Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Pompy ciepła
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Mazowieckie:

  Małopolskie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Warmińsko Mazurskie:

  Wielkopolskie:

 

« Wróć

Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Oceń ten post:
4.00 5 1 2
Opublikowano 21.12.2021 r.

Jak działają powietrzne pompy ciepła 

 

Powietrzne pompy ciepła są najpopularniejszymi spośród urządzeń tego typu na polskim rynku. Nie ma się czemu dziwić – ich montaż jest szybszy, prostszy i małoinwazyjny, a ostateczna cena zakupu i instalacji niższa niż w przypadku pomp gruntowych. Ale czy zastanawiałeś się, w jaki sposób tak naprawdę działają takie konstrukcje? Wyjaśniamy.

 



 

Co to jest powietrzna pompa ciepła?

 Pompy ciepła to urządzenia, które służą do ogrzewania budynku, a w wielu przypadkach również ciepłej wody użytkowej. Chociaż zasada ich działania jest zawsze podobna, różnią się między sobą konstrukcją oraz tym, z jakiego źródła czerpią energię cieplną.

 

Zgodnie z nazwą, powietrzna pompa ciepła wykorzystuje jako dolne źródło powietrze. To z niego pobiera ciepło, aby później przetworzyć je w taki sposób, aby móc zasilić domowy system ogrzewania.

 

Jakie są rodzaje powietrznych pomp ciepła?

 Powietrzne pompy ciepła można podzielić na kilka sposobów. Ze względu na sposób dystrybucji ciepła można wyróżnić:

  • pompy ciepła powietrze-woda
  • pompy ciepła powietrze-powietrze.

Pierwszy typ urządzenia oddaje ciepła do wody – najlepiej współpracuje z niskotemperaturowymi odbiornikami ciepła, np. z klasycznym ogrzewaniem podłogowym, jednak będzie też dobrze działał z grzejnikami płytowymi czy klimakonwektorami.

 

Drugi wariant to urządzenia, które pracują nadmuchowo, na zasadzie podobnej do klimatyzatora. Może też pełnić rolę klimatyzacji w okresie letnim.

 

Popularniejsze, m.in. z uwagi na większą wydajność, są pompy powietrze-woda.

 

Pompy powietrze-woda można także podzielić ze względu na budowę. W tym kontekście wyróżnia się modele typu split (tu system składa się z dwóch modułów, z których jeden, zawierający wentylator, parownik, sprężarkę oraz zawór rozprężny, jest montowany na zewnątrz, a drugi – czyli skraplacz – w budynku) oraz monoblock – kompaktowe, w których całe urządzenie jest montowane na zewnątrz.

 

———

oferta brewa pompy ciepla

——— 

 

Jaka jest zasada działania powietrznej pompy ciepła?

 Zastanawiasz się, jak to się dzieje, że powietrzna pompa ciepła może pobrać z założenia chłodne w okresie jesienno-zimowym powietrze i skutecznie „zasilić” nim ogrzewanie? Zasada działania tego systemu jest dość prosta i przypomina sposób, w jaki funkcjonuje lodówka, tyle że w odwrotną stronę. Oto najważniejsze etapy tego procesu.

 

  1. Pobór powietrza z otoczenia

Energia cieplna jest pobierana z tzw. dolnego źródła ciepła, którym w przypadku tego typu urządzeń jest oczywiście powietrze, z wykorzystaniem zasady aerotermii.

 

  1. Oddanie ciepła czynnikowi chłodniczemu

Powietrze trafia do wymiennika ciepła, gdzie oddaje energię termiczną czynnikowi chłodniczemu, krążącemu w całej instalacji. W stanie rozprężonym, czyli ciekłym, jest on zimny. Kiedy zostaje podgrzany powietrzem, zaczyna parować, czyli zmienia stan skupienia na gazowy.

 

  1. Sprężenie

Kiedy czynnik chłodniczy zamieni się w gaz, trafia do sprężarki. Tu jest poddawany sprężaniu, czyli działaniu wysokiego ciśnienia. W efekcie tego procesu wzrasta też jego temperatura, osiągając optymalny poziom.

 

  1. Skraplanie

Kiedy gaz osiągnie pożądane ciśnienie oraz temperaturę, przez transportowany do skraplacza. Tu następuje przekazanie przez niego energii termicznej do górnego źródła ciepła – czyli do instalacji grzewczej. W zależności od typu urządzenia, energia jest emitowana w postaci ciepłego powietrza (model powietrze-powietrze) lub przekazywana do zbiornika wodnego, a stamtąd przesyłana do instalacji grzewczej.

 

Kiedy czynnik chłodniczy odda swoje ciepło, ulega ponownemu rozprężeniu i przechodzi w stan ciepły. W tej postaci przechodzi przez zawór rozprężny i ponownie przenosi się do wymiennika ciepła, aby cały proces mógł się powtórzyć.

 

Jak zatem widać, zasada działania powietrznej pompy ciepła jest dość prosta, a urządzenie jest wysoko wydajne.

 

Czy powietrzna pompa ciepła działa bez zewnętrznego zasilania?

 Prawdą jest, że pompa ciepła bazuje przede wszystkim na odnawialnym źródle energii, jakim jest powietrze. Jednak sama praca wymiennika ciepła oraz sprężarki – a więc proces sprężania czynnika chłodniczego – to zadanie, które wymaga dodatkowego napędu. Dlatego 25% energii, która warunkuje działanie pompy ciepła to prąd elektryczny. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenie jest bardzo efektywne energetycznie. COP, czyli wskaźnik efektywności energetycznej wynosi zazwyczaj minimum ok. 4, co oznacza, że z 1 kWh prądu można wyprodukować aż ok. 4 kWh energii cieplnej.

 

Trzeba oczywiście pamiętać, że jest to wartość uśredniona. Im bardziej niesprzyjające warunki pogodowe, tym więcej prądu będzie potrzebować powietrzna pompa ciepła, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w budynku.

 

——— 

dotacje na pompy ciepla

———

 

 

Czy powietrzna pompa ciepła działa zimą?

 Powyższe pytanie jest bardzo często zadawane przez osoby zainteresowane montażem takiego urządzenia. Sceptycyzm może być zrozumiały – w końcu zimą temperatura na zewnątrz często spada poniżej zera. Warto jednak pamiętać, że zimy w Polsce są coraz cieplejsze – nie jest to w ogólnym ujęciu dobra wiadomość, ponieważ to skutek globalnego ocieplenia. Niemniej jednak nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda pracują niezawodnie nawet w sytuacji, gdy temperatura spada do poziomu ok. -5/-10°C (w zależności od modelu), a nawet poniżej tych wartości. Istotną kwestią jest więc dobranie odpowiedniego modelu.

 

Co przemawia za powietrzną pompą ciepła?

 Osoby, które chcą zainwestować w pompę ciepła najczęściej rozważają, czy wybrać model gruntowy, czy powietrzny. Za tym drugim przemawiają znacznie szybsza i łatwiejsza instalacja, a także niższa cena. Aby zamontować powietrzną pompę ciepła, nie trzeba dokonywać odwiertu, aby stworzyć dolne źródło. Wystarczy prosty montaż instalacji, bez wykonywania skomplikowanych prac ziemnych. Z uwagi na ten fakt ogólny koszt inwestycji jest też nieco niższy niż w przypadku pompy gruntowej.


Pompy ciepła
dostępne w naszej ofercie:


Zastanawiasz się, które urządzenie będzie najlepsze dla Ciebie? Chcesz wiedzieć więcej o powietrznych pompach ciepła albo zastanawiasz się, jaka jest optymalna moc instalacji do potrzeb Twojego domu? Skontaktuj się, a udzielimy Ci bliższych informacji!

 

FORMULARZ

Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Pompy ciepła
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Mazowieckie:

  Małopolskie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Warmińsko Mazurskie:

  Wielkopolskie: