Poproś o darmową konsultację!
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają do niej zastosowanie Polityka prywatnościWarunki korzystania z usług.

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

« Wróć

Jak zyskać rekompensatę, gdy PSE ogranicza pracę elektrowni PV?

Oceń ten post:
0.00 5 1 0
Opublikowano 09.04.2024 r.

polskie sieci energetyczne

PSE ogranicza pracę elektrowni PV i prognozuje dalsze redukcje mocy. Pamiętaj nie musisz być stratny, należy ci się rekompensata!


 

W tym artykule dowiesz się:

  • Dlaczego Polskie Sieci Energetyczne wprowadzają ograniczenia?
  • Argumentacja PSE
  • Jaka jest reakcja branży fotowoltaicznej?
  • Jak domagać się rekompensaty?

 

polskie sieci energetyczne

PSE wprowadza ograniczenia

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) w ostatnim czasie ogłosiły kolejne ograniczenia w pracy elektrowni fotowoltaicznych (PV), co wywołało kontrowersje wśród inwestorów branży odnawialnych źródeł energii. Decyzja ta budzi obawy dotyczące stabilności dostaw energii, ale przede wszystkim ma wpływ na przyszłe decyzje inwestycyjne firm, które planują budowę nowych instalacji PV.

 

 

Ograniczenia w pracy elektrowni PV zostały wprowadzone zgodnie z przepisami regulującymi sektor energetyczny, w szczególności z ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. z 2024 r. poz. 352) oraz przepisami dotyczącymi zarządzania siecią elektroenergetyczną, jak określają je m.in. artykuł 16a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz.U. z 2024 r. poz. 1201).

 

 

PSE argumentuje, że istnieje ryzyko przeciążenia sieci w związku z intensywnym zużyciem energii np. w okresie świątecznym. Dlatego też, dobre zarządzanie produkcją energii z elektrowni fotowoltaicznych ma na celu zminimalizowanie tego ryzyka i zapewnienie stabilności systemu elektroenergetycznego.

 

polskie sieci energetyczne

Negatywna reakcja branży

Jednakże decyzja ta spotkała się z niezadowoleniem nie tylko ze strony producentów energii z fotowoltaiki, ale także ekologów i osób dążących do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w polskim miksu energetycznym. Argumentują oni, że ograniczenia w pracy elektrowni PV mogą stanowić barierę dla rozwoju tej branży oraz przyczynić się do opóźnienia procesu transformacji energetycznej.

 

 

 

W obliczu tych kontrowersji, branża odnawialnych źródeł energii poszukuje możliwości rekompensaty za utracone przychody z wytworzenia energii elektrycznej. Zgodnie z przepisami, producenci energii odnawialnej mogą ubiegać się o rekompensatę za utracone przychody zgodnie z zasadami określonymi w Mechanizmie Wyrównawczym, jak to określa m.in. artykuł 11 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. z 2024 r. poz. 352).

 

 

Zgodnie z Mechanizmem Wyrównawczym, kwota rekompensaty za utracone przychody z ograniczeń w pracy elektrowni fotowoltaicznych jest ustalana na podstawie różnicy między średnią ceną rynkową energii elektrycznej, a ceną, którą producent mógłby otrzymać za sprzedaż energii w przypadku braku ograniczeń.

 

 

Ostateczna kwota rekompensaty jest obliczana na podstawie ilości wyprodukowanej energii elektrycznej oraz okresu, w którym ograniczenia w pracy elektrowni były obowiązujące. Producenci energii odnawialnej składający wniosek o rekompensatę muszą dostarczyć odpowiednią dokumentację potwierdzającą wysokość utraconych przychodów, co umożliwi organowi decydującym o przyznaniu rekompensaty dokładne ustalenie jej kwoty.

 

polskie sieci energetyczne

Jak ubiegać się o rekompensatę? 

Aby złożyć wniosek o rekompensatę, producent energii odnawialnej powinien postępować zgodnie z procedurami określonymi przez operatora systemu dystrybucyjnego, zgodnie z przepisami ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wniosek ten powinien zawierać niezbędne dane dotyczące instalacji oraz dokumentację potwierdzającą utracone przychody z powodu ograniczeń w pracy elektrowni PV.

 

 

Należy pamiętać, że proces uzyskania rekompensaty może wymagać pewnych formalności i czasu, dlatego ważne jest składanie wniosków w odpowiednim terminie i wypełnianie wszystkich wymaganych procedur zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

 

 

Aby skutecznie ubiegać się o rekompensatę za utracone przychody, wytwórcy energii z instalacji fotowoltaicznej powinni dysponować solidnie udokumentowanymi stratami, zatem niezbędne jest do tego posiadanie zaawansowanego systemu do monitorowania oraz śledzenia pracy instalacji fotowoltaicznych.

 

 

W optymalnym przypadku, firma zarządzająca instalacją PV np. Brewa kompleksowo kontroluje i nadzoruje jej funkcjonowanie, co pozwala na skuteczne dokumentowanie wszelkich utraconych przychodów. Dzięki temu, producenci energii odnawialnej będą mogli skutecznie występować o rekompensatę.

 

Podsumowanie

W obliczu tych wyzwań, kluczowe jest podejmowanie działań mających na celu zrównoważone zarządzanie energią, uwzględniając zarówno potrzeby stabilności systemu elektroenergetycznego, jak i rozwój odnawialnych źródeł energii. Odniesienie sukcesu w tej dziedzinie będzie wymagało nie współpracy między OSD i wytwórca ale przede wszystkim pomiędzy wytwórcą a firma , która będzie prowadziła stały nadzór nad inwestycją.

 

 


Co warto zapamiętać?

 

1. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) wprowadziły ograniczenia w pracy elektrowni fotowoltaicznych, co wywołało kontrowersje w branży OZE.

2. PSE argumentuje, że ograniczenia są konieczne z powodu ryzyka przeciążenia sieci energetycznej w okresach zwiększonego zużycia energii.

3. Branża fotowoltaiczna jest niezadowolona z tych decyzji, obawiając się opóźnień w transformacji energetycznej.

4. Producenci energii odnawialnej mają prawo ubiegać się o rekompensaty za utracone przychody z powodu ograniczeń w pracy elektrowni PV.

5. Aby uzyskać rekompensatę, konieczne jest spełnienie określonych procedur oraz dostarczenie odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej straty.

6. Kluczowe dla przyszłości sektora OZE jest zrównoważone zarządzanie energią i efektywna współpraca między operatorami a producentami. 


 

FORMULARZ

 

Dlaczego Brewa?
Mamy 99% pozytywnych opinii

Mamy 99% pozytywnych opinii

Montujemy od 2015 roku

Montujemy od 2015 roku

Wykonaliśmy ponad 3000 instalacji

Wykonaliśmy ponad 3000 instalacji

Realizacja już w 24 dni

Realizacja już w 24 dni

Obsługa od A do Z

Obsługa od A do Z

Poznaj opinie » naszych Klientów oraz zobacz nasze realizacje »

 

 

Poproś o darmową konsultację!
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają do niej zastosowanie Polityka prywatnościWarunki korzystania z usług.

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter