Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

Jak dobrać instalację fotowoltaiczną dla firmy żeby nie przepłacić?

Oceń ten post:
3.00 5 1 2
Opublikowano 28.11.2018 r.

fotowoltaika dla firm

 

W przypadku instalacji fotowoltaicznych dla firm kluczowe jest odpowiednie dobranie mocy zestawu, ponieważ przedsiębiorstwa nie mogą obecnie w Polsce korzystać z systemu "magazynowania" energii w sieci (dowiedz się więcej na temat net meteringu).

W poniższym artykule powiemy Ci co zrobić, żeby maksymalnie wykorzystać korzyści związane z produkcją darmowego prądu ze słońca dla swojej firmy i nie przepłacić!

 


Wolisz wideo? Zobacz nasz film:


 

Fotowoltaika dla firm - jak optymalnie dobrać zestaw fotowoltaiczny do zużycia prądu?

Przy doborze zestawu fotowoltaicznego dla firmy kluczowe jest określenie profilu zużycia energii. Jest to w upraszczeniu sposób wykorzystywania energii elektrycznej w danej firmie w ciągu doby.

Zobaczmy jak wygląda przykładowy wykres zużycia prądu w firmie (dane z 280 godzin):

 

profil zużycia prądu w firmie

Jak widać na wykresie, występują nieliczne piki zużycia prądu, które sięgają do 1,4 kW. Energia najczęściej jest pobierana na poziomie ok. 0,5 kW.

 

Jakie to ma znaczenie dla rozliczeń instalacji fotowoltaicznych w firmie?

Firmy wg obowiązującego prawa (Ustawa o OZE) nie mogą być prosumentem (nie mogą więc "magazynować" w sieci nadwyżek energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną), dlatego energia, której firma nie zużyje na bieżąco może być jedynie sprzedana do Operatora Sieci Elektroenergetycznych.

Obecnie obowiązująca stawka to 0,17zł/kWh.

Przy taryfie C cena 1 kWh energii elektrycznej wynosi ok. 0,80 zł wraz z opłatami przesyłowymi.

 

Jak optymalnie dobrać zestaw fotowoltaiczny do zużycia prądu w firmie?

Instalacje fotowoltaiczne dla firm prawidłowo dobiera się w taki sposób, by wykres produkcji był poniżej wykresu zużycia. Przeanalizujmy to na poniższym przykładzie:

 

wykres zyzycia pradu i produkcji z fotowoltaiki

 

W tym przypadku zestaw fotowoltaiczny (a dokładnie falownik) powinien być o mocy mniejszej niż 0,6 kWp, pomimo tego, że roczne zużycie energii elektrycznej wskazuje na pierwszy rzut oka zastosowanie większej instalacji fotowoltaicznej. Dopiero zbadanie profilu zużycia energii pozwala nam właściwie dobrać moc zestawu elektrowni słonecznej.

 

Powyższa grafika przedstawia jak wyglądałaby w tym przypadku produkcja z falownikiem o mocy 3,7 kW i instalacji około 4 kWp. Obszar zaznaczony na szaro to oszczędności, a obszar zaznaczony na zielono to niewykorzystana nadwyżka energii elektrycznej, którą można sprzedać za 17 gr za 1 kWh.

 

 

>> Dowiedz się więcej na temat instalacji dla firm <<

 

 

Podsumowanie

Jak widać bez odpowiedniej analizy bardzo łatwo przewymiarować instalację fotowoltaiczną. Skutkiem tego będzie długi okres zwrotu z inwestycji i produkowanie energii, której firma i tak nie będzie w stanie wykorzystać - a to jest najbardziej opłacalny sposób wykorzystania fotowoltaiki w biznesie. 

 

 

Masz firmę?
Chcesz poznać profil zużycia prądu w swoim przedsiębiorstwie przed budową instalacji fotowoltaicznej? Zadzwoń do nas: 661 305 701

 

FORMULARZ