Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

Jak dobrać Instalację Fotowoltaiczną do zapotrzebowania budynku?

Oceń ten post:
3.00 5 1 2
Opublikowano 18.02.2019 r.

Odpowiedni dobór mocy zestawu fotowoltaicznego jest kluczem do osiągnięcia minimalnych rachunków za prąd i ogrzewanie. Zobacz w jaki sposób określamy zapotrzebowanie na energię elektryczną w budynku - również w przypadku ogrzewania elektrycznego.

 

Pod uwagę bierzemy następujące czynniki:

- metraż budynku (m2), 

- zapotrzebowanie energetyczne (kWh/m2/rok),

- rodzaj ogrzewania,

- C.O. (centralne ogrzewanie) - ilość potrzebnej energii elektrycznej (kWh),

- C.W.U. (ciepła woda użytkowa) - ilość potrzebnej energii elektrycznej (kWh),

- potrzeby własne (RTV/AGD/Oświetlenie) - ilość potrzebnej energii elektryczneh (kWh).

 

Rozważmy 3 przypadki - zapotrzebowanie energetyczne w domu pasywnym, energooszczędnym i tradycyjnym.

 

DOM

PASYWNY

ENERGOOSZCZ.

TRADYCYJNY

Metraż (m2)

 100  100  100

Zapotrz. energ. (kWh/m2/rok)

 15  35  75

C.O. (kWh) - Folie Grzewcze

 1500  3500  7500

C.W.U. (kWh)

 2000  2000  2000

Potrzeby własne (kWh)

 2400  2400  2400

RAZEM (kWh)

 5900  7900  11900

Fotowoltaika

~ 7 kWp  ~ 9-10 kWp  ~ 13-14 kWp

 

Omówimy teraz poszczególne elementy składające się na całościowe zapotrzebowanie budynku

 

 • Zapotrzebowanie energetyczne

  Jest to najważniejszy czynnik wpływający na przyszłe koszty ogrzewania budynku. Zapotrzebowanie energetyczne określa ile kWh energii cieplnej należy wprowadzić do 1 m2 budynku w ciągu roku.

  Na zmniejszenie zapotrzebowania wpływa odpowiednia izolacja (ocieplenie budynku), zastosowanie rekuperacji, odpowiednie usytuowanie budynku oraz zastosowanie przeszkleń (zyski i straty energii z promieni słonecznych).

  Obecna norma zakłada maksymalny poziom zapotrzebowania energetycznego budynku na poziomie 95 kWh/m2/rok. Od 2021 roku będzie to 70 kWh/m2/rok.

  W naszych kalkulacjach przyjęliśmy jako system C.O. Folie Grzewcze


 • Centralne ogrzewanie

  Typ i rodzaj ogrzewania wpływa na to ile energii musimy dostgarczyć do ogrzania określonej powierzchni. Przykładowo, folie grzewcze z 1 kWh energii elektrycznej generują ok. 1 kWh energii cieplnej. Pompy ciepła z 1 kWh energii elektrycznej wycenerują  natomiast ok. 3-4 kWh energii cieplnej. Dzięki znajomości efektywności systemu grzewczego jesteśmy w stanie określić ile energii będzie potrzebne do ogrzania budynku.

 • Ciepła woda użytkowa 

  W przypadku ogrzewania wody przyjmuje się ok. 500 - 700 kWh w ciągu roku na osobę. Dokładne określenie zapotrzebowania na rzecz ogrzewania wody jest trudne, ponieważ nie da się ujednolicić potrzeb wszystkich ludzi - jedni wolą długie kąpiele w wannie, a inni szybki prysznic itd.

 • Potrzeby własne

  Standardowe potrzeby własne związane z korzystaniem ze sprzętów RTV/AGD/Oświetleniem wynoszą przeważnie w granicach ok. 200 kWh/mc, co daje w ciagu roku ok. 2400 kWh. Jeżeli w domu będzie zastosowana klimatyzacja, bądź inne energochłonne urządzenia, to oczywiście średnie wykorzystanie energii elektrycznej będzie większe. Należy więc wziąć pod uwagę indywidualne preferencje domowników.

 

Jak dobrać moc zestawu fotowoltaicznego do zebranych informacji na temat zapotrzebowania?

Po zsumowaniu przewidywanego zużycia energii elektrycznej możemy przystąpić do określania mocy zestawu fotowoltaicznego. Dzięki systemowi opustów (net metering), który funkcjonuje w Polsce możemy "zmagazynować" nadwyżki energii wyprodukowanej w okresie wiosenno-letnim, a następnie odberać je w mniej słonecznych okresach, czyli zimą.

Za magazynowanie energii, Zakłady Energetyczne pobierają 20% ze zmagazynowanej energii (lub 30% w przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 10 kWp). W praktyce, część produkowanej energii jest wykorzystywana na bieżąco, więc możemy przyjąć, że nasz zestaw fotowoltaiczny powinien być o ok. 10-15% "przewymiarowany" względem szacowanego zużycia prądu.

 

W naszych 3 wariantach przyjęliśmy, że:

- dom pasywny będzie potrzebował ok. 5900 kWh energii elektrycznej w ciągu roku = proponowany zestaw fotowoltaiczny o mocy ok. 7 kWp,

- dom energooszczędny będzie potrzebował ok. 7900 kWh energii elektrycznej w ciągu roku = proponowany zestaw fotowoltaiczny o mocy ok. 9-10 kWp,

- dom tradycyjny będzie potrzebował ok. 11900 kWh energii elektrycznej w ciągu roku = proponowany zestaw fotowoltaiczny o mocy ok. 13-14 kWp.

 

Szacunkowe koszty zestawu fotowoltaicznego można sprawdzić w poniższym kalkulatorze ⤵️

 

KALKULATOR

 

Podsumowanie

Jak widzisz, na całkowite zużycie energii elektrycznej w budynku wpływa wiele czynników.

Aby móc precyzyjnie określić ilość potrzebnej energii elektrycznej, kluczowa jest znajomość zapotrzebowania energetycznego budynku. W przypadku nowych budynków będzie to proste do okreslenia, natomiast w przypadku starczych budynków może być potrzebne wykonanie dodatkowego audytu energetycznego.

Jeżeli natomiast nie jest przewidywane zastosowanie ogrzewania elektrycznego, to z dużą dokładnością jesteśmy w stanie określić jaka moc zestawu fotowoltaicznego pozwoli zaspokoić potrzeby domowników - szczególnie jeżeli dom jest już zamieszkany i możemy mieć do względu dotychczasowe rachunki za prąd.

 


>>> Poznaj system Słonecznego Ogrzewania (Folie Grzewcze + Fotowoltaika), dzięki któremu ograniczysz roczne rachunki za prąd i ogrzewanie do absolutnego minimum, np. 256,94 zł - zobacz rachunek i przestań przepłacać! ✅


Masz pytania? Chcesz dobrać zestaw fotowoltaiczny dla swojego domu lub firmy?

FORMULARZ