Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

Jak przygotować nowy dom do fotowoltaiki w 6 krokach?

Oceń ten post:
4.00 5 1 8
Opublikowano 15.01.2018 r.

Jak przygotować dom do fotowoltaiki

 

Myślisz o fotowoltaice na etapie projektowania domu? Zebraliśmy dla Ciebie listę 6 najważniejszych wskazówek, które pozwolą zoptymalizować późniejsze uzyski z instalacji oraz zminimalizować koszty związane z instalacją Twojej domowej elektrowni słonecznej. 

 

1. Odpowiedni wybór działki

fotowoltaika zacienienie

Wszystko zaczyna się od działki. Co jest najważniejsze? Przede wszystkim brak zacienień!

Zwróć uwagę na to, czy obok Twojego domu nie było wysokich drzew. Nawet niewielki cień może znacząco obniżyć uzyski Twojej instalacji! 

Ponadto, zwróć uwagę na wysokie kominy i inne budynki, które mogą spowodować zmniejszenie ilości promieni słonecznych, które dotrą do Twoich paneli fotowoltaicznych.

 

2. Określ swoje średnie zużycie prądu

fotowoltaika rachunki

W przypadku doboru instalacji fotowoltaicznej dla nowych budynków podstawowym wyzwaniem jest dobór mocy zestawu PV. 

 

Dla budynków już istniejących moc instalacji fotowoltaicznej dobieramy poprzez dopasowanie mocy do średniej wielkości rachunków za prąd. Dzięki temu rozwiązaniu:

- maksymalnie obniżamy rachunki za prąd (nawet do samych kosztów stałych),

- nie przewymiarowujemy instalacji, dzięki czemu optymalizujemy koszt samej instalacji.

 

W przypadku nowych budynków należy oszacować zużycie prądu na podstawie urządzeń elektrycznych, z których planujemy skorzystać. 

 

3. Pomiar powierzchni dachu potrzebnej do zamontowania paneli fotowoltaicznych i ich rozmieszczenie

Pomiar dachu - fotowoltaika

Znając przewidywane zużycie prądu w domu możemy określić moc instalacji, która najlepiej spełni swoje zadanie.

 

Mając te dane możemy określić powierzchnię dachu potrzebną do zamontowania paneli fotowoltaicznych. Istotne jest, by dach od strony południowej był możliwie "prosty", tzn. by nie posiadał elementów, które utrudnią montaż zestawu paneli fotowoltaicznych.

 

Im bardziej skomplikowany dach, tym droższy montaż intalacji fotowoltaicznej - a w ekstremalnych przypadkach brak możliwości zbudowania własnej elektrowni słonecznej!

 

4. Zaplanowanie rozmieszczenia krokwi do których będzie montowana konstrukcja

fotowoltaika jak przygotować dom

 

Już na etapie projektowania dachu możemy uprościć późniejszy montaż fotowoltaiki. Odpowiednie rozmieszczenie krokwi pozwoli obniżyć koszty montażu konstrukcji pod Twoje panele fotowoltaiczne.

 

5. Wybór miejsca montażu falownika

Rozpatrując miejsce montażu falownika należy wziąć pod uwagę kilka istotnych wytycznych. Najlepsze miejsca do montażu falownika, to:

  • kotłownia (najlepiej niewęglowa),
  • garaż,
  • piwnica.

 

Nie należy montować inwertera:

  • na ścianach sąsiadujących z sypialnią,
  • w korytarzu,
  • w pomieszczeniach gdzie temperatura otoczenia przekracza 35 stopni,
  • w pawlaczach, szafach - miejscach gdzie jest ograniczona wymiana powietrza.

 

6. Przygotowanie miejsc do przeprowadzenia przewodów łączących elementy zestawu fotowoltaicznego

 instalacja elektryczna fotowoltaika

W celu zminimalizowania ilości instalacji natynkowych podczas montażu elektrowni fotowoltaicznej, już na etapie budowy domu, a w szczególności podczas wykonywania instalacji elektrycznej należałoby wykonać kilka rzeczy:


I.  I. W rozdzielnicy elektrycznej budynku, do której będzie przyłączany inwerter przewidzieć miejsce na instalację dodatkowych aparatów: zabezpieczenia przeciwprzepięciowe AC, zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe, dodatkowego licznika energii zarządzającego nadwyżką energii. Od rozdzielni do miejsca montażu falownika ułożyć skrętkę kategorii 6e.


II. Przewidzieć instalację falownika w pobliżu rozdzielnicy elektrycznej - nie dalej niż 10 m,


III. Przygotować orurowanie dla przewodów łączących panele z zabezpieczeniami DC znajdującymi się przy falowniku (przygotować arot z dachu do okolic miejsca, gdzie będzie zamontowany inwerter),


IV. Zapewnić dostęp do złącza kontrolnego uziemienia o wartości mniej niż 10 Oma w pobliżu inwertera (do 3 metrów) lub w rozdzielnicy,

 

V. Przewidzieć dodatkową rozdzielnicę elektryczną posiadającą certyfikat na napięcie 1000V DC do montażu zabezpieczeń przeciwprzepięciowych DC oraz rozłączników bezpiecznikowych DC,

 

VI. Z rozdzielni należy ułożyć przewód YDYżo 5x6mm2 do miejsca zamontowania falownika o długości nie większej niż 15 m. Jeżeli długość jest większa, należy ułożyć przewód dostosowany do mocy falownika z wyliczeniem spadku napięcia nie większym niż 0,5%.

 

VII. Należy ułożyć rurę peszla z oryginalnym pilotem (kupując rurę pilot jest już w środku).

 

Szczegóły na etapie instalacyjnym skonsultować ze specjalistą ds. fotowoltaiki - jeśli masz pytania skontaktuj się z nami - tel. 661 305 701 lub email: [email protected]

 

Podsumowanie

 fotowoltaika rachunki za pra

Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu. Należy jednak pamiętać o tym, że poza kosztami budowy istotne są również koszty użytkowania budynku - w tym rachunki za prąd (a jeśli mamy ogrzewanie na prąd, to również za ogrzewanie).

 

Fotowoltaika może w ogromnej mierze zmniejszyć Twoje opłaty!

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu domu już na etapie projektowania można uniknąć niepotrzebnych kosztów oraz zmaksymalizować przyszłe uzyski instalacji, co daje podwójne korzyści.


Jeśli planujesz budowę domu i chcesz zyskać niezależność energetyczną dzięki fotowoltaice, to jesteśmy do Twojej dyspozycji.

 

FORMULARZ