Falownik Selfa - Najważniejsze informacje
Falownik (inwerter) PV to serce instalacji fotowoltaicznej. Nieodpowiednio dobrany może sprawić, że system nie będzie pracować zgodnie z oczekiwaniami. Właściwy jest jednak kluczem do „wyciągnięcia” z paneli słonecznych maksimum ich możliwości.
Jeśli zależy Ci na możliwie najlepszych osiągach instalacji fotowoltaicznej, koniecznie zainteresuj się falownikami Selfa, które wykazują się wyjątkową skutecznością.
Falownik Selfa – wysoka sprawność konwersji energii
Instalacja PV bez falownika jest bezużyteczna. Panele są bowiem w stanie wytwarzać tylko prąd stały. Tymczasem do zasilania domowych lub firmowych instalacji potrzebny jest prąd przemienny o napięciu 230/400 V i częstotliwości 50 Hz. Zmianą parametrów wytwarzanej energii zajmuje się właśnie falownik. Co istotne, nie każde urządzenie jest tak samo skuteczne w tym zakresie – podczas konwersji zawsze występują przynajmniej niewielkie straty energii, która jest wydatkowana w postaci ciepła. Jakie?
To zależy od producenta oraz modelu. Rekomendowana przez fachowców sprawność inwertera to przynajmniej 96%. Warto wiedzieć, że falowniki Selfa wykazują się potwierdzoną badaniami sprawnością na poziomie 98,6%. To bardzo dobry wynik, który pozwala do maksimum wykorzystać energię słoneczną przetwarzaną przez panele na energię elektryczną. Zastosowanie falownika Selfa zapewni Ci więc nieco większe korzyści finansowe niż montaż urządzenia o niższym współczynniku sprawności.
Idealna optymalizacja pracy instalacji fotowoltaicznej
Na sprawność całej instalacji fotowoltaicznej ma wpływ wiele czynników – między innymi odpowiedni dobór napięcia MPPT. Falowniki Selfa pracują w szerokim zakresie napięcia (200-950 VD) i są wyposażone w 2 układy MPPT co pozwala na zachowanie wysokiej sprawności przy różnych parametrach instalacji.
Urządzenie wyszukuje maksymalny punkt pracy (MPP) przyłączonych do niego modułów fotowoltaicznych, a układy MPPT regulują wartość prądu i napięcia w celu wytworzenia maksymalnej ilości energii w określonych warunkach. To kolejny powód, dla którego wybór właściwego inwertera jest tak ważny. W efekcie instalacja pracuje płynniej i jest skuteczniejsza. Wszystko to wpływa na szybszy zwrot kosztów poniesionych na jej zakup oraz montaż, a jednocześnie na przedłużenie trwałości komponentów.
Selfa to firma z ponad osiemdziesięcioletnim doświadczeniem w produkcji wyrobów elektrotechnicznych. Korzenie Selfy sięgają 1932 roku, kiedy to przy elektrowni Gródek koło Torunia powstała Fabryka Grzejników Elektrycznych.
Selfa – precyzyjne monitorowanie instalacji fotowoltaicznej
Jedną z ważniejszych funkcji falownika jest też monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej i wszystkich jej parametrów. Dzięki temu można kontrolować ilość produkowanej energii oraz łatwo wykrywać ewentualne nieprawidłowości. Obecnie prawie każdy inwerter jest wyposażony w wyświetlacz pozwalający na monitorowanie pracy urządzenia. Nie zawsze jednak przedstawia on wszystkie potrzebne dane. Dlatego nowocześniejsze falowniki, w tym urządzenia Selfa, stosują dodatkowe oprogramowanie.
Najnowocześniejszy sposób monitorowania instalacji fotowoltaicznej to inwerter wyposażony w moduł Wi-Fi i dedykowana aplikacja, która na bieżąco pokazuje parametry pracy. To rozwiązanie znacznie wygodniejsze z kilku względów. Po pierwsze, dzięki niemu można kontrolować instalację fotowoltaiczną nawet na odległość, a po drugie aplikacja zapewnia dostęp do bardziej szczegółowych informacji. Stosowana przez falowniki Selfa aplikacja „MojaSelfa” zapewnia dostęp do wielu istotnych danych przedstawionych w przystępnej formie. Dzięki temu sprawdzanie, czy instalacja fotowoltaiczna działa zgodnie z oczekiwaniami, jest znacznie prostsze! Aplikacja informuje również o błędach i usterkach, umożliwiając szybką i trafną reakcję na pojawiające się problemy.
Falownik Selfa – potwierdzona jakość
Jeśli zależy Ci na najwyższej jakości, falownik Selfa na pewno będzie dobrym wyborem. Chodzi tu nie tylko o bardzo dobre parametry, ale również jakość wykonania. Oczywiście urządzenia Selfa mają też wszystkie wymagane certyfikaty zgodności, a ich parametry są badane we własnym ośrodku badawczo-rozwojowym z uwzględnieniem polskich warunków energetycznych i klimatycznych.
Dzięki temu możesz mieć pewność, że „osiągi” falownika będą zgodne z deklaracjami producenta. Marka stosuje wszelkie niezbędne zabezpieczenia przed przepięciami, zwarciami, odwróconą polaryzacją DC itd. Szeroki wybór modeli umożliwia zaś dobranie falownika do instalacji o niemal dowolnych rozmiarach.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa Falownik Selfa oraz sprawdzić, czy ta technologia sprawdzi się również w Twoim domu, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Pomożemy Ci zaplanować instalację fotowoltaiczną tak, aby przynosiła maksymalne korzyści finansowe – teraz i na przestrzeni kolejnych dekad.
FORMULARZ