Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

Masz mikroinstalację PV i nie wiesz co dalej? Poradnik dla firm

Oceń ten post:
3.67 5 1 3
Opublikowano 08.08.2017 r.

co dalej fotowoltaika dla firm

W końcu przyszedł dla Państwa najprzyjemniejszy moment. Zakończył się montaż i tylko kilka kroków dzieli Was od momentu  w którym będziecie mogli włączyć instalację fotowoltaiczną i cieszyć się niezależnością energetyczną.

Poniżej przygotowaliśmy dla Państwa krótki poradnik jak wyglądają kolejne kroki po wybudowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznej.

 


KROK I: ZGŁOSZENIE MIKROINSTALACJI DO SIECI ELEKTROENERGETYCZNEJ ENERGA OPERATOR SA

 

Od złożenia wniosku do Zakładu energetycznej (ZE) upłynie ok 30 dni w których ZE rozpatrzy Państwa wniosek, wymieni  licznik na dwu-kierunkowy oraz wyda stosowne dokumenty potwierdzające przystosowanie instalacji do sieci.

 


KROK II: WYMIANA LICZNIKA

 

Gdy ZE wyda pozytywną decyzje o przyłączeniu mikroinstalacji, skontaktują się z Państwem instalatorzy z ZE w celu ustalenia terminu wymiany licznika. Miejsce zainstalowania licznika i sposób przyłączenia pozostaną takie same tzn. licznik dwukierunkowy zostanie zainstalowany w tym samym miejscu co dotychczasowy licznik jednokierunkowy (jeśli posiadacie już Państwo licznik dwukierunkowy to zostanie on tylko przeprogramowany).

 


KROK  III: WYDANIE OŚWIADCZENIA PRZYSTOSOWANIA SIECI ELEKTROENERGETYCZNEJ ENERGA OPERATOR

 

Gdy Wasz licznik będzie już wymieniony w ciągu kilku dni otrzymacie Państwo z ZE dokument “Oświadczenie przystosowania do sieci elektroenergetycznej Energa Operator” wraz z krótkim pismem przewodnim (wzór poniżej).

fotowoltaika dla firm poradnik

Wzór dokumentu “Oświadczenie przystosowania do sieci elektroenergetycznej Energa Operator”

 


KROK IV: ZAWARCIE UMOWY O ŚWIADCZENIE USŁUG DYSTRYBUCJI Z WYTWÓRCĄ ENERGII ELEKTRYCZNEJ W MIKROINSTALACJI

 

ZE razem z “Oświadczenie przystosowania do sieci elektroenergetycznej Energa Operator”, wyśle do Państwa 2 egzemplarze „Umowę o świadczenie usług dystrybucji”.  

Otrzymaną umowę uzupełniamy w miejscach wskazanych przez Zakład energetyczny, podpisujemy i odsyłamy wraz z załącznikami  do Energa Operator.

Energa Operator podpisany oryginał odeśle do Państwa.

 


KROK V: ZAWARCIE UMOWY NA SPRZEDAŻ ENERGII ZE SPRZEDAWCĄ ZOBOWIĄZANYM.

 

Po otrzymaniu “Oświadczenie przystosowania do sieci elektroenergetycznej Energa Operator”, należy zwrócić się do sprzedawcy (Energa Obrót)  w celu podpisania  umowy na sprzedaż nadwyżek energii wyprodukowanych w mikroinstalacji.

Można to zrobić na dwa sposoby (trzeba wybrać jeden z wypisanych poniżej)

a) poprzez Biuro Obsługi Klienta - ENERGA Salon Sprzedaży
b) poprzez firmę Brewa

 


KROK VI: WŁĄCZENIE MIKROINSTALACJI

 

Posiadając “Oświadczenie przystosowania do sieci elektroenergetycznej Energa Operator”, możemy włączyć mikroinstalację. W dniu podpisania protokołu odbioru, każdy z naszych klientów, zostaje odpowiednio przeszkolony z zakresu prawidłowego uruchomienia mikroinstalacji. Szkolenie prowadzą nasi instalatorzy w miejscu budowy.

 


KROK VII: WPIS DO PKD

 

Po otrzymaniu umowy na sprzedaż energii wpisujemy do PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) PKD 35.11.Z Wytwarzanie energii elektrycznej

 


KROK VIII: FAKTURY ZA ENERGIĘ

 

Zgodnie z zawarta umową na sprzedaż energii, wystawiamy fakturę (najczęściej okres rozliczeniowy jest co 1 lub 2 miesiące)

Energa Obrót na podstawie faktur wystawianych przez Państwa firmę , będzie przekazywała pieniądze na konto wytwórcy w terminie określonym w umowie sprzedaży energii.

 

 FORMULARZ