Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

Odśnieżanie paneli – czy i jak warto to robić?

Oceń ten post:
5.00 5 1 1
Opublikowano 17.12.2021 r.

odsniezanie modulow fotowoltaicznych

[Zdjęcie: 1010 Climate Action, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons]

 

Panele fotowoltaiczne, żeby mogły prawidłowo pracować, potrzebują niezakłóconego dostępu do słońca. To dlatego tak dużą wagę przywiązuje się np. do eliminacji ryzyka zacienienia. Co jednak zrobić, kiedy zimą spadnie duża warstwa śniegu i zakryje moduły? Czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych to dobry pomysł? Kiedy warto je wykonać.

 

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych – czy to w ogóle możliwe?

Zasadniczo wykonanie prostego odśnieżania paneli fotowoltaicznych, polegającego na strąceniu z nich zalegającego śniegu wydaje się dość prostym zadaniem. Pewne jest, że przeprowadzenie takich prac jest możliwe – można je wykonać nawet na własną rękę, ale… nie zawsze jest to rozsądne ani konieczne!

 

Odśnieżanie paneli PV: wady i zalety

Czy panele PV trzeba, a może nawet warto odświeżać? Można znaleźć zarówno argumenty „za”, jak i „przeciw”. Przyjrzyjmy się im bliżej.

 

Zalety odśnieżania paneli fotowoltaicznych

Po pierwsze i najważniejsze: śnieg, który zakrywa częściowo lub całkowicie panele fotowoltaiczne, rzeczywiście obniża ich sprawność i sprawia, że instalacja nie może pracować na „pełnych obrotach”. Powód jest prosty: na ogniwa krzemowe nie pada tyle prądu, ile powinno. Odśnieżanie może to zmienić.

Fakt ten został potwierdzony badaniem przeprowadzonym przez niemiecki TEC Institut für technische Innovationen, czyli Instytut Innowacji Technicznej. Wzięli oni pod lupę dwa systemy fotowoltaiczne, które są własnością w czeskim Holysovie, które są ich własnością. Oba miały tę samą moc nominalną i takie same parametry techniczne oraz warunki montażowe. Zamysł był prosty: jedna instalacja była odśnieżana, a druga nie.

Przez 3 zimowe miesiące badacze mierzyli ilość mocy generowanej przez oba systemy PV – porównanie pokazało, że odśnieżana instalacja wyprodukowała niemal 2x więcej energii niż ta nieodśnieżana.

 

W teorii jest to argument, który definitywnie przemawia za koniecznością odświeżania paneli fotowoltaicznych. Trzeba jednak „wziąć poprawkę” na kilka kwestii. Jakich?

  •  Badanie dotyczyło większej instalacji fotowoltaicznej, która w porównaniu z typowym systemem przydomowym o mocy rzadko przekraczającej 10 kWp produkuje znacznie więcej prądu. A to oznacza, że również straty wywołane śniegiem były większe.
  • W analizie nie uwzględniono dodatkowych kosztów związanych z regularnym odśnieżaniem. Nawet, jeśli wykonywałoby się takie prace samodzielnie, zajęłyby one sporo czas.

 

W tym kontekście za odśnieżaniem paneli przemawiałoby to, że można to robić samodzielnie. Trzeba jednak wiedzieć, jak, aby np. nie uszkodzić powierzchni modułów ani nie zrobić sobie samemu krzywdy.

Argumentem przemawiającym za odśnieżaniem jest również fakt, iż długo zalegająca, ciężka czapa śniegu może przekroczyć maksymalną nośność powierzchni panelu i doprowadzić np. do jego pęknięcia lub powstania innego uszkodzenia.

 

Wady odśnieżania paneli fotowoltaicznych

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że większość paneli fotowoltaicznych jest umieszczonych pod kątem, zazwyczaj w okolicach 30-40°. Tyle wystarczy, aby zalegającego śniegu pozbyła się grawitacja. I tak też dzieje się w większości przypadków.

Należy również mieć na względzie, że:

  • zimą co do zasady ilość generowanego przez system PV prądu jest znacznie mniejsza niż latem, a projektanci, wymiarując instalację fotowoltaiczną, biorą ten fakt pod uwagę – straty wynikające z zaśnieżenia nie odgrywają więc dużej roli w całorocznej perspektywie,
  • samodzielne usuwanie śniegu może być wyzwaniem – zwłaszcza jeżeli panele są trudno dostępne oraz gdy warstwa śniegu jest spora i zmieszana z lodem. Spadające na odśnieżającego pokłady białego puchu lub np. ostre i grube sople lodu same w sobie stanowią zagrożenie,
  • nieumiejętne odśnieżanie może spowodować nieodwracalne uszkodzenia paneli – np. zarysowanie powierzchni szkła hartowanego czy w ekstremalnych przypadkach doprowadzenie do jego pęknięcia.

Stąd też w większości sytuacji odśnieżanie paneli warto sobie po prostu „odpuścić”.

 

Kiedy odśnieżenie paneli może być dobrym wyborem

Przesłanką, która mimo wszystko mogą skłonić do odśnieżenia paneli, jest gruba czapa śniegu. Taka, która zalega na modułach od kilku dni lub dłużej – bardzo przedłużający się nacisk śnieżnej powłoki może stanowić wyzwanie dla tych komponentów. Stąd też wówczas można rozważyć wykonanie takiej operacji. Ale tylko pod warunkiem, że prace możesz wykonać bezpiecznie!

 

Jak prawidłowo odśnieżyć panele słoneczne?

Jeśli chcesz wykonać odśnieżanie paneli solarnych, możesz to zrobić. Pamiętaj jednak, że:

  • do wykonania prac powinno się użyć miękkiej szczotki – zastosowanie typowej łopaty do odśnieżania czy innego bardziej „inwazyjnego” narzędzia może zakończyć się zarysowaniem, a co za tym idzie uszkodzeniem modułów!
  • stosowanie jakiejkolwiek chemii do pozbycia się śniegu może również uszkodzić same moduły, jak i poszycie dachowe – np. wówczas, gdy zastosujesz (nieświadomie) środku, które wywołają korozję lub utlenianie się warstwy ochronnej,
  • prace trzeba wykonywać z zachowaniem bezpieczeństwa – wchodzenie na ośnieżony lub oblodzony dach może się wiązać z ryzykiem! Trzeba też zastosować środki ostrożności zalecane przy pracach na wysokości.

Panele można odśnieżyć także poprzez polanie ich wodą (ale nie ciepłą!), jak również przez zastosowanie specjalnych taśm i mat generujących ciepło, jednak to ostatnie rozwiązanie może być po prostu nieopłacalne finansowo.

Czy zatem odśnieżać panele fotowoltaiczne? Zasadniczo – w większości przypadków nie ma takiej konieczności. Jeżeli jednak zechcesz wykonać takie prace – zachowaj ostrożność, zarówno z myślą o bezpieczeństwie swoim, jak i samych paneli.

A jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji na ten temat, skontaktuj się z nami. Chętnie udzielimy Ci dokładniejszych wskazówek!

 

FORMULARZ