« Wróć

Fotowoltaika OFF GRID - #TND 2 | Podcast & Videocast Twój Niezależny Dom

Fotowoltaika OFF GRID brewa

 

To jest Podcast & Videocast Twój Niezależny Dom, w którym rozmawiamy o odnawialnych źródłach energii, o tym jak stać się niezależnym energetycznie i tym samym obniżyć swoje rachunki oraz jak pozytywnie wpływać na środowisko naturalne.

 

Odcinek #2 | Fotowoltaika OFF GRID

 

W tym odcinku dowiesz się na czym polega fotowoltaika typu OFF GRID, czyli system fotowoltaiczny z akumulatorami (magazynami energii).

W jakich sytuacjach sprawdzi się taki system? Czy zawsze jest to dobre rozwiązanie? O tym wszystkim dowiesz się w drugim odcinku naszego Podcastu & Videocastu "Twój Niezależny Dom"!

 

Jeżeli chcesz poznać wszystkie podstawowe informacje o fotowoltaice, to zachęcam Cię do zapoznania się z pierwszym odcinkiem naszego Podcastu & Videocastu "Twój Niezależny Dom" pt. "Fotowoltaika krok po kroku".

 

 

 

 

 

Dołącz do grupy dyskusyjnej na Facebooku "Twój Niezależny Dom - Niskie rachunki za prąd i ogrzewanie domu".

Zostań członkiem społeczności ludzi świadomych i niezależnych! Zyskaj dostęp do dodatkowej wiedzy i materiałów.

 

DOŁĄCZ DO NAS >>>

brewa

 



Wersja Wideo ⤵️
 

 

 

Wersja Audio ⤵️

 

Możesz nas również posłuchać w iTunes, Spotify oraz wszystkich popularnych aplikacjach z podcastami!


 

newsletter brewa

 


 

Wersja tekstowa ⤵️

 

Cześć! Witam was na naszym kolejnym podcaście na którym rozmawiamy o odnawialnych źródłach energii. O tym jak być niezależnym energetycznie, jak uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii. Tym samym oszczędzać pieniądze, a także o tym jak pozytywnie wpływać na środowisko naturalne.

Dzisiaj będziemy rozmawiali o Fotowoltaice ale o OFF GRIDzie. O Fotowoltaice ogólnie rozmawialiśmy już podczas innego podcastu, ja tylko tak dwa słowa wprowadzenia bo Fotowoltaika czyli tak de fakto systemy fotowoltaiczne czyli zamiana energii słonecznej na energię elektryczną. W większości przypadków jest w formule tzw. on-grip. W Polsce jest to 99% sytuacji, a na świecie podejrzewam że 95% to też są systemy typu on-grip.

Na czym to polega? Polega to na tym że system Fotowoltaiczny, który mamy zainstalowany na dachu działa wtedy kiedy mam prąd z gniazdka. Kiedy elektrownia wyłączy prąd z jakiegoś powodu, np. wichura, wysiadł transformator czy cokolwiek innego, to mimo że mamy słoneczny dzień, pomimo że mamy instalację Fotowoltaiczną na dachu, to nasza instalacja nie będzie tego prądu produkowała i tym samym jeżeli nie ma właśnie akumulatorów czyli nie jest hybrydowa lub wyspową, to instalacja nie będzie działała.

Teraz pytanie dlaczego? Logicznie wydawać by się mogło, że mamy Fotowoltaikę na dachu. Mamy panele i własny prąd, a nic nie działa. Ze mną jest Karol Marczak, to jest specjalista, wybitny specjalista z Brewy, którego bardzo lubię słuchać, bo ma bardzo dużą wiedzę i potrafi ją w bardzo ciekawy sposób przekazać, tak więc Karol, pierwsze pytanie do Ciebie.

[Maciej Borowiak] Skoro mamy panele na dachu, nie ma prądu nie ma prądu w sieci. Sąsiedzi nie mają i ja też nie mam skoro zainwestowałem pieniądze we własną elektrownię?

[Karol Marczak] Jest to tylko i wyłącznie ze względów bezpieczeństwa. Żeby pracownicy zakładu energetycznego pracujący na linii energetycznej nie zostali porażeni prądem, który byłby produkowany u nas. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa i dlatego też my nie mamy prądu.

 

[M] Jakie bezpieczeństwo? O jakim ty bezpieczeństwie mówisz? Jaki wpływ mają moje panele na dachu na bezpieczeństwo zakładu energetycznego?

[K] Jeśli byśmy nie zużyli całej energii wyprodukowanej przez panele Fotowoltaiczne, nadwyżka byłaby przekazywana do sieci energetycznej czyli do niepracującej linii na której trwają prace. No i tu by było niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym pracowników zakładu energetycznego.

 

[M] Czyli generalnie ten prąd mógłby się cofnąć?

[K] Tak, jak jest to standardowo. Nadwyżkę przekazujemy do zakładu energetycznego dla sąsiadów i dalszych odbiorców. Tak czy inaczej idzie to linią energetyczną. W tym przypadku osoby pracujące na niej zostałyby porażone prądem.

 

[M] Co w takiej sytuacji? Jeżeli będziemy ten temat kontynuowali nie ma prądu w sieci. W tej chwili w Polsce, to się nagminnie dzieje czy słyszymy jak są wichury, że nie ma prądu. Co zrobić żeby prąd był?

[K] Mamy dwa rozwiązania. Możemy zastosować Inwerter od razu hybrydowy czyli z możliwością podłączenia akumulatora. Dodatkowo jest wymagany jeszcze licznik i odłączniki, które będą odłączać nasz dom w przypadku zaniku prądu z sieci energetycznej od sieci. Wtedy nasz dom staje się taką wyspą, gdzie tylko my wtedy mamy prąd. Wtedy czerpiemy energię z akumulatora lub tylko i wyłącznie system Off-grid czyli mamy wydzielone obwody w domu. Te obwody cały rok pracują na akumulatorach. Jest to najdroższe rozwiązanie ale jest też możliwe zwłaszcza tam gdzie ktoś ma domek letniskowy, gdzieś daleko i nie ma tam prąd, to jest to też rozwiązanie.

 

[M] Teraz takie pytanie. Zaczynając od końca. Mamy domek letniskowy, nie ma tam sieci. Energetyka może powiedzieć, że nam nie dociągnie tego prądu z jakichś powodów?

[K] Tak. Jeśli to przekracza ekonomiczne i nieuzasadnione jest budowanie linii tylko dla jednego domu, to prawo energetyczne przewiduje, że zakład energetyczny może odmówić. Może powiedzieć również że inwestor może pokryć koszty budowy linii lub że zostanie to wybudowane w przeciągu 15 lat.

 

[M] Czyli na jedno wychodzi. Generalnie wtedy jeżeli chcemy mieć własny prąd, to zostaje nam odnawialne źródło energii.

[K] Zgadza się.

 

[M] W przypadku Polski i chyba najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest własna elektrownia słoneczna. O wiatrakach nie będziemy dzisiaj rozmawiać, bo o to też się często klienci pytają. Teraz pytanie jest takie: mamy domek letniskowy, co tam pracuje? Mamy lodówkę, bo to lato. Chcemy żeby nam telewizor chodził, więc i antena satelitarna. Chcielibyśmy naładować telefon, zagrzać wodę, bo zakładam że gazu też tam nie ma, więc jesteśmy mocno ograniczeni. Jak duży system powinniśmy zamontować?

[K] Zakładając takie zużycie około 1kWh, a tak naprawdę nie jest to dużo. Telewizor dużo energii teraz nie bierze, lodówka również.

 

[M] W watach, ile mniej więcej telewizor i lodówka?

[K] Telewizor niech ma około 100W są jeszcze bardziej oszczędne. Jeśli nie mamy tej energii i wiemy że musimy ją oszczędzać to możemy kupić bardziej energooszczędny telewizor. Lodówka, podobnie około 100W. Nawet z lekkim rozruchem są dedykowane lodówki na jachty czy do samochodów ciężarowych i na domki letniskowe, gdzie prąd rozruchowy jest dużo niższy. One są też od razu bardziej energooszczędne, dlatego około 1 kWh powinno wystarczyć na taki domek letniskowy.

 

[M] Mówimy o 1 kWh w panelach czy w akumulatorze?

[K] Nie, to jest w akumulatorze.

 

[M] Czy wystartuje nam czajnik do wody?

[K] Z czajnikiem to może nie, bo jeśli mamy czajnik i mamy domek letniskowy, to proponuję butlę gazową, gdzie będziemy sobie mogli tą wodę ogrzać. Jeśli chcemy z prądu, to są czajniki również małej mocy 500-800W ale to będziemy potrzebowali odpowiednią przetwornicę żeby ta woda nam się zagotowała. Czyli ten prąd tak był pobierany z akumulatorów żeby nie było głębokiego rozładowania i ta energia była przekazywana stopniowo.

 

[M] Czyli 100W lodówka, to nie wiedziałem. Tą naszą w biurze trzeba będzie wymienić jak najszybciej, bo ona nam tam dużo więcej pobiera. Tylko tak, bo nie każdy się orientuje że 1kW, to jest 1000W. Czyli jeśli mamy lodówkę, która pobiera 100W na godzinę.

[K] 100 kW. Ona może mieć moc 100W i w czasie godziny pobierze nam 100 watogodzin i to jest już wtedy energia.

 

[M] Czyli w ciągu jednej godziny pobierze nam…

[K] Jedną kWh

 

[M] kWh czyli będzie nas kosztowała 60- parę groszy. Dobra, to mamy od strony akumulatorów żeby to działało stale w nocy przede wszystkim, bo zakładam że w ciągu dnia mamy to słońce i ten akumulator się ładuje na bieżąco energia jest też pobierana z systemu Fotowoltaicznego z paneli. Ile paneli potrzebujemy?

[K] Do takiego zestawu żeby mieć 1 kWh w akumulatorach, to taki zestaw około 2,5 kW na okres letni powinien wystarczyć.

 

[M] Czyli na okrągło trzeba liczyć, że 12-15 tysięcy trzeba zainwestować?

[K] Tak, coś koło tego.

 

[M] Tak naprawdę ten zwykły czajnik przy tym pełnym słońcu też nam może wystarczać przy takim systemie, tylko będzie za mało żebyśmy wieczorem z samego akumulatora pobrali tą energię.

[K] Zgadza się. Energia będzie zgromadzona w akumulatorze, chodzi o przetwornicę, która zamieni nam ten prąd z akumulatorów na 230 V. Im wyższa przetwornica i będzie generowała większe straty. Przetwornicę należy tak dobrać żeby tą energię której potrzebujemy była jak najlepiej dopasowana. Możemy ten czajnik uruchomić, ale pytanie czy jest sens 3 razy w ciągu dnia włączać czajnik i wydawać dużo więcej pieniędzy, bo to również jest koszt.

 

[M] Tu możemy sobie z butli gazowej, która będzie wygodna. Jednak butla gazowa nie da nam energii elektrycznej, więc generalnie tam gdzie lodówki i te rzeczy, które potrzebują.

[K] Zwłaszcza że na działce nie tylko kawę czy herbatę pijemy. Czasami fajnie jest coś sobie ugotować.

 

[M] To jest podstawa tak na dobrą sprawę.

[K] Grill!

 

[M] Tak, przez całe wakacje. Oczywiście żartuję. Czyli mamy system Off - grid znany również systemem wyspowym. Później taki powiedziałbym trochę wyżej jest system hybrydowy w którym mamy typowy inwerter, tzn. specjalny inwerter. Który pozwala nam dołączyć akumulatory.

[K] Zgadza się.

 

[M] Zwykły inwerter który w 99% przypadków stosujemy nie pozwala dołączyć żadnego akumulatora i trzeba dokupić specjalny. To jest taka hybryda czyli połączenie on-gridu i off-gridu. Przejściówka zresztą jak sama nazwa mówi. Tutaj możemy zainstalować akumulatory. W tej chwili 4-8 kWh, które pozwolą nam na teoretyczne funkcjonowanie domu w ciągu dnia kiedy prądu nie będzie.

[K] Zgadza się. Hybrydy nie tylko wtedy gdy nie będzie prądu. Mogą również pracować kiedy prąd w sieci jest. Przykładowo ładujemy akumulator w ciągu dnia, a w nocy lub w momencie w którym wracamy do domu ale już słońce zachodzi i nie mamy z tego wystarczającej energii możemy sobie również rozładowywać akumulator. Nawet gdy jest prąd w sieci. Oczywiście jak najbardziej gdy go nie ma w sieci, również wtedy czerpiemy energię z akumulatora.

 

[M] W dzisiejszym polskim systemie prawnym jakby niema ekonomicznej potrzeby żeby takie akumulatory w ten sposób wykorzystywać. Prawda?

[K] Zgadza się.

 

[M] Ilość naładowań i rozładowań wpływa na jego żywotność, więc raczej te hybrydowe stosujemy w razie sytuacji gdy nie mamy prądu z gniazdka.

[K} Zgadza się. Jest to w tym momencie uzasadnione.

 

[M] Przejdziemy też do tych, że tak powiem niemieckich firm rozwiązań, bo tam też mają troszkę inne akumulatory Teslowe, które są wielokrotnie droższe niż te typowo żelowe?

[K] Tak, najczęściej stosowane właśnie w Polsce w systemach Fotowoltaicznych są akumulatory żelowe.

 

[M] Które są zdecydowanie tańsze. Teraz jest takie pytanie: Jak długo będzie się ładował taki akumulator? Bo jest sytuacja taka: dla łatwiejszego liczenia jest czerwiec jest blackout jak 10 lat temu w Szczecinie nie prądu w gniazdku. Mam system Fotowoltaiczny 5kW w panelach i 4 kW w akumulatorach, to szacunkowo. Ja wiem że nie da się tego powiedzieć ile będzie się to ładowało, bo to zależy jakie mamy słońce.

[K] Należy przyjąć że instalacja Fotowoltaiczna w okresie od czerwca do lipca średnio produkuje 5 kWh dziennie.

 

[M] Czyli w ciągu dnia te akumulatory naładują?

[K] Tak. Domek też średnio zużywa około 5 kWh w ciągu 24 godzin.

 

[M] Ok, czyli nie mamy prądu w ciągu dnia. Częściowo korzystamy z paneli, a część nam się doładowuje. Patrząc matematycznie, wiadomo że tego nie można tak liczyć ale matematycznie połowę zużywamy na bieżące zużycie, a połowa wchodzi w akumulator i ta połowa powinna nam na te kilka godzin po zachodzie słońca wystarczyć żeby nam wszystko pracowało. Teraz akumulatory rozwijają się bardzo mocno u naszych sąsiadów w Niemczech i tam ci którzy interesują się Fotowoltaiką to ludzie (słowo) akumulatory Tesli. Piękne, wielkie, ciężkie akumulatory. Natomiast one mają trochę inne zastosowanie, bo te akumulatory nie są akumulatorami hybrydowymi. One też chyba nie działają gdy nie ma prądu w sieci. Ich zastosowanie jest takie żeby energii której nie zużyliśmy w danym momencie, bo w tym momencie w Niemczech mają problemy z nadwyżką energii, bo to jest największa wada i to trzeba powiedzieć odnawialnych źródeł energii. Trudno się nimi zarządza, bo nie wiemy jakie będzie słońce za 3 godziny i nie jesteśmy w stanie tego prognozować, więc rząd niemiecki postawił na rozwój akumulatorów. Jest tam dużo dopłat do systemów z akumulatorami tych systemów już jest ponad 60 tysięcy. Po to gdy niemiec wróci do domu, to ten prąd wykorzysta sobie na swoje domowe potrzeby i dzięki niemcom, bo to oni zapoczątkowali całą tą rewolucję Fotowoltaiczną tym programem 1000 dachów z lat 90. Co ciekawe część z tych instalacji do tej pory pracuje i z całkiem niezłymi uzyskami można sobie w Internecie znaleźć badania na ten temat i teraz czytałem żeby się tutaj nie pomylić “Cena akumulatorów w ciągu ostatnich kilku lat spadła z 8 tysięcy dolarów za kWh do 250” Czyli o 75%, więc za 2-3 lata ta cena będzie jeszcze niższa, więc te akumulatory staną się jeszcze bardziej powszechne. Czy te akumulatory w Niemczech mają przeznaczenie też hybrydowe? Czy raczej one są bardziej on-grid i przeznaczone by wykorzystać je w ciągu nocy lub gdy wrócimy z pracy.

[K] To są hybrydy, bo taki jest zamysł żeby w dzień tą energię magazynować, a w nocy kiedy osoby wracają  do domu, to żeby z tej energii korzystać. Pomimo napięcia w sieci. Zatem to są hybrydy.

 

[M] Czyli jakby nie było w sieci, to te akumulatory działają?

[K] Tak. Tesla wypuszczając na rynek PowerWall 2 również taką opcję ma. Oferuje możliwość produkcji energii z akumulatora nawet gdy nie ma prądu w sieci oraz gdy ten prąd w sieci jest. W godzinach nocnych możemy sobie tą energię odebrać.

 

[M] Tylko różnica jest taka i z czego ona wynika między tymi akumulatorami że żelowymi na te sytuacje awaryjne, a tym Tesli? Te Tesli mimo wszystko system jest w granicach 6 kWh, to jest około 20 tysięcy, o ile dobrze pamiętam.

[K] To jest inna technologia budowy. Akumulatory żelowe, to tak naprawdę jest akumulator kwasowy z zatopionym kwasem w żelu. Jest inna technologia wykonania, jest znacznie tańszy i jego żywotność jest niższa. Akumulatory litowo-jonowe czyli oparte na technologii litowej, które są zastosowane w Tesli i innych akumulatorach zastosowanych w Niemczech. Mają zupełnie inne zastosowanie, to jest właśnie to żeby ten akumulator rozładowywać codziennie, kiedy my wracamy do domu i doładowywać w ciągu dnia. Czyli tam tych cykli jest bardzo dużo. U nas przy obecnym systemie prawnym najbardziej opłaca się trzymać te akumulatory w ciągłej gotowości na wypadek gdyby nie było napięcia w sieci.

 

[M] Mamy system Nadmetringu czyli tym “akumulatorem”, chociaż na rachunkach energii elektrycznej jest to napisane jako magazyn. Chociaż to nie ma nic wspólnego z magazynem, bo system nie ma pojemności. Ale magazyn w którym możemy energię, której nie zużyjemy w ciągu doby wykorzystać w ciągu 365 dni i odbieramy sobie na zasadzie 1 kW przekazaliśmy, a 0,8 odbieramy. Na ten temat już rozmawialiśmy przy innej okazji, więc nie będziemy tego wątku rozwijali. Jeszcze chciałem się dopytać… W takim razie zwykłe żelowe akumulatory, jaką mają liczbę doładowań, bo tak się określa akumulatory prawda?

[K] Tak, ilością ładowań. Około 700 cykli.

 

[M] Tesli?

[K] Około 7 tysięcy

 

[M] Właśnie, ta cena skądś się bierze i te Tesli już w tej chwili mają 10 letnią gwarancję, prawda?

[K[ Tak, z możliwością rozszerzenia do 20 lat nawet.

 

[M] To już naprawdę duża żywotność, coraz częściej widzę, że różnego rodzaju małe wyspy samoańskie przechodzą na systemy typu Off-grid z akumulatorami. Miały systemy diesel, ropa musiała być dowożona, a w tej chwili o jednej wyspie wiemy że jest wyposażona w 1,5 mW w panelach, gdzieś około podobna moc co pozwala że wypa bez słońca była 3-4 dni.

 

Podsumowując najpopularniejsze są systemu on-grid, dlatego że ich cena jest na ten moment najbardziej atrakcyjna i system rozliczeń w Polsce w zupełności na to pozwala. Jeżeli chcemy się zabezpieczyć to…

[K] System hybrydowy

 

[M] Dokładnie! System hybrydowy ale wtedy trzeba troszeczkę inny inwerter zastosować. Ta oferta tych na dzień dzisiejszy nie jest zbyt bogata ale są już dostępne, to też się cały czas zmienia. Gdzie jeżeli mamy domek teraz jesteśmy na początku roku i mamy styczeń, to już myślimy powoli o wakacjach. System off-gridowy 2 kW na dach, 2-2,5 kW w akumulatorach żeby zaspokoić lodówkę, telewizor, ładowanie telefonów, itd. To jest typowy system off-grid.

 

Karol myślę że najważniejsze rzeczy poruszyliśmy, jeżeli o czym nie powiedzieliśmy, a ktoś chciałby żebyśmy powiedzieli, to ten podcast oprócz tego że możecie wysłuchać na waszych telefonach w samochodach, to jest dostępny także na YouTube, więc piszcie w komentarzach o czym chcecie żebyśmy jeszcze porozmawiali. Zależy nam jako Brewie i generalnie tak widzimy też swoją rolę żeby dostarczać jak najwięcej rzetelnej wiedzy i edukować, bo jest dużo mitów. W Polsce to jest ciągle nowa rzecz związana z odnawialnymi źródłami energii. One naprawdę są w tym momencie dostępne. Ostatnie pytanie: czy my możemy stać się niezależni energetycznie w Polsce w 100%? Możemy mieć 100% prądu i w ten sposób w powiedzmy na Florydzie, to nie ma problemu, bo ogrzewanie jest od czasu do czasu potrzebne. W Polsce to trochę inaczej wygląda, bo też myślę że moglibyśmy zaspokoić nasze potrzeby na ciepło.

[K] Myślę że tak. Jeśli dobrze ocieplimy dom i zastosujemy jakiś system rekuperacji żeby tą energię jak najlepiej odzyskiwać, to tej energii na ogrzewanie tego domu wcale nie będzie potrzebne aż tak dużo i zastosowanie pompy ciepła. Czemu nie?! Myślę że dalibyśmy radę stworzyć taki system autonomiczny czy tylko z Fotowoltaiką czy plus mały wiatraczek. Czego nie chcieliśmy dzisiaj poruszać, to juz jest do rozważenia bo bywają dni w Polsce, że rzeczywiście długo tego słońca nie ma i mogłoby nam tej energii zabraknąć w akumulatorach. Jest to do zrobienia.

 

[M] Super! To jest coś do czego dążymy by stać się totalnie niezależnym energetycznie i od zewnętrznych dostawców energii. Dzięki Karol.

[K] Dzięki.

 


 

Chcesz przestać przepłacać za prąd? Masz dość regularnych, wysokich opłat za energię elektryczną? Zrób pierwszy krok w stronę niezależności energetycznej i zamów darmową konsultację.

 

oszczędności fotowoltaika

 

 

Wykonamy dla Ciebie KALKULACJĘ OSZCZĘDNOŚCI i powiemy Ci jaka instalacja będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb, ile możesz zaoszczędzić i ile będzie wynosiła inwestycja w Twoją własną elektrownie słoneczną. 

Wypełnij poniższy formularz - oddzwonimy w ciągu 24h!

FORMULARZ