy i sprawdzamy co w nim nie gra i które rzeczy powinniśmy wyleczyć na początku.

 

13. Gdzie takiego audytora znajdę? [19:57]

- Takich audytorów możecie znaleźć na stronie naszej fundacji. My możemy pomóc w firmach sprawdzonych i rekomendowanych. Samych audytorów na rynku jest bardzo wielu, można po prostu poszukać, sprawdzić opinie i zgłosić się.

Ważne jest to, żeby ten audytor był sprawdzony. Proszę przeczytać opinie, czy skontaktować się z nami - wtedy polecimy sprawdzoną i rzetelną osobę, która rzeczywiście ten audyt wykona kompleksowo.

 

14. Co robi audytor? Jak wygląda jego praca? [20:31]

- Zaczyna od dwóch rzeczy: rozmawia z beneficjentem o tym kiedy dom powstał (jeżeli nie mamy projektu), jak wygląda jego stan faktyczny.

Audytor sprawdza na miejscu dom opomiarowując jego powierzchnie z kamerą termowizyjną sprawdzając to gdzie ciepło "ucieka", sprawdza istniejący system grzewczy, czy rzeczywiście jest  efektywny i na co go wymienić.

Dobry audytor energetyczny powinien porozmawiać z państwem o państwa sytuacji ekonomicznej, bo jest szereg prac w programie Czyste Powietrze, które możemy wykonać - od docieplenia, po wymianę okien i wymianę źródła ciepła.

 

15. Jakie są najpopularniejsze prace? [21:15]

- Najpopularniejsze to oczywiście wymiana źródła ciepła, bo jest to bezwzględny wymóg, by korzystać z dotacji. Bez wymiany źródła ciepła nie będziemy mogli wykonać dodatkowych prac.

Kolejne rzeczy to wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie budynku i tutaj mamy różne możliwości, w tym docieplenie stropu, docieplenie poddasza czy docieplenie zewnętrzne. Z prac, z których możemy skorzystać jeśli chodzi o źródła ciepła to pompy ciepła i rekuperacja.

 

16. Mamy różne grubości styropianu. Od czego to zależy czy ja wybiorę 15, 20 czy 25 cm? To audytor określa grubość izolacji, czy ja mam to określić? [21:49]

- Częściowo określa to program Czyste Powietrze. Tam są wpisane pewne parametry i one są niestety uzależnione od daty wybudowania budynku.

Wiadomo ze akurat w naszym polskim społeczeństwie istnieje różnorodność budynków i różny przekrój, a data budowy nie jest wiarygodna i rzetelna pod względem wyboru docieplenia.

Jak wiadomo domy poniemieckie wybudowane 100 lat temu mają takie ściany, a ktoś mógł wybudować 15 lat temu ściankę działową 30 cm i ona będzie miała zupełnie inną przenikalność. Dlatego dobrze poprosić audytora który może podważyć zasadność narzuconą w programie Czyste Powietrze i określić, że ten dom przy takiej i takiej grubości ściany wystarcz, że na przykład dołożymy 5 cm styropianu do istniejącego docieplenia albo zrobimy całkowicie nowe.

 

17. Są jakieś określone parametry przenikalności, skąd on będzie wiedział w jakich wartościach my mamy się  poruszać? [22:56]

- Określi grubość ścian, jakiej jakości są okna, określi co należy zrobić w pierwszej kolejności i to na co inwestor może sobie pozwolić nawet przy założeniu, że skorzysta z dotacji.

 

18. Czy jest jakaś górna granica inwestycji? [24:45]

- Jeśli chodzi o samą dotacje to możemy otrzymać ją do 53 tysięcy złotych.

 

19. Czy potrzeba audytora do nowo budowanego domu? [27:07]

- Nie, bo nowobudowane domy mają charakterystykę energetyczną i projekt.

Mamy tam wszystkie wymiary i przy nowo budowanych domach można skorzystać z dotacji wyłącznie na 3 składniki, to jest inwestycja w źródła ciepła i to musi być ekologiczne źródło ciepła, rekuperacja i fotowoltaika, z tym że fotowolaika obecnie w programie Czyste Powietrze jest tylko w formie pożyczki.

 

20. Dla nowobudowanych budynków jest to wsparcie tylko do końca tego roku, prawda? [27:40]

- Tak trzeba się spieszyć jak najbardziej ze względu na to ze do końca roku nie wystarczy złożyć wniosku, czyli że składam z dniem 31 grudnia i niech to się proceduje.

Do końca roku musi być zakończona instalacja źródła ciepła na rekuperacje i fotowoltaike. Mamy 2 lata od podpisania umowy na realizacje, ale źródło ciepła musi być zakończone i rozliczone do końca roku.

 

21. Ile taki audyt kosztuje? [29:54]

- To wszystko zależy, ale są firmy które wykonują audyty od tysiąca złotych. Tysiąc złotych też jest kosztem kwalifikowanym w programie i możemy otrzymać zwrot.

 

22. Gdzie znajdę firmę lub osobę która zrobi projekt? [31:22]

- Jeśli ktoś szuka firmy wykonawczej to na stronie internetowej programu „Czyste Powietrze” w zakładce "czyste technologie" znajdzie ludzi w zakresie pomp ciepła, ocieplenia, innych systemów ogrzewania elektrycznych i gazowych.  

Można też znaleźć firmy partnerskie, które my sprawdzaliśmy i wiemy, że działają w danych regionach i świadczą najwyższą jakość usług.  

 

23. Jeśli w domu jest piec gazowy, to czy jest możliwość skorzystania z dotacji na samo docieplenie? [32:04]

- To wszystko zależy. Jeżeli mamy piec gazowy, który nie spełnia warunków programu i nie jest piecem kondensacyjnym, to wtedy musimy wymienić ten piec na własny koszt i wtedy możemy wnioskować o termomodernizacje (jeżeli nasz budynek jest wybudowany przed 2002).

 

24. A jeżeli mam budynek nowobudowany którego  zapotrzebowanie  wynosi 70 kWh/m2/rok, a chce zejść do 20 kWh/m2/rok, to jaka jest minimalna wartość, z którą mogę wejść do programu, a z jaką się "nie łapię"? [32:28]

- Nie ma takiego kryterium w programie. Wartość zapotrzebowania nie jest tu istotna. Mamy trzy grupy które mogą dołączyć - przede wszystkim jako całość liczymy domy jednorodzinne maksymalnie dwulokalowe (wyjątkiem jest oczywiście zabudowa szeregowa której każdy segment traktujemy jako osobny) i w tych budynkach jednorodzinnych mamy trzy możliwości.

Domy nowobudowane, czyli te które powstają, domy wybudowane po 2002 i domy wybudowane przed 2002 i one mają trochę inne zasady. Domy nowobudowane mogą korzystać ze źródła ciepła rekuperacji i fotowoltaiki w formie pożyczki , jeśli chodzi o domy wybudowane przed 2002 rokiem to tam możemy zrobić pełen zakres prac czyli przede wszystkim wymieniamy źródło ciepła potem możemy przeprowadzić zakres termomodernizacji w postaci wymiany  stolarki, docieplenia budynku, wymiany instalacji ogrzewania. Domy wybudowane po 2002 roku w zależności od tego jakie mają źródło ciepła bo jeżeli ktoś już ma ekologiczne źródło ciepła nie skorzysta z programu.

 

25. Co z ulgą termomodernizacyjną, czy to wyklucza w całości z możliwości skorzystania z dotacji? [35:21]

- Ulga termomodernizacyjna jak najbardziej nie wyklucza z programu Czyste Powietrze. Jest jakby uzupełnieniem, czyli to co otrzymaliśmy w dotacji jest bezzwrotne ale pozostałą kwotę - tą którą uzupełnimy własnymi środkami - możemy właśnie rozliczyć w uldze termomodernizacyjnej.

Do ulgi termomodernizacyjnej nie mogą przystąpić nowobudowane domy, ale domy istniejące już jak najbardziej. Jeżeli mamy zakres prac na 50 tysięcy zł, to 25 tysięcy mieliśmy dotacji, a 25 tys. dołożyliśmy to możemy oczywiście te 25 tysięcy wpisać w ulgę termomodernizacyjną i w zależności od naszej stopy podatku czy to jest 18% czy 19% starać się o zwrot z tej inwestycji.

 

26. To jakie papiery musze zebrać, jak wygląda wniosek? [37:16]

- Jeżeli chodzi o wniosek to tutaj dokumentacją tak naprawdę są PITy albo inne dokumenty które potwierdzają osiągnięty dochód. Na podstawie tego obliczana jest intensywność dotacji, wiec jeżeli chodzi o dokumenty to tak naprawdę tutaj jest wszystko, ewentualnie jeżeli nie posiadamy numeru księgi wieczystej, to jakiś akt notarialny lub inny dokument, który potwierdza własność.  

 

27. Jaki jest pierwszy krok? [37:56]

- Składamy wniosek wraz z audytem, z dokumentami, z pitami, z księgą wieczystą i aktem notarialnym do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na portalu beneficjenta. Dalej czekamy na weryfikacje, któramoże trwać nawet 90 dni roboczych.

 

28. Czy ciążą na mnie jakieś obowiązki po otrzymaniu dotacji? [44:36]

- Tak, przede wszystkim przez 3 lata po otrzymaniu dotacji nie możemy zmienić przeznaczenia budynku , nie możemy również zdemontować ocieplenia lub pieca. Jeżeli sprzedajemy dom, to musimy w umowie aktu notarialnego zawrzeć warunki, ponieważ to my jesteśmy odpowiedzialni  cały czas za to co się w tym domu będzie działo i jeżeli sprzedamy i ktoś zdemontuje je, to my jesteśmy za to odpowiedzialni.

 

29. Czy są jakieś wymogi związane z parametrami, czy jakaś norma musi być spełniona? [45:20]

- jeśli chodzi o nowobudowane domy to one muszą mieć normy na 2021 rok, norma ta określa stopień izolacji, stopień przenikalności przegród i okien czyli musimy sprawdzić czy finalnie budynek i jego elementy składowe spełniają normy na wyznaczony rok.

W przypadku starszych budynków nie ma norm ważne jest aby wymienić źródło ciepła na energie ekologiczną, piece gdzie pali się eko-groszkiem muszą być najwyższej kategorii i nie mogą mieć rusztu zapasowego.

 

30. Ciekawi mnie temat ciepłego montażu. Jak się da to ma być, czy da się wybrnąć z tego jeśli się nie chce? [47:23]

- Jeśli mamy możliwość dokonania ciepłego montażu, to musi być on wykonany.

 

31. Czy moje okna wstawione kiedyś tam muszą spełniać jakieś normy, czy to nie ma znaczenia? [48:14]

- Nie, jeżeli chodzi o istniejące okna to nie muszą spełniać żadnych norm, ale jeżeli mamy istniejący budynek i chcemy wymienić okna to już muszą.

 

32. Jakie formy trzeciego zabezpieczenia oprócz hipoteki domu są akceptowane przez WFOŚ? [49:05]

- To indywidualnie określa WFOŚ w zależności od tego jakie kto ma dochody, bo jeżeli ktoś nie ma hipoteki czy nie chce wsiąść hipoteki i stara się o inną możliwość, to forma zabezpieczenia, czy poręczyciela jest już indywidualnie rozpatrywana przez WFOŚ.

 

33. Jeśli strop pod poddaszem jest ocieplany czy mam to poddasze tez liczyć? [52:17]

- Jeśli nie było nigdy ocieplane to nie możemy się starać o środki na nie ale jeżeli chodzi o docieplenie to jak najbardziej.

 

34. Czy niepełnosprawni mają jakieś udogodnienia? [53:00]

- Nie, jedyne udogodnieniem czy kwalifikacją w programie czyste powietrze są dochody.

 

35. Jakie formalność jeżeli chodzi o fotowoltaike? [55:32]

-To samo, co przy składaniu wniosku.

 

36. Kiedy następuje wyplata środków? [56:22]

- Po przedstawieniu faktur, chyba ze mamy fakturę z odroczonym terminem to taką też możemy przedstawić.

 

37. Ile czasu ma wfoś na wypłatę środków? [57:19]

- Wcześniej było 30 dni od przedstawienia dokumentu, jednak niektóre odziały mają swoją wersje, gdzie te terminy mają wydłużone. Zawsze terminy powinny być umieszczone na protokole.

 

38 Jak wygląda obiór prac termomodernizacyjnych? Czy każda termomodernizacja jest sprawdzana po jej zakończeniu? [58:52]

- Jeżeli chodzi o kontrole to one będą się odbywały losowo w ciągu 3 lat. To inwestor odbiera prace tak, jak każdą inną inwestycje.

 

39. Czy mogę uzyskać dotacje jeżeli  mieszkanie dla którego była zakładana była instalacja fotowoltaika jest przeznaczone pod wynajem? [59:36]

- Nie.

 

40. Czy uzyskując dotacje  musze całkowicie zlikwidować obecne źródło ogrzewania, czy mogę je pozostawić jako awaryjne? [1:00:08]

- Jeżeli mamy kominek, to musimy zlikwidować płaszcz wodny (jeśli był). Nie możemy rozprowadzać ciepła i on nie może być naszym głównym źródłem ogrzewania. Możemy punktowo w nim grzać ale musi być odcięty.

A jeżeli mamy stary piec to musimy go zlikwidować

 

41. Jeśli mamy dwa domy możemy skorzystać z dotacji na oba? [1:10:08]

- Jeśli jesteśmy właścicielem, to tak.

 


 

FORMULARZ

Poproś o darmową konsultację!
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają do niej zastosowanie Polityka prywatnościWarunki korzystania z usług.

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter