« Wróć

Pompy Ciepła krok po kroku - #TND 3 | Podcast & Videocast Twój Niezależny Dom

pompy ciepla brewa kalisz

To jest Podcast & Videocast Twój Niezależny Dom, w którym rozmawiamy o odnawialnych źródłach energii, o tym jak stać się niezależnym energetycznie i tym samym obniżyć swoje rachunki oraz jak pozytywnie wpływać na środowisko naturalne.

 

Odcinek #3 | Pompy Ciepła krok po kroku

 

Pompy ciepła to rozwiązanie oparte na odnawialnych źródłach energii. Działając podobnie jak lodówka, pobierają ciepło z otoczenia i przekazują do instalacji grzewczej. W ten sposób można nie tylko ogrzewać pomieszczenie, ale również wodę. Dodatkowym atutem jest możliwość chłodzenia w upalne dni.

Porozmawialiśmy z Dominikiem Siemiątkowskim z firmy OEM Energy na temat wszystkich najważniejszych aspektów związanych z pompami ciepła.

 

Tematy poruszone w odcinku:

✅ Jak działa Pompa Ciepła?

✅ Czym różni się powietrzna i gruntowa Pompa Ciepła?

✅ Dlaczego odwierty są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania gruntowej Pompy Ciepła?

✅ Jaką Pompę Ciepła wybrać - powietrzną, czy gruntową?

✅ Jak dobrać Pompę Ciepła?

✅ Czy Pompy Ciepła wymagają obsługi?

✅ Czy Pompa Ciepła sprawdzi się w starszych budynkach?

✅ Jak chłodzić dom z wykorzystaniem Pompy Ciepła?

✅ Jakie są wady Pompy Ciepła?

✅ Czym jest współczynnik COP?

✅ Porównanie kosztów instalacji i użytkowania Pompy Ciepła w porównaniu z innymi formami ogrzewania

✅ Jakie są średnie koszty ogrzewania Pompą Ciepła?

✅ Jak ograniczyć koszty ogrzewania domu Pompą Ciepła do minimum?

✅ Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze Pompy Ciepła?

 

 

 

 

 

Dołącz do grupy dyskusyjnej na Facebooku "Twój Niezależny Dom - Niskie rachunki za prąd i ogrzewanie domu".

Zostań członkiem społeczności ludzi świadomych i niezależnych! Zyskaj dostęp do dodatkowej wiedzy i materiałów.

 

DOŁĄCZ DO NAS >>>

brewa

 


 


Wersja Wideo ⤵️ 

 

 

Wersja Audio ⤵️


Możesz nas również posłuchać w iTunes, Spotify oraz wszystkich popularnych aplikacjach z podcastami!


 

newsletter brewa


 

Wersja Tekstowa ⤵️

 

Cześć! Z tej strony Maciej Borowiak, jest ze mną gość Dominik Siemiątkowski z firmy OEM Energy - polskiego producenta pomp ciepła.

 

Dominik: Witam

 

Maciej: Temat Pomp Ciepła coraz bardziej popularny, bo z tego co Dominik zdążył mi powiedzieć rozwijający się blisko 20% w skali roku, ale może Dominik byś się przedstawił i w dwóch słowach przedstawił swoją firmę. Czym się zajmujecie, skąd jesteście?

 

Dominik: Nazywam się Dominik Siemiątkowski pracuję w firmie OEM Energy jesteśmy dostawcą polskich pomp ciepła pod nazwą OEM Term.

 

Maciej: Generalnie pompy ciepła jeszcze kilka lat temu były zupełnie nieznane, prawie tak jak dzisiaj fotowoltaika. 3, 4 czy 5 lat temu od kiedy jesteśmy na rynku nikt się o to nie pytał, a jak się pytał to przy okazji i kojarzył się ten produkt dość drogo. W tej chwili to już się bardzo zmieniło. Powiedz mi jak działa pompa ciepła i skąd to powietrze “pompuje”?

 

Dominik: Najprościej mówiąc pompa ciepła wykorzystuje część energii elektrycznej z sieci, a część energii z powietrza zewnętrznego, bo pompy ciepła są montowane na zewnątrz budynków i stamtąd czerpią powietrze - najprościej mówiąc sprężając je powstaje cała energia odnawialna i ta tradycyjna.

 

Maciej: Odnawialna, bo mam powietrze zaciągane z zewnątrz, tak?

 

Dominik: Tak, bo generalnie ¼ tej energii którą potem mamy w budynku do ogrzewania i pochodzi z sieci, ona jest tłoczona z zasilania sprężarki i urządzenia, a ¾ w optymalnych warunkach tak naprawdę w wyniku sprężania tego powietrza i ogrzewania czynnika jest dostarczana bezpośrednio do instalacji. Może to trochę zawiłe, ale ten podział dokładnie tak wygląda, dlatego się mówi że są to odnawialne źródła energii, ponieważ te ¾ energii jest z powietrza.

 

Maciej: Generalnie jest tą częścią darmową. Do kosztów eksploatacji jeszcze dojdziemy ale skąd te największe korzyści pompy ciepła? Raz że jest ona bezobsługowa, a dwa ¾ energii którą potrzebuje bierze z powietrza, w przeciwieństwie do np. kotła węglowego, gdzie 100% energii bierzemy z opału.

 

Dominik: Tak. Jeszcze trzeba ustalić straty tego kotła, natomiast w przypadku powietrznych pomp ciepła czy też gruntowych, o których pewnie też będziemy mówili, ta energia odnawialna pochodzi czy to z powietrza, czy to z ciepła z gruntu.

 

Maciej: Powiedz mi teraz właśnie jeśli ten temat już poruszyliśmy, jakbyś w dwóch słowach powiedział najważniejsze różnice między tymi pompami gruntowymi i powietrznymi.

 

Dominik: Najważniejsze różnice w tym podziale, to że ta energia w przypadku pompy powietrznej tak jak powiedzieliśmy brana jest z otoczenia i po prostu wykorzystujemy to powietrze zewnętrzne. Jest to czynnik mniej stabilny niż w przypadku gruntu, gdzie to ciepło zawsze mamy o jednej temperaturze.

 

Maciej: Czy to w jakiś sposób wpływa na użytkowanie?

 

Dominik: Tak, generalnie pompa gruntowa ma dolne źródło jak się to nazywa zawsze stabilne, bo w gruncie mamy mniej więcej 7 stopni i czy to jest jesień, wiosna czy sroga zima, to tak naprawdę ta energia jest dostarczana z jedną sprawnością. Natomiast w przypadku pomp powietrznych wiadomo, że teraz mamy 2 stopnie, a w lato będzie 30, a w styczniu może być +5 to ten współczynnik sprawności jest płynny.

 

Maciej: Czyli pompa gruntowa jest pompą przewidywalną? Możemy sobie dosyć dokładnie symulować jakie będą koszty, bo to jak rozumiem przekłada się na koszty użytkowania tej pompy w ciągu roku - to jest jej największa zaleta. W drugą stronę, jak jest największa wada gruntowej pompy ciepła?

 

Dominik: Koszty inwestorskie. Samo urządzenie kosztuje mniej więcej tyle samo co pompa powietrzna, natomiast musimy wykonać odwierty, żeby to ciepło mówiąc kolokwialnie z gruntu “wyciągnąć” i to jest bardzo duży koszt, niemal samej pompy ciepła i cena rośnie nam dwukrotnie jeśli porównujemy to do pompy powietrznej.

 

Maciej: Jeszcze przed spotkaniem mówiłeś o tym jak ważne jest wykonanie tych odwiertów. Jakbyś mógł przypomnieć dlaczego te odwierty są takie ważne dla osoby, która się już decyduje na taką gruntową pompę ciepła, na co ma zwrócić uwagę, jak te odwierty wykonać?

 

Dominik: Tak, jest to jeden z najważniejszych elementów przy pompie gruntowej. Jeżeli zostanie on źle wykonany, źle obliczony lub odwiert będzie zbyt krótki to w tym momencie ta pompa nie będzie działała właściwie i skończy się to tym, że instalacja po 2-3 latach może przestać działać, ponieważ z gruntu zostanie tak wyciągnięte to ciepło, że już nic nie będzie tam z niego można dalej “wyciągnąć”.

 

Maciej: Czy to ma jakiś wpływ na to że jeśli te odwierty będą źle wykonane, to współczynnik COP będzie słabszy i pompa będzie pobierała więcej energii tej tradycyjnej, czyli prądu? Czy to jest tak ze sobą skorelowane?

 

Dominik: Tak, sytuacja będzie tak jak byśmy w przypadku pompy powietrznej odcięli tzw. tlen, powietrze i wilgoć która w niej jest czyli ta pompa będzie pracowała tak jakby pracowała sama ta pompa gruntowa i grzałka. Także tutaj pojawi się problem taki że budynek będzie niedogrzany, bo nie będzie tego elementu z którego wyciągamy tą energię odnawialną czyli tak naprawdę zostanie nam ¼ mocy

 

Maciej: Czyli te ¾ będziemy musieli skądś dobrać, czyli tak najprościej z gniazdka.

 

Dominik: Ze źródła szczytowego czyli grzałki.

 

Maciej: To drugie pytanie: Którą pompę zastosować i w jakiej sytuacji? Generalnie z twojego doświadczenia.

 

Dominik: Odpowiedź jest bardzo trudna, bo jest tutaj parę czynników natomiast jeśli jest mały dom, mała działka zagospodarowana, to pompa gruntowa wiąże się z tym, że trzeba zrobić straszne pobojowisko i jeśli ktoś zainwestował środki w pielęgnację ogrodu to musi się liczyć z tym, że wszystko trzeba będzie tak naprawdę zdemolować żeby zrobić odwierty. Może nawet nie być miejsca. Mogą być również inne uwarunkowania które nie pozwolą wykonać tych odwiertów. Trzeba zrobić badania geologiczne, także może być to problem, poza tym przy takim małym domu, to taka instalacja będzie bardzo droga. W tym momencie rozwiązaniem jest pompa powietrzna, która nie wymaga tych wszystkich elementów i w zasadzie stawiamy ją jeśli zostanie dobrze dobrana i budujemy dalej kotłownię jak w przypadku pompy gruntowej. W tym momencie jest mniejszy problem z takimi elementami właśnie jak te dolne źródła, którym tutaj jest grunt, a tutaj mamy powietrze.

 

Maciej: To teraz pytanie, jak taką pompę dobrać? Powiedzmy tą powietrzną, bo tak urządzenie jest w tych samych cenach, to ta kwestia odwiertów to średnio 100 zł za metr, czyli to jest 20-30 tysięcy zł za to, tak na dobrą sprawę, że mamy przewidywalność 100% gruntowej. Dość dużą mamy przewidywalność pompy powietrznej z naszych szacunków tak jak pokazywałem na jakimś budynku, to te koszty są na poziomie 2,5 tysiąca złotych rocznie. Tam był budynek ponad 100 m i nie był to nowy budynek, a po modernizacji, ale do tego jeszcze zaraz dojdziemy w jakich sytuacjach możemy budować pompy ciepła. Natomiast jak dobrać pompy ciepła? Budujemy dzisiaj nowy dom i mniej więcej jak taką pompę możemy dobrać? W uśrednionych warunkach?

 

Dominik: Przy nowym budynku sprawa jest dosyć prosta bo to wszystko mamy w projekcie, gdzie architekt czy projektant wylicza zapotrzebowanie energetyczne budynku i wtedy wiemy ile budynek potrzebuje ciepła. Dobieramy odpowiednie urządzenie przeliczamy i w tym momencie mamy gotowy system, bo też jest ważne żeby mieć świadomość tego, że to nie jest tak że postawimy sobie jednostkę na zewnątrz i podepniemy w jakiś tam układ. Że to jest zbudowanie całego systemu pod dany projekt i w tym momencie mamy pewność, że to urządzenie będzie działało właściwie i to zużycie o którym powiedziałeś będzie na takim poziomie, a nie np. dwukrotnie wyższym, bo coś nie zostało uwzględnione. Projekt jest taką bezpieczną rzeczą, bo wtedy dokładnie wiemy jakie jest zapotrzebowanie. Praktyka pokazuje że to co dzieje się na rynku…

 

Maciej: To jest jakby inna rzecz, związana z doborem odpowiedniej pompy. W tej chwili budynek tak jak rozmawialiśmy ma średnie zapotrzebowanie 50 W/m3.

 

Dominik: Nowy budynek.

 

Maciej: Tak, czyli możemy przyjąć że 100 m budynek powierzchni użytkowej czy jak się to liczy?

 

Dominik: Grzewczej.

 

Maciej: Grzewczej, OK. Czyli to jest 500 W/m3 w skali rocznej.

 

Dominik: Tak, chodzi nam o urządzenie które powinno mieć minimum te 5 kW mocy grzewczej.

 

Maciej: Też rozmawialiśmy o tym, że to urządzenie powinno być trochę większe, tak?

 

Dominik:  W przypadku pompy powietrznej pamiętajmy, że to urządzenie najczęściej według deklaracji producenta ma te 5 kW przy temperaturze 7 stopni. Jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że średnia roczna w kraju (nie mówię o skrajnych regionach czyli Suwałki i Podkarpacie), to jest gdzieś około 2-3 stopni, więc tak naprawdę powinniśmy się kierować tym jakie ta pompa ma parametry przy tzw. współczynniku A2, czyli 2 stopniach. W tym momencie jeśli jest to budynek modernizowany to mamy większe bezpieczeństwo, że pompa została dobrana właściwie, a nie że po prostu urządzenie będzie za małe.

 

Maciej: Kwestia później eksploatacji. Czy pompa ciepła wymaga jakiegoś serwisu?

 

Dominik: Tak, generalnie nasze pompy powinny mieć wykonany przegląd co dwa lata. Wiem że niektórzy producenci wymagają co rok, co pół roku. Należy po prostu wykonać taką usługę i zobaczyć czy urządzenie działa właściwie. Nasze urządzenia mają możliwość podpięcia do sieci internetowej, więc jesteśmy w stanie na bieżąco analizować jej parametry, widzieć co się dzieje. Należałoby też po dwóch latach zobaczyć jak ta pompa wygląda.

 

Maciej: Ja bardziej pytałem w innym kontekście. Z piecami węglowymi czy ekogroszkiem, to tam musimy co jakiś czas ten piec czyścić itd. Tutaj raczej temat jest bezobsługowy?

 

Dominik: Tutaj w zasadzie nie dokładamy do tego węgla :)

 

Maciej: Wiem, węgla nie.

 

Dominik: Nie, to jest urządzenie bezobsługowe, my tylko na dobrą sprawę mamy tą możliwość że możemy czy to przez regulator czy przez smartfona sterować tym urządzeniem.

 

Maciej: To jest bardzo fajna rzecz, że z poziomu telefonu możemy sobie zobaczyć jaką wysokość mamy temperatury i jak wracamy do domu, to możemy sobie ją ręcznie gdzieś “podbić”, tak?

 

Dominik: Tak, to jest właśnie bardzo fajne rozwiązanie, że będąc na jakimś wyjeździe, mając do domu 500-600 km to możemy sobie przygotować ciepłą wodę czy podnieść temperaturę, bo np. nie było nas przez dwa tygodnie i nie było sensu tego obiektu jakoś bardzo ogrzewać. Mało tego! Widzimy też czy coś się nie dzieje z urządzeniem, czy nie było zaniku prądu. To wszystko mamy rejestrowane w systemie.

 

Maciej: Jeszcze w przypadku pomp ciepła mi się kojarzy, że nadaje się to raczej do nowych budynków, do nowo wybudowanych, a jak wygląda ta kwestia jeśli ja kupiłem dom i chciałem pompę ciepła, bo jest tzw. “kopciuch” i chcę system bezobsługowy. Czy ja mogę pompę ciepła tam wstawić czy muszę dokonać jakichś przeróbek i kiedy nie mogę tej pompy ciepła zastosować?

 

Dominik: Tak, w budynkach modernizowanych coraz częściej zdarza się że są pompy ciepła montowane, tutaj ryzyko błędnego doboru jest dosyć spore, bo najczęściej w takich budynkach nie ma projektów, dokumentacji i nie wiadomo nic. Natomiast bym nie polecał montowania pomp ciepła powietrznych czy nawet gruntowych w budynkach gdzie nie ma ocieplenia, drewniane okna, rury 2,5’’ czy jakieś stare żeberka, bo to urządzenie się tam nie sprawdzi.

 

Maciej: Dlaczego?

 

Dominik: Ponieważ w przypadku takich urządzeń najczęściej było tak, że był tam  kopciuch śmieciuch i grzaliśmy ten budynek parametrem 70 - 80 stopni. Bardzo wysokim, tak? I efekt był taki że grzejnik był bardzo gorący, a w pomieszczeniu było jakoś tam w miarę ciepło, natomiast nie było tego komfortu. Pompa ciepła nie grzeje tak wysokim parametrem, bo maksymalny parametr w zależności jaka jest jednostka jest około 50 stopni. Czy w przypadku takich pomp wysokosprawnych 62 - 65 stopni, więc tutaj jakby nie damy rady tak zasilić tego grzejnika, bo ten budynek więcej straci i stąd mogą się często brać opinie że pompy ciepła nie działają, czy że są to urządzenia energożerne, itd. bo zostały źle dobrane i do złych budynków. Tak się po prostu nie da.

 

Maciej: Czyli musimy w środku wymienić instalację grzewczą i docieplić budynek.

 

Dominik: Oczywiście.

 

Maciej: Żeby to ciepło nie szło w tzw. komin.

 

Dominik: Dokładnie, najlepszym środowiskiem pompy ciepła jest gdy pracuje na niskim parametrze, dlatego bardzo często zdarza się, że pompa ciepła jest najlepsza do podłogówki i to jest racja. Można to też zastosować do grzejników, które zostaną przewymiarowane i w tym momencie dane pomieszczenie możemy grzać niższą temperaturą. Czyli nie potrzebujemy małego grzejniczka, który będzie bardzo gorący, bo tak jest najprościej, a duży grzejnik, który będzie letni. W tym momencie w tym pomieszczeniu również będzie komfort. Będzie ciepło i takie rozwiązania się praktykuje w Polsce i spotykam się z tym coraz częściej.

 

Maciej: Czyli generalnie jeśli kupiliśmy budynek i możemy sobie pompę ciepła zainstalować ale będzie się to wiązało z tym, że będziemy musieli przebudować instalację C.O.?

 

Dominik: Tak, wszystko zależy od tego w jakim stanie jest dany budynek i jak wygląda ta instalacja i co tam jest do zrobienia, dlatego tutaj trzeba podjąć pewne kroki i zrobić pewną listę rzeczy do zrobienia od razu.

 

Maciej: O pompie mówi się że grzeje zimą, a chłodzi latem. Powiedz mi jak to wygląda z tym chłodzeniem, bo to podobno pompa ciepła może zastąpić w jakimś stopniu też klimatyzację. Czy rzeczywiście tak jest, czy to jest “na wyrost”?

 

Dominik: Pompy ciepła, które są obecnie proponowane na rynku, m.in. też nasze, mają tzw. funkcję chłodzenia. Najprościej mówiąc jak to działa: zasada pompy, która grzeje jest odwrócona i ona po prostu chłodzi. Nie chcę wchodzić w szczegóły, żeby ten podcast nie trwał około 2 godzin. Natomiast możemy chłodzić budynki tak samo jak klimatyzacją. Jest kilka rodzajów. Jest chłodzenie aktywne i pasywne. Pasywne to przez system podłogowy możemy schładzać tą podłogę ale ma swoje ograniczenia, natomiast system aktywny poprzez grzejniki z nadmuchem czyli tzw. klimakonwektory i w tym momencie jest to bardzo fajne rozwiązanie i te temperatury schładzania możemy dojść do 10, nawet do 7 stopni.

 

Maciej: Mocno podraża to koszty?

 

Dominik: To jest rząd wielkości gdzieś mniej więcej 15%. Wiąże się to też z tym, że musimy zamontować te klimakonwektory ale one też mogą służyć do grzania, więc jest to też jakieś rozwiązanie. Możemy też ten klimakowerter zamontować w miejscu, w którym ci najbardziej zależy, np. w salonie.

 

Maciej: No na przykład. W pokoju gdzie najczęściej bywam.

 

Dominik: Czy w sypialni, tak? To jak chcesz sobie w tych dwóch pomieszczeniach to chłodzić. Instalacje można tutaj trochę inaczej zbudować ale nie są to już jakieś koszty, które by strasznie podrożały całą tą inwestycję. Natomiast jest to też dosyć ciekawe rozwiązanie jeżeli zakładasz że i tak chcesz sobie założyć klimatyzację i pruć ścianę, by robić instalację to warto zrobić to za jednym razem zrobić przy systemie grzewczym.

 

Maciej: To jakie są wady pompy ciepła?

 

Dominik: Nie ma wcale. Żartowałem! Oczywiście każde urządzenie ma swoje zalety i ma też swoje wady. Ograniczenia, bo może lepiej w ten sposób to nazwać. Pompy ciepła działają do -20 stopni, takie temperatury są dosyć rzadko spotykane.

 

Maciej: Nawet zupełnie. W Polsce od października do marca, czyli w tym okresie grzewczym całodobowa temperatura jest na poziomie 3 stopni średnio.

 

Dominik: Dokładnie, dlatego ta dolna granica pracy pompy ciepła - 20, nie wiem czy w zeszły roku. Czy ty pamiętasz by był chociaż jeden dzień, w którym było -20 tu w Kaliszu?

 

Maciej: Nie kojarzę. Na przełomie stycznia i lutego było -10 czy -12 w nocy, ale nie kojarzę, to są pojedyncze dni w ostatnich latach.

 

Dominik: Dokładnie, więc to jest jakby ograniczenie pompy ciepła. Oczywiście przy tych skrajnie niskich temperaturach ta sprawność, o której mówiliśmy spada.

 

Maciej: Czyli chodzi o ten “magiczny” COP, który się przy pompach stosuje.

 

Dominik: Ten współczynnik sprawności, tak dokładni. To oczywiście ten współczynnik spada nam przy tych skrajnie niskich temperaturach. Dlatego w całym systemie grzewczym jest tzw. źródło szczytowe czyli takie, które na wypadek tych niskich temperatur wesprze cały nasz system. Najprościej mówiąc jest to grzałka elektryczna, która jest tym źródłem zabezpieczającym na wypadek, gdyby spadło poniżej -20 stopni lub pompa by sobie nie dawała rady przy tych skrajnie niskich temperaturach, to w tym momencie mamy tą grzałkę. Także to nie jest urządzenie, które wymaga jeszcze dodatkowo kotła węglowego o którym mówiłeś.

 

Maciej: Nie wiem czy o tym powiedzieliśmy, ale jakbyś rozszyfrował ten COP, co to znaczy?

 

Dominik: Najprościej mówiąc ludzkim językiem, to jest sprawność tej pompy czyli stosunek energii pobranej z sieci do tej odnawialnej. Czyli najczęściej teraz urządzenia dobrej jakości mają ten współczynnik COP4 czy 4 z jakimś małym ogonkiem. 1kW pobieramy z sieci i 4 mamy tak naprawdę z tej energii odnawialnej.

 

Maciej: To jest kluczowe. Co najbardziej ludzi interesuje to koszty początkowe pompy ciepła są dosyć wysokie porównując do… ja nie porównuję do eko groszku, prawda? Natomiast tutaj mamy tą wygodę to na pewno i później koszty miesięczne. One też są już na dużo niższym poziomie. Średnio jak to się szacuje w okresie zimowym?

 

Dominik: Tutaj trzeba jeszcze wspomnieć, że koszty całego systemu grzewczego z pompą ciepła już dzisiaj nie odstają tak mocno jak parę lat temu od chociażby kotła gazowego. Jeżeli liczymy urządzenie do urządzenia to oczywiście pompa ciepła przegrywa. Ale musisz też liczyć wybudowanie komina i całej infrastruktury dachowej czy pozwolenia, a to też są koszty.

 

Maciej: Przyłącza.

 

Dominik: Dokładnie, to są koszty których tak bezpośrednio w zestawieniu nikt nigdy nie porównuje ale te pieniądze musisz zapłacić.

 

Maciej: My chyba mamy takie zestawienie kosztów na stronie www.brewa.pl

 

Dominik: No właśnie, więc często jest tak że inwestor bardzo często patrzy na to, że kocioł kosztuje tyle, a pompa tyle, to nie, bo jest droższa. Tak samo dzisiaj te kotły eko groszkowe czy peletowe, które mają już określone, bo żebyś mógł sobie zainstalować kocioł eko groszkowy to musi być w 5 klasie czy tam eko design.

 

Maciej: Eko design, tak? Węgiel?

 

Dominik: Tak, to te kotły kosztują już naprawdę nie 2 czy 3 tysiące jak mogłeś się spotkać w markecie tylko to są wielkości 10 000, a nawet więcej tysięcy.

 

Maciej: Plus koszt komina, kotłowni.

 

Dominik: Jasne że tak.

 

Maciej: Przeglądów

 

Dominik: To czego inwestor często nie liczy, to koszt obsługi, bo często się mówi OK, ale wsypanie węgla mnie nic nie kosztuje. Ja wtedy mówię “Ok, to niech pan przyjdzie do mnie i mi wniesie 2 tony ekogroszku do kotłowni”. Oczywiście żartuję.

 

Maciej: Wiem, dwie ton węgla, a węgiel jest pakowany w workach po 20 kg czy 25.

 

Dominik: Przyjmijmy 25 kg to zobacz musisz to też gdzieś później składować. Ten opał/ popiół wyrzucić, wyczyścić ten kocioł więc...

 

Maciej: 40 worków musimy z tego samochodu wrzucić do piwnicy, prawda?

 

Dominik: Jak chcesz dobrze zrobić plecy, to pewnie będzie dobry trening, ale myślę że nie każdy lubi w zimie dźwigać. Musisz mieć też miejsce gdzie to wszystko będziesz składować, musisz kupić dobrej jakości ten opał. Chyba nie da się kupić prądu gorszej jakości z gniazdka.

 

Maciej: Mieszkańcy wsi pewnie by ci coś innego powiedzieli, Ci którzy mają duże maszyny, które potrzebują odpowiedniego parametru, więc to różnie bywa.

 

Dominik: Są takie rzeczy obsługowe, których nie da się tak bezpośrednio policzyć, a one generalnie występują. Też to co powiedziałeś wcześniej, że dzisiaj żyjemy w taki sposób, że nie ma już czasu żeby sobie iść porąbać drzewo albo pojechać do składu i wrzucić na przyczepkę 0,5 tony węgla, przywieźć i poukładać. Nie mamy już dzisiaj na to czasu, dlatego te urządzenia pompy ciepła są coraz bardziej popularne bo taki mam dzisiaj styl życia. Inwestorzy bardzo często przedkładają tę wygodę i też to, że to nie zajmuje dużo miejsca i nie kopci, nie śmierdzi i to jest też rzecz na którą się decydują.

 

Maciej: Zgadza się. W Polsce najpopularniejszy sklep z butami to CCC, skrót wiadomo od czego (Cena Czyni Cuda). Te koszty są zawsze różne - wiadomo. Zawsze mamy różne domy o różnym stopniu zapotrzebowania energetycznego ale jakoś uśredniając jakbyś tak z waszego doświadczenia, jakie to są koszty? Mówiłeś że część osób od was ma te pompy ciepła.

 

Dominik: Tak, mamy olicznikowane te urządzenia i zeszły rok był taki że nie była to jakaś bardzo sroga zima, natomiast było trochę tych dni chłodnych. Mniej więcej na taki dom 100 kilka metrów, 120-130 metrów, nowy tak tradycyjnie jak to się robi teraz w standardzie, to koszty są rzędu wielkości 2 800 złotych kosztów rocznie.

 

Maciej: Czyli uśredniając to jest jakieś 200 złotych miesięcznie.

 

Dominik: Tak, jeżeli jesteś osobą której wystarczy 21 stopni w domu - to jest ważne.

 

Maciej: To jest ważne, wzrost 1 stopnia temperatury, to jest wzrost kosztów o blisko 10%.

 

Dominik: Tak 8-10.

 

Maciej: Jeżeli lubimy trzymać w domu temperaturę 26 stopni to na pewno nie będzie 2000 zł, bo to też jest istotne że pompy ciepła, to jest ta temperatura optymalna 20-21 stopni. Czyli generalnie ta zdrowa temperatura. Jak ktoś lubi 25 stopni i latać w gaciach, bo są tacy, to musi wziąć pod uwagę, że te koszty są większe. Albo kominek sobie można zainstalować gdzieś tam do pokoju dziennego i tak sobie jeszcze dogrzewać bardziej.

 

Dominik: Można też tak zrobić, natomiast to wynika z tego, że przez długi czas nasze budynki wyglądały w ten sposób, że to były domy nieocieplone z instalacjami grawitacyjnymi, gdzie w piwnicy czy kotłowni był duży kocioł który miał niską sprawność i to był kocioł zasypowy, gdzie nie można było opanować tego ciepła i w zasadzie miałeś grzejnik bardzo gorący, dom był potem wietrzony. No nie było tego komfortu, ale ludzie się przyzwyczaili do czegoś takiego.

 

Maciej: Generalnie patrząc jakie są teraz ceny węgla, bo tak jak patrzyłem ostatnio cena węgla plus/minus to jakieś 1000 zł za tonę, a przeciętny dom potrzebuje 6 ton w ciągu roku (nieocieplony).

 

Dominik: W zależności, tak. 850 zł eko groszek chyba kosztuje, ale nieważne.

 

Maciej: Chodzi o rzędy wielkości, to mamy 5-6 tysięcy za ogrzanie węglem i tego nie jesteśmy w stanie zmienić w żaden sposób - zmniejszyć tego kosztu, a w przypadku pompy ciepła jesteśmy. Choćby poprzez instalację fotowoltaiki, prawda? Czyli ten prąd de facto możemy mieć za darmo i w dzisiejszym systemie net meteringu, to co sobie w lecie wyprodukujemy, w zimie możemy odebrać i wykorzystać do zasilania pompy ciepła czyli do ogrzania budynku. W fizyce mówili że to niemożliwe żeby było perpetuum mobile, ale trochę się uśmiechając takie połączenie daje nam taką możliwość, żeby te koszty ograniczyć do minimum i co ważne, wtedy mamy wpływ na koszty. Jeżeli cena gazu i węgla wzrośnie, cena prądu wzrośnie, to my tu jesteśmy zabezpieczeni przez fotowoltaikę dzisiaj. Pewnie za 2-3 lata będziemy rozmawiali o akumulatorach, więc będziemy zupełnie niezależni od sieci.

 

Dominik: Tak, przy tym systemie bilansowania jest to bardzo ciekawe rozwiązanie i mamy wielu klientów, którzy wstępnie chcieli zamontować pompę ciepła gruntową ale w momencie kiedy wszedł net metering  i ta możliwość bilansowania, to zdecydowali się również na powietrzną pompę ciepła i fotowoltaikę, bo o tym trzeba powiedzieć, pewnie większość o tym wie, że najwięcej tej energii wyprodukowanej z fotowoltaiki mamy w okresach letnich, gdzie potrzebujemy ciepła z pompy ciepła.

 

Maciej: Zgadza się.

 

Dominik: Ale w przypadku kiedy możemy to bilansować to bardzo dobre rozwiązanie, bo tak naprawdę koszty instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła powietrznej mniej więcej zamykamy się w tym co byśmy wydali na pompę gruntową lub nawet mniej i tak najprościej mówiąc mamy paliwo do tego urządzenia.

 

Maciej: Czyste i własne paliwo. To też jest ważne, że siebie nie trujemy i że po prostu nie śmierdzi dookoła i w tą sobotę nie musimy lecieć i czyścić pieca.

 

Dominik: Tak, to jest ważne. Najmocniejszy argument który przemawia to jest jednak ekonomia i te koszty, o których mówiłeś możemy jeszcze zmniejszyć znacznie bardziej zależnie od tego jaką instalację fotowoltaiczną sobie dobierzemy.

 

Maciej: Dokładnie tak. Dominik, czy chciałbyś dodać coś jeszcze, a czego nie poruszyliśmy i uważasz że jest ważne dla osoby, która buduje dom i myśli o źródle ciepła?

 

Dominik: Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia, to przede wszystkim dobrze by było gdyby to było polskie, bo dajemy pracę sami sobie, prawda? Dwa, żeby to było urządzenie z dłuższą gwarancja i zbudowane na markowych podzespołach. To co jest ważne przy takich urządzeniach, żeby klient był z niego zadowolony, to żeby kierować te zapytania do firm które mają doświadczenie i które już mają zamontowane pompy ciepła jak nasza, czy wasza firma i które nie zajmują się tym od dzisiaj. Mogą też pokazać jak te instalacje działają w rzeczywistości, bo tak jak rozmawialiśmy przed tym spotkaniem ileś tych instalacji już jest. Można zobaczyć jak one się sprawują w okresach zimowych. Można te konkretne instalacje pokazać, więc nie opowiadamy teraz jakichś pięknych marketingowych bajek tylko konkretne przykłady.

 

Maciej: Zgadza się, najlepiej zobaczyć u jakiegoś klienta. My jesteśmy partnerem firmy OEM Energy, zajmujemy się budowaniem, instalowaniem właśnie tych rozwiązań. Cieszymy się że kolejna polska firma z którą współpracujemy - OEM Energy - wspiera nas w projektowaniu, ale całą obsługą klienta, montażem, itd. zajmujemy się już my bezpośrednio.

 

Dominik dziękuję ci za to spotkanie, mam nadzieję, że w jakiś sposób będzie to pomocne dla osób, które muszą podjąć ważną decyzję kluczową, bo ogrzanie domu i późniejsze jego koszty to jest 70% kosztów eksploatacji budynku. Dziękuję ci za przyjęcie zaproszenia i do zobaczenia.

 

Dominik: Dziękuję bardzo.


 

Chcesz przestać przepłacać za prąd? Masz dość regularnych, wysokich opłat za energię elektryczną? Zrób pierwszy krok w stronę niezależności energetycznej i zamów darmową konsultację.

 

oszczędności fotowoltaika

 

 

Wykonamy dla Ciebie KALKULACJĘ OSZCZĘDNOŚCI i powiemy Ci jaka instalacja będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb, ile możesz zaoszczędzić i ile będzie wynosiła inwestycja w Twoją własną elektrownie słoneczną. 

Wypełnij poniższy formularz - oddzwonimy w ciągu 24h!

 

FORMULARZ