Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

Jak zabezpieczyć instalację przed piorunami i przepięciami?

Oceń ten post:
3.00 5 1 2
Opublikowano 27.01.2018 r.

Jak zabezpieczyć instalację przed piorunami i przepięciami

 

Postęp technologiczny i wprowadzenie mikrochipów spowodowało, że w otaczającym nas świecie zaczęły funkcjonować urządzenia, które do poprawnej pracy potrzebują napięcie rzędu kilku woltów.

Obniżenie napięcia pracy urządzeń spowodowało, że urządzenia straciły swoją odporność na przepięcia, a ich uszkodzenia niosą za sobą straty finansowe.

Aby zminimalizować ryzyko strat należy zastosować ograniczniki przepięć, które chronią przed wyładowaniami atmosferycznymi oraz z przepięć powstałych podczas łączenia.


Jak dobrać ograniczniki przepięć?

 

Zasady doboru ograniczników przepięć możemy znaleźć w normie PN-EN 62305, a obowiązek jej stosowania wymusza na nas Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, gdzie czytamy:

„Budynek należy wyposażyć w instalacje chroniącą przed wyładowaniami atmosferycznymi. Obowiązek ten odnosi się do budynków wyszczególnionych w Polskiej Normie dotyczącej ochrony odgromowej obiektów budowlanych”.

 

ograniczniki przepięć 

 

Rodzaje i skutki burz

 

Burza

 

Burze możemy podzielić na dwa rodzaje: burze frontowe i burze termiczne, które są bardziej intensywne i powstają pod wpływem silnego nagrzania i unoszenia ku górze dolnych mas wilgotnego powietrza.

 

Po uderzeniu pioruna mogą powstać uszkodzenia: termiczne, mechaniczne lub iskrzenie. Skutki uszkodzeń mogą powstać nie tylko od wyładowania bezpośredniego, ale również poprzez powstanie sprzężenia elektromagnetycznego, co powoduje prądy i przepięcia indukowane.

 

Skutki termiczne:

  • nagrzewanie rezystancyjne,
  • punktowe uszkodzenia cieplne,
  • zapłon materiałów.

 

Skutki mechaniczne:

  • siły elektrodynamiczne,
  • akustyczna fala uderzeniowa,
  • skutki złożone.

 

Iskrzenie:

  • iskrzenie termiczne,
  • iskrzenie napięciowe,
  • porażenie ludzi.

 

Podczas badań przeprowadzanych podczas doziemnych wyładowań atmosferycznych stwierdzono, że w odległości do 2 km od miejsca wyładowania jego skutki mogą powodować zniszczenie lub uszkodzenie obiektów elektrycznych, a do odległości nawet 10 km mogą występować zakłócenia w poprawnym działaniu urządzeń.

 

Jak zabezpieczyć instalację przed piorunami i przepięciami?

 

Aby spełnić warunki skutecznej ochrony nie wystarczy wybór odpowiednich jakościowo materiałów.

Niezwykle ważną rolę odgrywa przede wszystkim odpowiedni dobór urządzeń do naszej instalacji i poprawny ich montaż.


 

Zły dobór ograniczników przepięć, ich zła jakość lub zły montaż mogą doprowadzić do strat materialnych w budynku, począwszy od uszkodzeń urządzeń elektrycznych, poprzez uszkodzenie instalacji elektrycznej, a w najgorszym wypadku pożarem urządzeń mogących się rozprzestrzenić na cały obiekt.

 

Im niższe napięcie pracy urządzenia (ładowarki do telefonów, laptopów, telewizory, DVD i inne małe AGD i RTV) tym wyższe prawdopodobieństwo wybuchu lub pożaru urządzenia. W tym przypadku straty materiale mogą się nie zakończyć tylko na ładowarce, ale na całym budynku.

 

 

Na co zwrócić uwagę, by Twój dom był bezpieczny?

 

Jak udowodniliśmy powyżej - z prądem nie ma żartów. Można jednak zastosować środki zapobiegawcze i zabezpieczyć swój dom przed skutkami burz i przepięć. 

Służą do tego m.in. ograniczniki przepięć.

Zwróć więc uwagę na to, czy firma z którą współpracujesz w zakresie budowy instalacji fotowoltaicznej zadbała o to, by Twój dobytek był bezpieczny i zawarła w ofercie odpowiednie ograniczniki przepięć.Rachunek za prąd z fotowoltaiką

Nie warto oszczędzać na własnym bezpieczeństwie, ponieważ bardzo często jest to pozorna oszczędność, która generuje w przyszłości niepotrzebne problemy i...koszty!


 

Masz pytania? Chcesz przestać przepłacać za prąd? Chcesz zbudować bezpieczną instalację fotowoltaiczną i uzyskać niezależność energetyczną? Zamów darmową konsultację - chętnie odpowiemy na Twoje pytania i doradzimy najlepsze rozwiązania!

 

 

FORMULARZ

Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM