« Wróć

Fotowoltaika krok po kroku - #TND 1 | Podcast & Videocast Twój Niezależny Dom

Fotowoltaika krok po kroku podcast twój niezależny dom

 

To jest Podcast & Videocast Twój Niezależny Dom, w którym rozmawiamy o odnawialnych źródłach energii, o tym jak stać się niezależnym energetycznie i tym samym obniżyć swoje rachunki oraz jak pozytywnie wpływać na środowisko naturalne.

 

Odcinek #1 | Fotowoltaika krok po kroku

 

W tym odcinku dowiesz się wszystkich podstawowych informacji z zakresu budowy własnej elektrowni słonecznej. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%. Czy jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich? Niestety nie.

Na co uważać w całym procesie budowy, by móc ze spokojem cieszyć się ze swojej instalacji przez kilkadziesiąt lat? Tego dowiesz się w pierwszym odcinku serii "Twój Niezależny Dom". 

 

Tematy poruszone w odcinku:

➡️ Kim jest Prosument?

➡️ Co to jest fotowoltaika i na czym polega?

➡️ Historia fotowoltaiki

➡️ Dlaczego fotowoltaika? Korzyści związane z posiadaniem elektrowni słonecznej

➡️ Jak obniżyć rachunki za prąd dzięki fotowoltaice? Proces realizacji:

1. Dopasowanie wielkości instalacji do zużycia prądu,

2. System magazynowania energii w sieci (net metering) - na czym polega?

3. Wybór miejsca instalacji paneli fotowoltaicznych

4. Wybór sprzętu i firmy instalatorskiej

5. 3 x Bez (bez pozwolenia na budowę, bez koncesji i działalności gospodarczej, bezkosztowo)

 

Przydatne linki związane z odcinkiem:

Jak zachowują się systemy fotowoltaiczne po 20-latach pracy?

Kalkulator fotowoltaiczny

Jak wybrać dobry panel fotowoltaiczny? Zobacz o czym należy pamiętać

Wywiady z posiadaczami instalacji fotowoltaicznych 

Jak przygotować nowy dom do fotowoltaiki w 5 krokach?

 

 

 

 

 

Dołącz do grupy dyskusyjnej na Facebooku "Twój Niezależny Dom - Niskie rachunki za prąd i ogrzewanie domu".

Zostań członkiem społeczności ludzi świadomych i niezależnych! Zyskaj dostęp do dodatkowej wiedzy i materiałów.

 

DOŁĄCZ DO NAS >>>

brewa

 

 

Wersja Wideo ⤵️ 

 

 

Wersja Audio ⤵️


 Możesz nas również posłuchać w iTunes, Spotify oraz wszystkich popularnych aplikacjach z podcastami!


 

newsletter brewa


 

Wersja tekstowa ⤵️

 

Cześć! Witam was na naszym podcaście „Twój Niezależny Dom”. Dzisiaj będę mówił o temacie fotowoltaiki, bo to jedno z najbardziej popularnych odnawialnych źródeł energii popularny wśród prosumentów, czyli osób, które same produkują energię na swoje potrzeby, a nadwyżki odsyłają do sieci (i je magazynują).

 

Fotowoltaika w Polsce

 

W 2013 roku instalacji fotowoltaicznych w Polsce tych mikro (do 40 kWp) oficjalnie było zarejestrowanych około 50. W tej chwili co miesiąc, do zakładów energetycznych wpływa ponad 1000 wniosków z prośbą o przyłączenie instalacji do sieci.

 

Myślę że tak na dobrą sprawę to jest dopiero początek rewolucji energetycznej w Polsce, bo tych instalacji fotowoltaicznych w Polsce około 20 tysięcy było na koniec 2016 roku, bo danych na koniec 2017 jeszcze nie ma, ale dla porównania w Niemczech tych instalacji jest ponad milion, więc mamy do czego dążyć.

 

Generalnie dlaczego fotowoltaika jest tak popularna? Dlatego że pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną praktycznie o 90%. Czyli jeżeli mamy 500 zł, to jesteśmy w stanie obniżyć te rachunki do 50 zł. Z czego to się bierze? Powiem w dalszej części naszego podcastu.

 

Żeby była zachowana ta część akademicka: co to jest fotowoltaika?

 

Fotowoltaika to dziedzina nauki techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

 

Mówiąc najprościej jak to jest możliwie: po prostu możemy zainstalować panele fotowoltaiczne na dachu lub na ziemi. Podłączamy do tego inwerter - tojest jednostka sterująca,która przetwarza prąd stały na prąd przemienny, wpuszcza do naszej sieci elektrycznej w domu. Steruje tym i komunikuje się także z licznikiem energetycznym, tzn. nadwyżki energii, które wyprodukowaliśmy z paneli przekazuje do sieci, a jeżeli mamy energii elektrycznej za mało, bo jest noc lub w danym dniu słońca jest mniej, to tą energię z sieci pobiera. Czyli albo sprzedaje albo kupuje. To tyle takiego wprowadzenia.

 

Fotowoltaika - Gdzie to wszystko się zaczęło?

 

U naszych zachodnich sąsiadów, w Niemczech. Tam już blisko 30 lat temu, na początku lat 90’ powstał program „1000 dachów”, który był wynikiem tego, że Niemcy się po prostu wystraszyli katastrofy w Czarnobylu i skutków jakie ona za sobą niesie.

 

Zaczęli szukać możliwych rozwiązań, bo wiedzieli że węgiel to nie jest długofalowe rozwiązani, więc zaczęli przygodę z odnawialnymi źródłami energii i m.in. postawili na rozproszoną energetykę w postaci systemów fotowoltaicznych.

 

Co ciekawe wiele z tych elektrowni funkcjonuje do dzisiaj i można sobie poszukać w Internecie także na naszej stronie i będzie link do artykułu podany w komentarzu lub w opisie tego podcastu, gdzie można sobie przeczytać badania przeprowadzone przez jeden z uniwersytetów właśnie sprawdzające jak te instalacje zachowują się po tych dwudziestu paru latach, gdzie te uzyski są całkiem spore, a w niektórych przypadkach dochodzą nawet do 80%.

 

Dzięki Niemcom i dzięki temu że to oni zapoczątkowali tą rewolucję fotowoltaiczną, spadły bardzo mocno ceny instalacji fotowoltaicznych. Nie wchodząc już w prawidła ekonomii ale podaż i popyt były duże.

 

Duże nakłady na produkcję i zwiększająca się konkurencja spowodowały, że nawet już w ostatnich latach ceny instalacji spadły o blisko 80% - to też powód dlaczego fotowoltaika jest tak popularna. Stała się dostępna i staje się coraz bardziej dostępna dla przeciętnego zjadacza chleba, no i teraz też jest powód dlaczego jest coraz mniej dotacji.

 

Często fotowoltaika nam się kojarzy z dotacją, gdzieś to ze sobą współgra. Nie ma potrzeby by do tej pory dotować fotowoltaikę, bo ona sama już się zwraca. Coraz krótszy okres zwrotu z inwestycji również wpływa na coraz większą popularność tych rozwiązań.

 

Druga rzecz, dlaczego fotowoltaika, a nie np. wiatrak przydomowy? Dlatego że my jesteśmy w stanie dosyć mocno prognozować jakie będą uzyski z instalacji fotowoltaicznej w danym okresie, bo mniej więcej naświetlenie w całej Polsce jest policzone i możemy wyliczyć, że mniej więcej z 1m2 możemy uzyskać ok. 1000 kWh w ciągu roku.

 

Trzecia rzecz to łatwy montaż. Stosunkowo łatwy, bo możemy instalację fotowoltaiczną możemy zamontować na dachu skośnym, dachu płaskim. Możemy zamontować na gruncie jeśli na tych dachach miejsca nie mamy, o czym jeszcze za moment powiem.

 

To tyle wprowadzenia. powiedzmy zainteresowałem was tym tematem. Mamy wysokie rachunki, chcemy je obniżyć i co dalej?

 

Podstawowa rzecz to jak duże mamy te rachunki? Jeżeli mamy je na poziomie 50 czy 100 zł na okres 2 miesięcy, to jest to trochę mało i nie ma sensu się brać za instalacje elektrowni fotowoltaicznej.

 

Tak na dobrą sprawę to ta ekonomia jest dobra jeśli rachunki są na poziomie ok. 300 zł na 2 miesiące.

 

Ja otwieram właśnie kalkulator, który jest na naszej stronie www.brewa.pl aby to dokładnie policzyć. Przyjmijmy że te rachunki są na poziomie 300 zł.

 

Zapraszam na naszą stronę www.brewa.pl tam jest suwaczek i możemy sobie sprawdzić jeżeli rachunki mamy określonej wysokości, to jaką instalację fotowoltaiczną powinniśmy zamontować i tu podpowiada nam kalkulator, że należy zainstalować instalację na poziomie minimum 3- 3,5 kW, co pozwoli naprodukować energii na poziomie 3-3,5 tysiąca kWh w okresie roku.

 

Mniej więcej rachunki na poziomie 300 zł na 2 miesiące, to jest właśnie nasze zapotrzebowanie energetyczne w domu na poziomie 3 tysięcy kWh. Staramy się to zbilansować lub ewentualnie gdzieś o 15% możemy sobie tą instalację zwiększyć. Dlaczego? Zaraz powiem.

 

Możemy sobie tą instalację zwiększyć, a to wynika z tego jaki mamy system net meteringu w Polsce i nie wchodząc tutaj bardzo mocno w szczegóły prawne i w ustawy o odnawialnych źródłach energii, to sytuacja wygląda w ten sposób:

 

Energię elektryczną, którą wytworzymy z własnej energii słonecznej w pierwszej kolejności zużywany na własne potrzeby. Teraz mamy dzień i nie wiem czy to widać ale mimo że mamy środek zimy to słońce świeci i systemy fotowoltaiczne działają dobrze, więc energię w pierwszej kolejności zużywany na swoje potrzeby.

 

Jeżeli mamy nadwyżkę, to tę nadwyżkę oddajemy do sieci - magazynujemy i możemy ją odebrać ją w ciągu całego roku i to na zasadzie takiej że: 1000 kWh oddaliśmy do sieci, 800 kWh odbieramy z sieci całkowicie za darmo. Czyli 1 oddaliśmy, a 0,8 odbieramy.

 

Taka sytuacja jest w przypadku instalacji fotowoltaicznych do 10 kW. Jeżeli mamy instalacje większe (co się rzadko zdarza w przypadku tych domowych instalacji), to ten przelicznik jest 1 do 0,7. Instalację możemy sobie o 15% przewymiarować jeżeli chcemy żeby te rachunki maksymalnie zminimalizować.

 

Czego się nie pozbędziemy z rachunków? Kosztów stałych. Natomiast one w przypadku taryfy G, czyli tej taryfy którą mamy w domu są stosunkowo niskie, bo to jest na poziomie 10-15 zł na miesiąc, czyli na dwa miesiące około 20 zł.

 

Kolejna rzecz: wiemy że chcemy zamontować instalację fotowoltaiczną, wiemy już jaką wielką i teraz pytanie, gdzie możemy to zrobić?

 

Ja nie powiedziałem ile paneli fotowoltaicznych potrzebujemy dla instalacji 3 kW. Test to od 10-12 sztuk. Wszystko zależy jaką moc paneli wybierzemy, bo panele są o różnej mocy. Nie będę tu wchodzić w szczegóły. Jak wybrać panele fotowoltaiczne możecie zobaczyć na naszym filmie na YouTube, link będzie także w opisie tego podcastu i nie będę wchodził już w ten temat, ponieważ jest to tj. odrębna rzecz.

 

W każdym razie 10-12 paneli musimy gdzieś usytuować na dachu albo na gruncie. Panel ma wymiary 1,70m x 1m, więc jest stosunkowo duży. Idealnym miejscem jest dach skośny usytuowany w kierunku południowym. Natomiast jeżeli mamy dach usytuowany w kierunku wschód/zachód, to również nie musimy się tym martwić.

 

Robimy trochę większą instalację, bo te uzyski będą trochę słabsze o 10-15% w stosunku do tych paneli które są usytuowane w kierunku południowym. Zatem wybieramy południe albo wschód/zachód, a północ sobie odpuszczamy.

 

OK, mamy idealną sytuację, że mamy dach skośny właśnie w tym kierunku południowym to możemy tam montować, natomiast bardzo często się zdarza, a w Polskim krajobrazie nad wyraz często, że dachy mamy wielospadowe.

 

Wtedy musimy zastosować inne rozwiązanie, w sensie inne urządzenie/ inny inwerter, który pozwoli nam wykorzystać różne połacie dachu, dlatego że panele są połączone szeregowo.

 

Jeżeli jeden panel źle pracuje, bo np. jest zacieniony przez kawałek dachu, balkon, drzewo, cokolwiek, to wpływa to na pracę całej instalacji.

 

Wtedy trzeba zastosować inne działanie lub szukamy miejsca na ziemi. Plusem takiego rozwiązania (na gruncie) jest to, że możemy idealnie usytuować instalację w kierunku południowym pod kątem 35 stopni.

 

Chociaż czasami te 35 stopni, to taka… za bardzo szukamy tego idealnego kąta, a tak na dobrą sprawę czy to będzie 35 czy 25 w przypadku tych instalacji dla domów jednorodzinnych, to nie ma aż tak dużego znaczenia, bo są tam niewielkie straty na uzyskach.

 

Gdybyśmy budowali farmę 100 mV, czy jeszcze większą, to tam 1% w tą czy w tą to już ma horrendalne znaczenie, tak samo jak z kosztami. Na milionie 1%, a na tysiącu 1% to zupełnie inne wartości bezwzględne. Na gruncie natomiast instalacja będzie trochę droższa, bo potrzebujemy więcej konstrukcji.

 

Ta instalacja wymaga też więcej pracy, bo trzeba wykopać rów na kabel, itd. Mamy też inną stawkę VAT, w przypadku domów jednorodzinnych to 300 metrów możemy zastosować stawkę 8%, jeżeli budujemy np. na garażu lub na gruncie, no to wtedy zgodnie z ustawą o podatku VAT musimy zastosować stawkę 23%, więc podraża to nasze koszty.

 

Mamy wybraną instalację, mamy wybrane miejsce i co dalej?

 

Dalej musimy wybrać sprzęt oraz firmę, która nam to będzie montować. Nie będę się tutaj rozwijać jaki wybrać sprzęt. Powiem tylko jaką my mamy zasadę w doborze sprzętu.

 

Generalnie większość jest w całości albo podzespoły są importowane. My współpracujemy z firmami które mają swoje przedstawicielstwo, czyli są to zachodni producenci jak Fronius czy Solar Edge.

 

Mają oni swoje osobne przedstawicielstwo w Polsce, co daje klientowi gwarancję, że jest się do kogo zwrócić w przypadku serwisu lub gwarancji lub jeśli jest importer to taki, który ma historię czyli jest wiarygodny. Jeśli jest producentem, to też lepiej jeśli ma już jakąś historię.

 

Nie współpracujemy z firmami (i to też polecam sprawdzić), które powstały w ostatnim czasie na rynku. Jak to nowa branża, przyciąga różnych „magików”, a co jest istotne w fotowoltaice, gwarancję tutaj mamy długoletnią, bo gwarancję na panele mamy do 25 lat, a tak jak mówię, papier przyjmie wszystko.

 

Pytanie tylko czy tą gwarancję i serwis będzie umiała firma (która nam sprzedała tą instalacje często taniej) zrealizować.

 

Tak więc sprawdzajcie NIP firmy, z którą chcecie współpracować, od której chcecie kupić panele.

Jak sprawdzić firmę instalacyjną? Tak jak większość firm instalacyjnych się sprawdza, czyli warto zacząć od tego co daje nam Internet - opinie i stronę internetową. Od kiedy firma istnieje na rynku? Ile ma realizacji? Najlepiej pojechać do jednego z klientów i porozmawiać, jak przebiegało to wszystko w procesie współpracy.

 

Nie będę was tutaj zachęcał do jakiejś jednej konkretnej firmy, tylko podpowiadam w jaki sposób sprawdzić, bo nie jest to łatwe, dlatego że bardzo często spotykamy się po raz pierwszy z danym producentem i daną firmą. Wcześniej nie mieliśmy okazji z tymi markami współpracować.

 

Dobra, to mamy wybrane i teraz co dalej?

 

Teraz mamy bardzo fajną rzeczy czyli 3x BEZ:

-        nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, czyli możemy sobie postawić tą instalację na dachu czy na gruncie bez kontaktu z Starostwem Powiatowym,

-        nie potrzebujemy koncesji, co jeszcze parę lat temu było wymagane w tej chwili już nie jest, czyli nie musimy zakładać działalności gospodarczej,

-       nie musimy rejestrować jakiejkolwiek instalacji do 40 kW w urzędzie Regeneracji Energetyki, no i współpraca z energetyką jest dla nas bezkosztowa. Co to znaczy? Licznik dwukierunkowy, który jest niezbędny przy instalacji PV jest montowany na koszt Zakładu Energetycznego.

 

Generalnie energetyka po montażu ma 30 dni od zgłoszenia naszego wniosku na podłączenie instalacji do sieci. Przyjeżdżają i wymieniają licznik. Trzeba jeszcze dokonać kilku formalności z zakładem energetycznym, ale od tego momentu możemy tą instalację włączyć i tak na dobrą sprawę to wszystko.

 

Instalacja zaczyna pracować. Mamy własny prąd i myślę że powinienem był wcześniej powiedzieć jako tą korzyść z instalacji fotowoltaicznej - ona tak de facto jest bez serwisowa i bezobsługowa.

 

Tam nie co się za bardzo popsuć, dlatego że panel fotowoltaiczny jest prostej budowy. Tam mamy piasek czyli krzem, szkło i aluminium. Nie mamy żadnych części mechanicznych, takich jak są np. w elektrowniach wiatrowych.

 

Tak więc jeśli mamy dobrze dobrany system, sprzęt i dobrą firmę, to na 25 lat jak pokazuje doświadczenie niemieckie, powinno nam to wystarczyć i powinno nam to sprawnie funkcjonować, a nawet dłużej.

 


 

Chcesz przestać przepłacać za prąd? Masz dość regularnych, wysokich opłat za energię elektryczną? Zrób pierwszy krok w stronę niezależności energetycznej i zamów darmową konsultację.

 

oszczędności fotowoltaika

 

 

Wykonamy dla Ciebie KALKULACJĘ OSZCZĘDNOŚCI i powiemy Ci jaka instalacja będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb, ile możesz zaoszczędzić i ile będzie wynosiła inwestycja w Twoją własną elektrownie słoneczną. 

Wypełnij poniższy formularz - oddzwonimy w ciągu 24h!

 

FORMULARZ