« Wróć

Folie Grzewcze - Ogrzewanie Podczerwienią - #TND 5 | Podcast & Videocast Twój Niezależny Dom

folie grzewcze ogrzewanie podczerwienia

To jest Podcast & Videocast Twój Niezależny Dom, w którym rozmawiamy o odnawialnych źródłach energii, o tym jak stać się niezależnym energetycznie i tym samym obniżyć swoje rachunki oraz jak pozytywnie wpływać na środowisko naturalne.

 

Odcinek #5 | Folie Grzewcze - Ogrzewanie Podczerwienią

 

W tym odcinku naszym gościem jest Jakub Manicki - współwłaściciel firmy Red Snake ze Szczecina, która zajmuje się projektowaniem i sprzedażą systemów ogrzewania foliami grzewczymi. Nie trudno się domyślić, że tematem odcinka są folie grzewcze i ogrzewanie budynków podczerwienią, które zdobywa coraz większą popularność w Polsce.

 

Tematy poruszone w odcinku:

✅ Czym są folie grzewcze?

✅ Na czym polega ogrzewanie podczerwienią?

✅ Czy ogrzewanie foliami ogrzewczymi się opłaca?

✅ Czy folie grzewcze sprawdzą się w starszych budynkach?

✅ Na czym polega Słoneczne Ogrzewanie?

✅ Jak ograniczyć rachunki za ogrzewanie praktycznie do 0 zł?

✅ Montaż folii grzewczych - podłoga i sufit,

✅ Ile kosztuje montaż folii grzewczych?

✅ Różnice pomiędzy foliami różnych producentów,

✅ Jak szybko nagrzewa się folia grzewcza?

 

 

 

 

 

Dołącz do grupy dyskusyjnej na Facebooku "Twój Niezależny Dom - Niskie rachunki za prąd i ogrzewanie domu".

Zostań członkiem społeczności ludzi świadomych i niezależnych! Zyskaj dostęp do dodatkowej wiedzy i materiałów.

 

DOŁĄCZ DO NAS >>>

brewa

 


 

Wersja Wideo ⤵️

 

 

Wersja Audio ⤵️

 

 Możesz nas również posłuchać w iTunes, Spotify oraz wszystkich popularnych aplikacjach z podcastami!


 

newsletter brewa

 


 

 

Wersja Tekstowa ⤵️

 

Cześć! Z tej strony Maciej Borowiak, tym razem gościem naszego kolejnego odcinka jest Jakub Manicki.

 

Jakub: Cześć!

 

Maciej: Jakub jest współwłaścicielem i szefem firmy Red Snake która zajmuje się foliami grzewczymi. Folie grzewcze czyli ogrzewanie domu prądem. Dzisiaj będziemy rozmawiali na temat tego jak folie działają, ile one kosztują, jak je zamontować oraz jak to jest że to ciepło nie ucieka do góry. Jakub jest specjalistą w swoim fachu. Z wykształcenia jest budowlańcem, ukończył Politechnikę Szczecińską.

 

Jakub: Na wydziale budownictwa.

 

Maciej: Jest w tym temacie specjalistą i generalnie odnawialnymi źródłami energii zajmuje się już…

 

Jakub: Od prawie dekady.

 

M: Nie wyglądasz, no ale…

 

J: Od prawie 2009 roku, a jeszcze biorąc pod uwagę też koło naukowe w którym brałem czynny udział, no to pewnie wyjdzie jeszcze więcej.

 

M: Generalnie z naszego punktu widzenia mogę powiedzieć, że Red Snake dosyć namieszał na rynku grzejnictwa domów i biur poprzez zbudowanie od zera bardzo ciekawej marki Red Snake, która w bardzo prosty i przyjazny sposób przekazuje jak możemy dom ogrzewać. Kuba może Ty chcesz coś jeszcze od siebie powiedzieć. Kilka słów o firmie?

 

J: No to może w dwóch słowach. Markę Red Snake stworzyliśmy w 2014 roku w odpowiedzi na zainteresowanie rynku tematem ogrzewania foliami grzewczymi i w obliczu zbliżających się zmian prawa, jeżeli chodzi o fotowoltaikę, bo pewnie później będziemy na ten temat mówić w jaki sposób nasze ogrzewanie foliami grzewczymi w połączeniu z Fotowoltaiką daje doskonałe efekty ekonomiczne. Stworzyliśmy markę Red Snake i promujemy ogrzewanie foliami grzewczymi w połączeniu z Fotowoltaiką, co nazwaliśmy darmowym ogrzewaniem słonecznym i postaram się wykazać, że “darmowe” to nie jest tylko pusty slogan, tylko rzeczywiście jesteśmy w tym momencie w stanie ogrzewać domy bezkosztowo.

 

M: Nazwa Red Snake jest nieprzypadkowa, prawda? Będziemy rozmawiali o podczerwieni, więc jakbyś jeszcze to rozwinął...

 

J: Nazwa Red Snake wzięła się oczywiście po burzy mózgów w naszym zespole, gdzie wyszliśmy z założenia, że jeśli chcemy promować nową technologię to musimy się jakoś na rynku wyróżnić. Troszeczkę baliśmy się skojarzeń właśnie węża, gdzie jednak w dzieciństwie się tych węży baliśmy. Natomiast chodziło nam o to żeby przekazać właśnie ten sposób ogrzewania w niebezpośredni sposób. Dlaczego wąż? Węże widzą swoją ofiarę w podczerwieni czy ogólnie widzą w podczerwieni podobnie jak kamera termowizyjna czyli są w stanie polować nocą. My z kolei ogrzewamy podczerwienią więc luźne skojarzenie właśnie z podczerwienią spowodowało, że powstał właśnie nasz czerwony wąż.

 

M: Folie grzewcze to jest generalnie ogrzewanie prądem i za moment do tego tematu wrócimy, bo w Polsce jeszcze ogrzewanie prądem może się kojarzyć jako coś nowego, drogiego, itd., a tak na dobrą sprawę w Stanach Zjednoczonych to w większości grzeje się prądem i w wielu krajach skandynawskich tak samo, także...

 

W ogóle chyba na całym świecie dużo więcej grzeje się prądem niż węglem  ale zaraz do tego wrócimy, a jak już jesteśmy przy tej podczerwieni, powiedz mi na czym polega ogrzewanie podczerwienią, bo to jest pewnym takim skrótem myślowym. Prawda?

 

J: W przyrodzie mamy trzy sposoby wymiany ciepła, temperatura zawsze dąży do równowagi. Jeżeli mamy dwa ciała, które są w różnych temperaturach, to zawsze będą dążyły do tego żeby ta temperatura się wyrównała. Pierwszym sposobem przekazywania ciepła jest przewodzenie ciepła. W przypadku ogrzewania czy w przypadku ciepła, które chcemy uzyskać w domu, no jedynym rozsądnym sposobem jest przytulenie do ukochanej osoby.

 

M: Albo podać sobie rękę.

 

J: Dokładnie tak i ta osoba ociepli ci ręce. Natomiast oczywiście ciężko jest wykorzystać ten sposób wymiany ciepła do oddania ogrzania domu.

 

M: Non stop się tulić.

 

J: Dokładnie tak. W końcu mogłoby nam też zabraknąć tego ciepła. Natomiast idąc dalej, to dwa kolejne sposoby to: konwekcja czyli unoszenie się ciepłych mas powietrza, to jest  zjawisko znane z mechaniki płynów i występuje tylko w gazach i cieczach. Natomiast podstawowym sposobem wymiany ciepła w całym wszechświecie jest właśnie podczerwień. Tutaj raczej słowo, które nie powinno paść, ponieważ może się źle kojarzyć czyli promieniowanie. Natomiast jest to promieniowanie podczerwone, które jest zupełnie bezpieczne. To jest ciepło znane ze słońca, kominka czy pieca kaflowego. Także jest to jeden ze sposobów oddawania czy wymiany energii cieplnej. Na temat podczerwieni krąży w internecie bardzo dużo różnych informacji, które w części są nie tyle nieprawdziwe, co są niedomówieniem. Jak słyszy się często że ogrzewanie podczerwienią ogrzewa osoby czy obiekty, a nie ogrzewa się powietrze... W pierwszej fazie jeżeli byśmy to analizowali na poziomie akademickim to rzeczywiście się tak dzieje, tylko że ciepło podobnie jak światło widzialne jest falą elektromagnetyczną, która rozchodzi się też z prędkością światła, więc po jakimś ułamku sekundy rzeczywiście my, czy inne przedmioty lub ciała stałe przejmujemy tą energię, jednak docelowo nasz system grzewczy tak samo  jak wszystkie inne systemy grzewcze dąży do tego żebyśmy osiągnęli temperaturę powietrza taką która będzie dla nas komfortowa.

 

Ogrzewanie podczerwienią ma to do siebie, że komfort termiczny w pomieszczeniu jest wyższy niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego. Mało tego - jesteśmy w stanie uzyskać ten komfort przy relatywnie niższej temperaturze, co też wpływa na zużycie i na koszty.

 

M: Myślę że wielu z nas nie słyszało o formach ogrzewania i fajnie to wyjaśniłeś ale to jest ważne żeby najpierw zbudować ten fundament, tą podstawę jakie mamy rodzaje ciepła. To jest najczęstsze pytanie, bo folie montujemy najczęściej na podłodze. Ciepło idzie przecież do góry, tak? Wyjaśniłeś to przed chwilą że słońce też świeci z góry, prawda?

 

J: Dokładnie tak. To że ciepło idzie do góry pamiętamy pewnie z geografii. Uczono nas że masy powietrza unoszą się do góry i to jest oczywiście prawda. Natomiast znnowu: ciepłe masy powietrza jak najbardziej tak natomiast ciepło samo w sobie w formie energii czy podczerwieni zostaje wyemitowane w tym kierunku, a raczej rozchodzi się w tym kierunku, w którym zostało wyemitowane.

 

I tutaj doskonały przykład właśnie ze słońcem. Największy promiennik podczerwieni jaki znamy i łatwo to sobie wyobrazić. Ja lubię obrazowo to przekazywać, bo możemy sobie tutaj zrobić wykład akademiki, natomiast zupełnie nie o to chodzi w tym podcaście.

 

Chcemy w prosty sposób przekazać te zasady. Doskonałym przykładem jest właśnie piękny słoneczny dzień i właśnie dzisiaj taki mamy. Jeżeli będziecie tego słuchali w równie słoneczny dzień, to zwróćcie uwagę czy asfalt jest równie ciepły co temperatura powietrza czy jeżeli słońce świeci na jakiś mebel, to też nam się ten mebel rozgrzewa.

 

To ciepło zostało wyemitowane z góry i pochłonięte przez ten mebel czy asfalt, a drugim fajnym przykładem jest... Wyobraźmy sobie że jesteśmy w lipcu w garażu z blaszanym dachem. Czy w innym budynku w którym nie ma izolacji termicznej dachu i sami jesteśmy w stanie to sobie wyobrazić, że jest po prostu ciepło w tym obiekcie i pewnie nie jest nam zimno w nogi, więc tak tam też mamy mamy do czynienia z czymś, co bardzo mocno ostatnio promujemy czyli z ogrzewaniem sufitowym i to jest właśnie taki doskonały przykład.

 

M: Myślę że o tej formie ogrzewania wiemy już dużo. Jakbyś mógł w dwóch słowach powiedzieć czym są folie grzewcze, bo tak naprawdę ci, którzy nas słuchają mogą zobaczyć na naszej stronie www.brewa.pl jak wyglądają folie grzewczy czy na wideo będzie to widać ale folie grzewczej jakiej są grubości, to jest ile milimetrów?

 

J: Folia grzewcza Red Snake, to jest ok. pół milimetra grubości. Pół milimetra czyli trochę grubsza niż kartka, także  jest to bardzo cienka folia, aczkolwiek składająca się z wielu warstw, która powoduje że jest to bardzo wytrzymała folia zarówno w trakcie montażu jak i w trakcie eksploatacji. Tak, jest wytrzymała. Pytałeś też o budowę, tak?

 

M: Tak, o budowę i jak jest zasilana? To jest ogrzewanie prądem, więc ten prąd musimy przecież jakoś dostarczyć.

 

J: Dokładnie tak, elementem grzewczym jest mata z włókna węglowego. Jest to całopowierzchniowa mata w odróżnieniu do znanych wcześniej na rynku rodzajów folii grzewczych. Tutaj jest cało powierzchniowe włókno węglowe do którego doprowadzamy zasilanie w postaci listew miedzianych. Wszystko to jest zalaminowane wieloma warstwami tworzyw sztucznych czy włókniną, która powoduje wzmacniane tworzywami sztucznymi typu polietylen, folia PET czyli taka z recyklingu butelek plastikowych. To wszystko powoduje że zarówno izolacja elektryczna jak i dostęp jakiejkolwiek wilgoci, a przede wszystkim jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne są praktycznie wyeliminowane przy takiej konstrukcji. Natomiast jakby zasada działania jest tutaj znana-  po doprowadzeniu energii elektrycznej opór elektryczny powoduje, że element grzejny się nagrzewa i oddaje ciepło.

 

M: Dokładnie tak. Powiedziałeś o tym oporze i nie wiem czy to jest dobre porównanie, że tam po prostu jest tak jak wtedy gdy mamy kable w ścianie. Zasada działania jest podobna. Kable w ścianie też przewodzą ciepło.

 

J: Generalnie tak, jest to bardzo podobne. Ja też często używam porównania, że folia grzewcza to jest tak naprawdę taki kabel tylko rozwałkowany. Przy przewodach elektrycznych założenie jest takie żeby jednak zminimalizować ten opór i zmniejszać ilość wytwarzanego ciepła. W naszym przypadku podejście było dokładnie odwrotne.

 

Chodziło o to by ten opór elektryczny był jak najbardziej sprawnie zamieniany na ciepło. Udało się to zrobić z blisko 100% efektywnością. Oczywiście nigdy nie będzie to 100% sprawność. W związku z tym, jest to taki przewód który powoduje wytwarzanie ciepła, a przy tym praktycznie nie zużywając się. Jest to węgiel, który się rozgrzewa pod wpływem przepływania prądu.

 

M: Dokładnie o to mi chodziło i myślę że jest to kluczowe. Raz że zrozumieliśmy dokładnie jak to wszystko działa i z czego są zbudowane folie grzewcze i jak one działają. Teraz jak już to wiemy, to... ogrzewamy dom prądem i tak na dobrą sprawę, to nam się kojarzy jako droga forma ogrzewania. Jak ty do tego tematu podchodzisz? Jak przekonujesz inwestorów, że nie stracą majątku. Kosz montażu folii grzewczych jest stosunkowo niski w porównaniu do wielu innych źródeł. Czy to nam się nie odbije czkawką po roku, dwóch czy trzech? Jeszcze do kosztów montażu przejdziemy, ale teraz koszty ogrzewania.

 

J: Ogrzewanie prądem kojarzy nam się z najdroższą formą ogrzewania. Natomiast musimy tutaj wziąć pod uwagę kilka aspektów i tak jak tutaj powiedziałem i postaram się wykazać, że można ogrzewać za darmo. Oczywiście przy wsparciu Fotowoltaiki. Tak samo postaram się wykazać, że jesteśmy w stanie ogrzać dom dzisiaj wybudowany, jednorodzinny za naprawdę rozsądną kwotę i to nawet grzejąc prądem.

 

Wynika to z tego, że kiedyś gdy budowano domy, to one zużywały bardzo dużo energii. Dzisiaj zarówno technologia jak i przepisy powodują że te domy muszą zużywać tej energii coraz mniej. Podobnie jak sprzęty gospodarstwa domowego czy samochody. Wszystko co zużywa energię dąży do tego żeby tej energii zużywać coraz mniej.

 

Właśnie w przypadku domów jednorodzinnych chyba to ograniczenie zużycia energii jest największe, dlatego że tak jak wspomniałem jeszcze nawet 5-10 czy 15 lat temu budowane domy zużywały dużo więcej energii niż budowane dzisiaj. Drugim aspektem jest to że coraz rzadziej buduje się duże domy, tak? Zazwyczaj staramy się optymalizować, bo już sam grunt jest drogi, więc skoro mamy małą działkę, to i ten dom nie będzie jakimś wielkim pałacem. Czyli powierzchnia domu, a raczej kubatura którą mamy ogrzać + bardzo dobrze zbudowane pod kątem zużycia energii budynki, powodują, że ten dom tak czy inaczej będzie tej energii zużywał mało.

 

Musimy sobie powiedzieć, że to przede wszystkim budynek zużywa energię, a system grzewczy dostarcza w gruncie rzeczy to co z tego domu uciekło. Oczywiście ważna jest tutaj sprawność takiego systemu grzewczego. Natomiast mamy przykłady domów, mamy podliczniki, rachunki klientów, które pokazują że w nowo budowanych domach, to zużycie energii jest na poziomie 4-5 tysięcy kWh w ciągu roku, co kupując energię z zakładu energetycznego przekłada się na rachunki 2-3 tysięcy rocznie.

 

Są to rachunki znane z systemu gazowego czy z systemów stałopalnych w domach budowanych kiedyś. Tutaj stosowanie ogrzewania samymi foliami grzewczymi powoduje, że te rachunki są naprawdę na poziomie akceptowalnym. Natomiast wsparcie Fotowoltaiką…

 

Trochę się wyrywam do tego żeby te tematy połączyć, ale tak, mamy bardzo dużo przykładów na to że ogrzewanie foliami grzewczymi nowo wybudowanych, energooszczędnych domów jest również zasadne ekonomicznie co przy bardzo niskich kosztach inwestycyjnych - często jesteśmy w stanie zaoszczędzić na inwestycji w system grzewczy nawet kilkadziesiąt tysięcy.

 

M: Ja ci przerwę, ponieważ generalnie rozmawiamy o nowych budynkach i tak na dobrą sprawę możemy dokładnie policzyć ile będzie nas kosztowało ogrzewanie. Oczywiście pod warunkiem że mamy tzw. charakterystykę energetyczna budynku wykonaną w poprawny sposób. Co to jest charakterystyka energetyczna budynków? To jest informacja ile budynek przy danej termoizolacji (rekuperacji, ilości osób, okien grubości, itd.) będzie potrzebował dostarczenia kW energii ciepła, prawda?

 

J: Dokładnie tak

 

M: Czyli jeżeli mamy budynek 100m. Jeżeli to jest budynek pasywny, a budynek pasywny potrzebuje 15kw/m3 czyli 1500 kWh ciepła, to jest tożsame z prądem. Czyli 1500 x 0,65 czyli tyle nas kosztuje kWh Razem to ogrzewanie będzie nas kosztowało ok. 1000 zł. Jeżeli to jest dom energooszczędny.

 

J: Oczywiście mówimy o koszcie za cały sezon grzewczy, a nie o koszcie miesięcznym.

 

M: Tak, dobrze że to uzupełniłeś, bądźmy precyzyjni. Tutaj rozmawiamy o instalacji bez podgrzewania ciepłej wody, bo to jest w tym momencie odrębny koszt. Budynek energooszczędny 40 kWh ciepła na m3 na rok czyli 4000 przy tym samym domu, czyli przy 100m3 razy 0,65 to jest jakieś 2,5 tysiąca złotych rocznie. Na okrągło licząc 200 zł za ogrzanie 100 metrowego domu.

 

Powiedz mi, bo jeszcze przejdziemy do kwestii fotowoltaiki ale od razu tak płynnie nasuwa się pytanie, a co ze starszymi domami. W tej chwili mamy walkę ze smogiem i to w wielu miastach można otrzymać mniejsze lub większe dofinansowanie do wymiany, tzw. kopciucha na inną formę ogrzewania, a w tym mogą być to folie grzewcze, bo to przecież nie tylko w nowo budowanych domach ale i w mieszkaniach także możemy montować folie grzewcze. Nikt tego nie zabrania.

 

Jak ty widzisz tę kwestię i co byś doradził inwestorom, którzy dostali jakieś środki i czy im się te folie grzewcze sprawdzą w starych budynkach, o których powiedziałeś?

 

J: Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Rozmawiamy o wieloaspektowym temacie jakim jest dom i zużywanie przez niego energii. Fizyka budowli - ciężko ją odnieść tylko do samego metrażu. Pojawia się tutaj wiele zmiennych, które wpływają na to ile ten dom będzie zużywał energii. Oczywiście mamy bardzo dużo inwestycji wykonanych w domach starszych. Natomiast ja wychodzę z założenia, że musimy podejść kompleksowo do właśnie takiego domu.

 

W mojej ocenie najlepszym rozwiązaniem, które mogłoby przyczynić się do walki ze smogiem jest kompleksowe dostosowanie tego budynku do dzisiejszych standardów. Oczywiście nie osiągniemy standardu pasywnego w murach z przed 30-50 lat. Jesteśmy w stanie jednak dopasować wiele rozwiązań, które spowodują że ten dom będzie bardziej ekologiczny ( jednak umówmy się, że wszyscy lubimy być ekologiczni dopiero w momencie kiedy nam się zgadza rachunek ekonomiczny. Jeżeli mamy do tego dokładać, to ta ekologia spada gdzieś na dalszy plan).

 

W przypadku starych domów my zawsze podchodzimy indywidualnie. To nie jest tak że w każdym przypadku mówimy "tak, w tym przypadku folie grzewcze będą najlepszym rozwiązaniem", bo przede wszystkim w takim domu należy zacząć od tego żeby ten dom zużywał jak najmniej energii. Czyli od gruntownej termomodernizacji, od przemyślenia tych miejsc, w których to ciepło z tych budynków ucieka, a tak naprawdę  może być to przez przenikanie przez przegrodę budowlaną plus docieplanie plus stolarka okienna czy docieplanie dachu, podłogi... to są te elementy które zawsze indywidualnie musiały być rozpatrywane.

 

Następnie jeśli osiągniemy cel i ten budynek będzie zużywał mniej energii, możemy zastanowić się nad sposobem jego ogrzewania.

 

M: Mówiąc ogólnie najpierw termomodernizacja. Później charakterystyka energetyczna budynku, żeby wiedzieć na ile ta modernizacja poprawiła energochłonność danego budynku i wtedy wybór źródła ogrzewania. Tak jak nie ma idealnych samochodów na wszystkie warunki, tak samo folie grzewcze nie zawsze się sprawdzą.

 

J: Powiem ci tak - jeżeli już rozpatrujemy ogrzewanie elektryczne to folie grzewcze mają sprawność blisko 100 % i do tego są praktycznie bezawaryjne i bezpośrednio wytwarzają ciepło w miejscu, w których to ciepło mają oddać.

 

Nie ma części ruchomych, hydrauliki itd. Często jest tak, że klienci którzy mają ten dom i inwestują w termomodernizację ciągle mieszkają w tym domu. Robiąc termomodernizację są w stanie dalej mieszkać. Jeśli chcielibyśmy zainstalować ogrzewanie foliami grzewczymi, to wiąże się to z dość dużym remontem, więc jeżeli jest to dom który jest gruntownie zmodernizowany i jest tam robiony remont generalny, to tak jak najbardziej. Wtedy jest to godne rozważenia.

 

W przypadku, gdy ktoś się zdecyduje na ogrzewanie elektryczne po to, by wesprzeć je fotowoltaiką, wtedy okazuje się, że często zastosowanie kotła elektrycznego, który będzie tą wodę w rurach ogrzewał czy pompy ciepła może okazać się bardziej rozsądne.

 

Głównie ze względu na wygodę. Chociaż te rozwiązania będą zużywały troszeczkę więcej energii.

 

M: Jak z kopciuchów przechodzimy, to wiadomo że na jakąś wygodną formę ogrzewania. To będzie albo folia grzewcza albo pompa ciepła, lub ogrzewanie gazowe. Generalnie zawsze mówimy, że Brewa zajmuje się ograniczeniem rachunków za prąd i ciepło i budowaniem niezależności energetycznej, więc wiem że ty też się fotowoltaiką zajmowałeś. Dzisiaj jesteś moim gościem, więc ja nie będę wyjaśniał w jaki sposób możemy mieć to darmowe słoneczne ogrzewanie, więc jakbyś ty chciał wyjaśnić jaki ty widzisz darmowy model tego ogrzewania.

 

J: Red Snake od samego początku jakby stawia na tą pracę projektową i mamy zespół inżynierski, który jest w stanie wyliczyć ile ten budynek będzie faktycznie potrzebował tej energii na potrzeby: ogrzewania, ciepłej wody i pozostałe. To są takie trzy grupy zużycia energii w domu. Najwięcej zwykle jest na ogrzewanie. Chyba że jest większa rodzina, to  ta ciepła woda również stanowi dużą ilość. Dla nas ważne jest żeby wiedzieć konkretnie jaka to jest ilość energii wyrażona zwykle w kWh, ponieważ wtedy jesteśmy w stanie to przeliczyć na produkcję, którą musimy wygenerować z fotowoltaiki.

 

Jak już pewnie wiecie z innych podcastów czy innych materiałów, które tworzy Brewa po to żeby tę wiedzę na temat fotowoltaiki przekazać, mamy możliwość zmagazynować energię wyprodukowaną z fotowoltaiki w sieci i w dowolnym momencie tę energię odebrać. Dobrze dobrana instalacja będzie nam produkowała dokładnie tyle, ile potrzebujemy na wszystkie potrzeby tego budynku, a tak naprawdę przestało na to interesować kiedy się to odbywa.

 

Mamy taką możliwość ustawowo, więc to nie jest żadna dobra wola zakładu energetycznego tylko tak się dzieje i możemy z tego po prostu powszechnie korzystać. W związku z czym my wyszliśmy z założenia, że skoro najwięcej energii zużywamy na wcale nie na AGD, RTV, oświetlenie tylko właśnie grzanie domu i ciepłej wody użytkowej, to zróbmy tak, żeby zrobić to grzanie prądem, a następnie zasilimy to z własnej elektrowni słonecznej.

 

Takie podejście właśnie powoduje, że jesteśmy w stanie zbudować dom zeroenergetyczny - idea znana od wielu, wielu lat, krótko mówiąc, dom który produkuje tyle ile sam zużywa. Wcale nie muszą to być najnowocześniejsze technologie, to nie muszą być domy pasywne, to nie muszą być skrajnie niskoenergetyczne domy. Wystarczy że odpowiednio dużą instalację fotowoltaiczną dobierzemy do danego domu.

 

Mamy przykłady właśnie po termomodernizacji starych domów z odpowiednio dużą instalacją fotowoltaiczną. Taki jeden przykład mi się ze Szczecina przypomniał, gdzie przy instalacji fotowoltaicznej 10 kWp dom o pow. 150 m2 po termomodernizacji jest w stanie mieć rachunki za pół roku rzędu 150 zł. Wszystko w tym domu jest elektryczne.

 

M: Ja generalnie dodam, że współpraca z Red Snakiem wygląda w ten sposób, że gdy inwestor jest zainteresowany tą formą ogrzewania i wyceną, to my właśnie wyłamy niezbędne informacje do firmy Red Snake.

 

Otrzymanie wyceny trwa kilka dni ale trzeba powiedzieć, że wycena i informacje, które otrzymuje inwestor są bardzo konkretne. Załóżmy, że inwestor się zdecydował i jest zainteresowany montażem folii grzewczych. Gdzie on ma ją zamontować? Na podłodze czy na suficie?

 

J: My przygotowujemy dwie wersje tej wyceny albo w 100 na podłogach albo w 100% na sufitach.  Natomiast później są prowadzone z inwestorem rozmowy.

Najczęściej jest strach przed tym ogrzewaniem sufitowym właśnie z powodu tego, który już sobie tutaj wyjaśniliśmy, czyli niedomówienia tych zasad fizycznych, gdzie ciepłe powietrze unosi się do góry samo w sobie.

 

Chcemy to pokazać dlatego, że ogrzewanie sufitowe już jakby nie wchodząc w szczegóły skąd to się bierze, jest nieco tańsze w inwestycji. Jeszcze tańsze od ogrzewania podłogowego, które też jest bardzo ekonomiczne właśnie na poziomie inwestycji.

 

Różnica jest taka że przy podłogówce mamy komfort ciepłej podłogi, a przy ogrzewaniu sufitowym mamy komfort termiczny w tym pomieszczeniu. Jeżeli ktoś chce żeby w tym pomieszczeniu  ta podłoga rzeczywiście była ciepła, to polecamy zainwestować kilka złotych więcej po to, żeby właśnie mieć ten komfort ciepłej podłogi.

 

Natomiast to są naprawdę indywidualne preferencje. W trakcie rozmów z inwestorem mówimy jakie korzyści daje ogrzewanie podłogowe w danym pomieszczeniu, bo dla nas każde pomieszczenie jest jakby osobnym obwodem grzewczym i każde pomieszczenie możemy rozpatrywać osobno.

 

Możemy zrobić kilka pomieszczeń ogrzewaniem podłogowym, a resztę ogrzewaniem sufitowym i znaleźć najbardziej optymalny model dla naszego klienta żeby był najbardziej komfortowy i ekonomiczny.

 

M: W takim razie czy teraz byłbyś w stanie powiedzieć, dla domku 100 m2 jakie to są rzędy wielkości, całościowe koszty?

 

J: To może tak, ja zaraz powiem o tych kwotach, natomiast chciałbym też żeby porównując systemy grzewcze ze sobą brać pod uwagę absolutnie wszystkie elementy z których robiąc system grzewczy Red Snake oparty na foliach grzewczych jesteśmy w stanie zrezygnować. Jeżeli rozważamy porównanie z systemem gazowym, to musimy wziąć pod uwagę przyłącze gazowe, projekt, kocioł gazowy, komin, wkład kominowy i całą pozostałą instalację. Oczywiście łącznie z usługą montażu.

 

M: I później z usługą przeglądu, tak?

 

J: To już na etapie eksploatacji. Na razie chciałem tylko na poziomie montażu i inwestycji jakie to są koszty początkowe. Nie zawsze wszystkie te elementy bierzemy pod uwagę porównując koszty systemu grzewczego. W takim układzie w jakim tutaj wspomniałem system gazowy, to są koszty w granicach 30-50 tysięcy złotych oczywiście zależy to od wielkości domu, wybranych materiałów i jeszcze kilku innych zmiennych. W przypadku  pomp ciepła musimy wziąć pod uwagę całą instalację pompę ciepła, montaż. W przypadku kotła stałopalnego znowu dochodzi nam komin czy nawet jeśli byśmy się tutaj uparli możemy policzyć koszty wybudowania czy wymurowania całej kotłowni, która jest niezbędna właśnie w przypadku kotłów stałopalnych. Jakby porównując te stałe elementy my ogrzewanie sufitowe kompletny system grzewczy ze sterownikami, montażem - tak naprawdę gotowy system - to jest 100 zł brutto razy powierzchnia użytkowa domu. Czyli dla 100 metrowego domu ogrzewanie sufitowe, to jest 10 tysięcy brutto na gotowo, zamknięty system grzewczy. Oczywiście jest to kwota orientacyjna. W tych kwotach się to przedstawia.

 

Jeżeli mówimy o ogrzewaniu podłogowym, to jest to kwota między 160-180 złotych razy właśnie ta powierzchnia użytkowa czyli między 16 a 18 tysięcy złotych przy wspomnianych wcześniej 100 m3 domu. Natomiast najczęściej inwestycje, które wykonujemy są to mieszane, gdzie część ogrzewania jest realizowana właśnie z podłogi, a część z sufitu w związku czym te koszty możemy przyjąć między 100-150 zł razy powierzchnia, czyli w odniesieniu do każdego metra kwadratowego pomieszczenia użytkowego.

 

M: Czy mamy różne rodzaje folii grzewczych, czy tutaj inwestor będzie miał problem z  wyborem czy wszystkie te folie są do siebie podobne? Sposób działania taki sam? Są tutaj jakieś różnice?

 

J: Sposób działania jest dokładnie taki sam czyli pod wpływem energii elektrycznej rozgrzewa się element grzewczy, który następnie oddaje to ciepło do pomieszczenia najczęściej poprzez wykładziny budowlane, panele na podłodze czy płytę gipsowo- kartonową na suficie. Natomiast sam element grzewczy oczywiście, to tak jak powiedzmy sobie samochody, tak?

 

Z założenia każdy samochód służy do przemieszczania się i z punktu A do punktu B, jesteśmy w stanie tym samochodem przejechać. Natomiast jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach i powiem to tak: folia Red Snake jest to technologiczny krok jeśli chodzi o folie grzewcze. Najbardziej popularne na rynku są folie drabinkowe. Może powiem na temat plusów naszej technologii nie skupiając się na starszych technologiach.

 

Plusem folii Red Snake jest to że jest to folia całopowierzchniowa, co przekłada się na równomierność grzania takiej folii grzewczej, to jest raz.

 

Dwa to jest trwałość na ewentualne przegrzanie. Ogrzewanie elektryczne działa trochę inaczej niż ogrzewanie hydrauliczne. Hydrauliczne ogrzewanie się zakamienia, czy ma bardzo dużą bezwładność, a w naszym przypadku po prostu musimy pamiętać o tym żeby tego systemu nie przegrzewać, ponieważ może to skutkować uszkodzeniami.

 

Nasza folia jest odporna na wszelkie przegrzania. Nawet jeśli byśmy się zapomnieli i położyli jakiś np. gruby piankowy materac, to powietrze wewnątrz może wzrosnąć do 100 - 120 stopni natomiast testy nasze wykazały, że nawet ogrzanie do temperatury 150 stopni nie powoduje uszkodzeń.

 

M: Ktoś rozgrzewał folie do temperatury 150 st. C?

 

J: Tak, prowadziliśmy testy podłączając napięcie 1000 W powodując właśnie, że folie ogrzewały się do ponad 150  stopni i nie wpływało to na nic. Po podłączeniu napięcia sieciowego folia grzała z powrotem działała ze swoimi normalnymi właściwościami.

 

M: Jak szybko nagrzeje się folia? Mamy termostaty i możemy sobie w każdym pomieszczeniu regulować temperaturę, prawda?

 

J: Folie grzewcze nagrzewają się bardzo szybko. Po podłączeniu prądu, to tak naprawdę po kilkunastu sekundach odczuwamy ciepło na folii grzewczej. Natomiast w zależności od tego pod jakim materiałem ta folia się znajduje ten czas będzie różny.

 

Ciężko tutaj dać jednoznaczną odpowiedź ile czasu to zajmie. Natomiast porównując to do systemów hydraulicznych będzie to kilkukrotnie szybciej. Naszym założeniem jest robienie systemów o jak najmniejszej bezwładności.

 

W nowoczesnym budownictwie robienie systemów akumulacyjnych się nie sprawdza, ponieważ jeśli nagrzejemy przez całą noc grubą wylewkę, a później przyjdzie słoneczny dzień, straty ciepła są bardzo mocno ograniczone  no to mamy zbyt dużo ciepła i nie jesteśmy w stanie takiego akumulatora zatrzymać.

 

Folie grzewcze bardzo szybko się nagrzewają również bardzo szybko się wychładzają, ponieważ same w sobie nie mają objętości, którą mogłyby nagrzewać, więc ciepło jest odczuwalne bardzo szybko - dla przykładów w jednym z hoteli w którym jest zamontowane nasze ogrzewanie prowadziłem szkolenie dla studentów Politechniki Lubelskiej i włączyliśmy ogrzewanie przy temperaturze wyjściowej 12 stopni, a po trzech godzinach w pomieszczeniu było 18 stopni.

 

M: Duże to było pomieszczenie?

 

J: pokój hotelowy ok. 20 m2, gdzie tam było 800 W mocy grzewczej.

 

M: Jedno z ostatnich pytań będzie dot. montażu folii bo to jest też częste pytanie klientów. W przypadku montażu na podłodze najpierw wylewa, folia i na to panele?

 

J: Najcześciej tak.

 

M: Pod wylewkę też możemy?

 

J: Możemy jak najbardziej. Możemy zamontować folie grzewcze zarówno pod wylewka jak i na niej jeśli stosujemy podłogi pływające. W przypadku ceramiki którą należy przykleić, nie jesteśmy w stanie do folii grzewczej przykleić płytek. Natomiast najczęściej to jest właśnie montaż bezpośrednio pod panelami podłogowymi bądź bezpośrednio pod płytą kartonowo - gipsową na suficie. Zależy nam na tym żeby ta warstwa przykrywająca była jak najcieńsza. Wtedy to ciepło znacznie szybciej będziemy odczuwać. W momencie gdy już nie potrzebujemy ogrzewać danego pomieszczenia możemy system wyłączyć i nie mamy niepotrzebnych nakładów energetycznych.

 

M: A co, gdy mamy drewniane podłogi?

 

J: Podłogi drewniane również. Dla nas nie ma praktycznie ograniczenia jeśli chodzi o to czy przykryjemy folie. Oczywiście należy sprawdzić w jaki sposób dany materiał będzie się zachowywał pod wpływem temperatury, którą chcemy zastosować. W przypadku ogrzewania foliami grzewczymi i zastosowanych izolacji z drugiej strony niż podłoga czyli od spodu stosujemy na tyle dobre materiały izolacyjne, że przepuszczalność powietrza jest dużo większa niż tego elementu z drugiej strony.

 

Jeżeli wyprodukowaliśmy folią grzewczą to ciepło, to jest inaczej niż w przypadku instalacji hydraulicznej. Kolokwialnie mówiąc, to ciepło którędyś musi wyleźć. Nie wróci do układu nie przepłynie tymi rurami z powrotem do kotła. Tylko jak juz jest wyprodukowane, to zostanie wyemitowane tam gdzie ma łatwiej. Trochę tak jak woda. Drewno ma dużo mniejszy opór termiczny niż właśnie zastosowane przez nas izolacje, więc również przez drewno możemy grzać.

 

M: Kuba, myślę że dzisiaj wyczerpaliśmy temat folii grzewczych, który widać, że interesuje inwestorów. Parę dni temu byliśmy na targach budowlanych i zainteresowanie było bardzo, bardzo duże. Fajne to hasło w prosty sposób przekazujące w jaki sposób możemy ogrzewać, czyli latem produkujemy energię poprzez systemy fotowoltaiczne, magazynujemy ją w sieci mówiąc w uproszczeniu (bo wielokrotnie było zarzucane, że nie możemy magazynować; jest to kwestia rozliczeń, z resztą na rachunkach za energię elektryczną tam jest pozycja "magazyn energii" i informacja ile tej energii mamy zmagazynowanej na zimę).

 

W zime sobie tę energię praktycznie za darmo odbieramy i w ten sposób grzejemy dom. Dzięki czemu możemy mieć ten dom zeroenergetyczny. Dlaczego bezkosztowy? Dlatego że tak czy inaczej musimy mieć prąd, musimy zapłacić za abonament, ale patrząc 1:1 możemy mieć ogrzewanie za darmo.

 

J: Dokładnie tak! Ja jeszcze tutaj dodam że często ogrzewanie foliami grzewczymi jest porównywane do pomp ciepła, bo ktoś kto tutaj śledzi wasze poczynania i ktoś kto jest zainteresowany usługami Brewy to wie, że bedzie miał własna elektrownię i zastanawia się nad tym czy wybrać proste i tanie ogrzewanie foliami grzewczymi czy bardziej skomplikowaną technologię pomp ciepła.

 

Ja jestem ogromnym zwolennikiem technologii pomp ciepła. Natomiast w przypadku niedużych domów, takich do 200 m2 i energooszczędnych, w większości przypadków zastosowanie folii grzewczych w połączeniu z fotowoltaika po to, żeby mieć rachunki blisko 0 jest tańsze w inwestycji, niż zrobienie pompy ciepła z fotowoltaiką żeby mieć rachunki 0 zł.

 

Czyli otrzymujemy później w użytkowaniu dokładnie takie same koszta niższym kosztem inwestycyjnym i praktycznie 100% bezawaryjnością, więc w wielu przypadkach w domach niedużych i energooszczędnych stosowanie pompy ciepła, to jest tak jakby kupić tira żeby podwozić dziecko do szkoły. Możemy to zrobić, będzie to działało ale pytanie czy nie jest to troszkę przewymiarowane auto.

 

M: Kuba, dziękuję ci za dzisiejsze spotkanie. Naprawdę podoba mi się to co robicie i jak robicie. Jak się w to angażujecie i jak edukujecie rynek, bo przecież ty jesteś co tydzień na jednych albo dwóch targach budowlanych. Występujesz, prowadzisz rozmowy, prelekcje i to jest bardzo interesujące was obserwować, więc dziękuję i myślę, że temat mocno wyczerpałeś.

 

J: Dzięki

 


 

Chcesz przestać przepłacać za prąd? Masz dość regularnych, wysokich opłat za energię elektryczną? Zrób pierwszy krok w stronę niezależności energetycznej i zamów darmową konsultację.

 

oszczędności fotowoltaika

 

 

Wykonamy dla Ciebie KALKULACJĘ OSZCZĘDNOŚCI i powiemy Ci jaka instalacja będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb, ile możesz zaoszczędzić i ile będzie wynosiła inwestycja w Twoją własną elektrownie słoneczną. 

Wypełnij poniższy formularz - oddzwonimy w ciągu 24h!

 

FORMULARZ