Poproś o darmową konsultację!
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają do niej zastosowanie Polityka prywatnościWarunki korzystania z usług.

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

« Wróć

Program Mój Prąd 6.0 - co musisz wiedzieć o nowych dotacjach?

Oceń ten post:
5.00 5 1 1
Opublikowano 24.06.2024 r.

Program Mój Prąd to popularna inicjatywa rządowa mająca na celu wsparcie gospodarstw domowych w Polsce w inwestycjach w odnawialne źródła energii, głównie fotowoltaikę. W 2024 roku rusza szósta edycja programu, która kontynuuje sukcesy poprzednich odsłon.

 

Cele Programu

Celem programu Mój Prąd 6.0 jest dalsze wspieranie rozwoju energetyki prosumenckiej w Polsce. Program ma na celu:

  • Zwiększenie liczby instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych.
  • Promowanie innych technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii, takich jak pompy ciepła, kolektory słoneczne, systemy zarządzania energią oraz magazyny energii.

 

fotowoltaika

 

Budżet i Wysokość Dotacji

Na realizację programu Mój Prąd 6.0 przeznaczono budżet w wysokości 400 milionów złotych. Istnieje możliwość zwiększenia tej kwoty w zależności od zainteresowania inwestorów. Dokładne kwoty dofinansowania dla poszczególnych technologii zostaną ogłoszone wkrótce.

 

Większa fotowoltaika oraz większe magazyny energii - zmiany w programie Mój Prąd 6.0

W szóstej edycji programu "Mój Prąd" dofinansowanie będzie obejmować jedynie instalacje fotowoltaiczne oraz magazyny ciepła i energii elektrycznej. W przeciwieństwie do poprzedniej edycji, program nie będzie wspierać pomp ciepła, kolektorów słonecznych ani systemów zarządzania energią HEMS/EMS.

 

Wykluczenie tych urządzeń z dofinansowania wynika z ograniczonego budżetu programu oraz wprowadzenia wymogu zgłoszenia do dofinansowania magazynu energii lub ciepła dla instalacji zgłoszonych do przyłączenia od ustalonej daty. Istnieje możliwość, że w przypadku zwiększenia budżetu, pompy ciepła i kolektory słoneczne mogą ponownie otrzymać dofinansowanie.

 

Magazyny energii będą obowiązkowym dodatkiem do instalacji PV od ustalonej daty, która jest jeszcze ustalana przez NFOŚiGW. Po tej dacie mikroinstalacje fotowoltaiczne dofinansowywane w ramach programu będą mogły mieć moc do 20 kW. Na każdy kilowat mocy fotowoltaiki będzie musiało przypadać 1,5 kilowatogodziny pojemności magazynu energii, a łączna moc magazynu energii i instalacji fotowoltaicznej nie będzie mogła przekroczyć maksymalnej mocy mikroinstalacji, czyli 50 kW.

 

Data graniczna będzie dotyczyć zgłoszenia instalacji do przyłączenia, a nie samego przyłączenia do sieci. Regulamin szóstej edycji "Mojego Prądu" zostanie opublikowany w sierpniu, a start programu planowany jest na wrzesień, co da potencjalnym beneficjentom czas na zapoznanie się z nowymi zasadami dofinansowania.

 

Kto Może Skorzystać?

Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby i posiadają licznik energii. W programie mogą wziąć udział osoby, które:

  • Zainstalowały system fotowoltaiczny po 1 stycznia 2021 roku,
  • Rozliczają się w systemie net-billing lub net-metering,
  • Nie korzystały wcześniej z dotacji programu Mój Prąd lub innych rządowych programów wsparcia.

fotowoltaika na dachu

Warunki Uczestnictwa

 

• Budżet programu wynosi 400 mln zł ze środków FEnIKS na lata 2021-2027.


• Okres kwalifikowania wydatków: od 01.01.2021 r. (zgodnie z wytycznymi FEnIKS).


• Warunek konieczny:

Rozliczanie się w systemie net-billing. Dla mikroinstalacji przyłączonych w okresie obowiązywania systemu net metering (system opustów)
warunkiem uzyskania dofinansowania do urządzenia dodatkowego (magazyn ciepła, magazyn energii) będzie przejście na nowy system rozliczeń net-billing.

 

Szczegółowe informacje

 Zakres rzeczowy:

Dla mikroinstalacji PV zgłoszonych do przyłączenia (może ono nastąpić w późniejszym terminie) do 31.07.2024 r. magazyn energii/ ciepła jako urządzenie dodatkowe, ale nie obligatoryjne:

  • moc mikroinstalacji od 2 kW do 10 kW,

  • wysokość dofinansowania:

    - mikroinstalacje PV – 6 tys. zł;

    - mikroinstalacje PV + element dodatkowy – 7 tys. zł



  • dofinansowanie do elementu dodatkowego;

    - magazyn energii – 16 tys. zł;

    - magazyn ciepła – 5 tys. zł;

 

Dla mikroinstalacji PV zgłoszonych do przyłączenia od 01.08.2024 r. wraz z magazynem energii/magazynem ciepła (wymóg obligatoryjny):

  • moc mikroinstalacji od 2kW do 20 kW;

  • wysokość dofinansowania:

    - mikroinstalacje PV + element dodatkowy – 7 tys. zł



  •  dofinansowanie do elementu dodatkowego;

  • magazyn energii – 16 tys. zł;

  • magazyn ciepła – 5 tys. zł.

 

Do dofinansowania mogą zostać zgłoszone różne urządzenia, które można zakwalifikować do mikroinstalacji fotowoltaicznej. Są to m.in.:

  • Mikroinstalacje PV, które składają się z paneli fotowoltaicznych na dachach budynków lub na konstrukcjach gruntowych wraz z inwerterem (specjalistyczne urządzenie, odpowiadające za transformację pozyskiwanego z instalacji prądu stałego na prąd zmienny), umożliwiającym ładowanie magazynu energii, albo ładowanie magazynu energii i pracę w trybie wyspowym;
  • Mikroinstalacje PV, które składają się z paneli fotowoltaicznych z mikro inwerterami;
  • Wiaty, wiaty garażowe carporty (zadaszenie na samochód dodatkowo pokryte panelami fotowoltaicznymi) i tym podobne konstrukcje zawierające ogniwa PV;
  • Markizy składające się z ogniw PV tj. nowoczesne zadaszenia balkonów czy wejść, które produkują energię elektryczną;
  • Pokrycia dachowe z funkcją fotowoltaiczną – np. dachówki fotowoltaiczne;
  • Fotowoltaiczne zestawy balkonowe;
  • Inne urządzenia dopuszczone do użytku na terenie RP.

 

Inne ważne informacje:

  • Wszystkie ww. instalacje fotowoltaiczne muszą być podłączone do sieci elektroenergetycznej.
  • Pojemność magazynu energii zgłoszonego do dofinansowania powinna wynosić co najmniej 1,5 mocy na 1 wat mocy szczytowej fotowoltaiki (kWp). 

 

  • Operatorzy Sieci Dystrybucyjnej sumują moc mikroinstalacji PV oraz magazynu energii (jako potencjalnego źródła wytwórczego energii elektrycznej). Konieczne było więc doprecyzowanie, że łączna moc wszystkich instalacji OZE posiadanych przez prosumenta, wraz z mikroinstalacją fotowoltaiczną i magazynem energii, nie może przekroczyć łącznej mocy 50 kW.

 

  • Zmieniły się zasady rozliczeń prosumentów w systemie net-billing. Stworzą one impuls do rozwoju magazynowania energii i akumulowania jej nadwyżek generowanej w godzinach o największym nasłonecznieniu i wykorzystania w godzinach zwiększonego zapotrzebowania. Przełoży się to na zmniejszenie konieczności zakupu energii elektrycznej od sprzedawcy, a tym samym na obniżenie rachunków za prąd

 

  • Dzięki zmianom w systemie rozliczeń net-billing prosumenci będą mogli wybrać, w jakim systemie rozliczyć produkowaną przez siebie energię elektryczną.

 

  • Zwiększyliśmy opłacalność inwestycji w mikroinstalacje prosumenckie i tworzymy zachętę do upowszechnienia technologii magazynowania energii.

 

  • Umożliwienie wyboru prosumentom rozliczającym się w systemie net-biling stanowi odpowiedź na opinie i wnioski adresowane w tym zakresie do MKiŚ. Pozwoli również na to, aby wybór sposobu rozliczenia nadwyżek energii elektrycznej był świadomy i dostosowany do profilu produkcji i zużycia w poszczególnym gospodarstwie domowym, a tym samym przełożył się na zwiększenie oszczędności na rachunkach za energię.

 

  • Otrzymanie dofinansowania na powiększenie mikroinstalacji fotowoltaicznej nie będzie możliwe w programie Mój Prąd 6.0.

 

  • Osoby, które zainstalowały fotowoltaikę wcześniej, a teraz chcą zainwestować w magazyn energii, mają taką możliwość, ale pod jednym warunkiem: muszą przejść na net-billing.

 

  • W ramach programu osobno dofinansowywane są magazyny energii elektrycznej oraz magazyny ciepła. Można uzyskać dotacje na oba te urządzenia jednocześnie lub na każde z nich osobno. Dofinansowanie do magazynu energii elektrycznej wynosi 16 tysięcy złotych, natomiast do magazynu ciepła 5 tysięcy złotych.

     

     

     

 

 

 

 

Kiedy Rusza Nabór?

Kolejny nabór wniosków w programie Mój Prąd (MP 6.0) planowany jest od 02.09.2024 r. do 20.12.2024 r. lub do wyczerpania alokacji.

 

Dlaczego Warto Inwestować w Fotowoltaikę?

Inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna z kilku powodów:

  • Obniżenie rachunków za prąd.
  • Zabezpieczenie przed wzrostami cen energii.
  • Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, co przyczynia się do ochrony środowiska.

 

Podsumowanie

Program Mój Prąd 6.0 to doskonała okazja dla gospodarstw domowych, aby zainwestować w odnawialne źródła energii i skorzystać z atrakcyjnych dotacji. Warto już teraz przygotować się do złożenia wniosku i zaplanować inwestycję w fotowoltaikę, aby móc czerpać korzyści z programu od samego początku jego działania.

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na oficjalnej stronie Mój Prąd oraz u partnerów programu.

 

 


Zamów już dziś wycenę instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii dla Twojego domu

 

FORMULARZ

Dlaczego Brewa?
Mamy 99% pozytywnych opinii

Mamy 99% pozytywnych opinii

Montujemy od 2015 roku

Montujemy od 2015 roku

Wykonaliśmy ponad 3000 instalacji

Wykonaliśmy ponad 3000 instalacji

Realizacja już w 24 dni

Realizacja już w 24 dni

Obsługa od A do Z

Obsługa od A do Z

Poznaj opinie » naszych Klientów oraz zobacz nasze realizacje »

Poproś o darmową konsultację!
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają do niej zastosowanie Polityka prywatnościWarunki korzystania z usług.

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter