Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Pompy ciepła
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Mazowieckie:

  Małopolskie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Warmińsko Mazurskie:

  Wielkopolskie:

 

« Wróć

Jakie są obowiązki użytkowników pomp ciepła zawierających F – GAZY?

Oceń ten post:
0.00 5 1 0
Opublikowano 25.10.2022 r.

 

Pompy ciepła to urządzenia, które są coraz chętniej wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych i nie tylko. Wynika to przede wszystkim ze stale rosnących cen surowców nieodnawialnych, takich jak gaz czy węgiel.

Przejście na „zieloną energię” jest w tym kontekście bardzo oszczędnym rozwiązaniem. Jeśli wykorzystujesz w budynku pompę ciepła zawierającą fluorowane gazy cieplarniane, sprawdź, o jakich obowiązkach musisz pamiętać.

 

 

Pompy ciepła zawierające F-GAZY – czym są?

Są to urządzenia, które jako czynnik roboczy wykorzystują fluorowane gazy cieplarniane (tzw. F-GAZY). Co ważne, takie substancje są stosowane nie tylko w pompach ciepła, ale również w systemach klimatyzacji.

Gazy te mają bardzo wysoki GWP (z ang. Global Warming Potential), czyli współczynnik globalnego ocieplenia. Ich oddziaływanie na środowisko może być nawet kilkadziesiąt razy bardziej szkodliwe niż dwutlenku węgla. Natomiast całkowity współczynnik GWP dla danej pompy ciepła jest uzależniony od typu i ilości czynnika roboczego w instalacji.

Niepożądane oddziaływanie na atmosferę F-GAZÓW i konieczność jego ograniczenia było powodem wprowadzenia tak zwanej ustawy f-gazowej. Zobacz, jakie obowiązki nakłada ten dokument na użytkowników pomp ciepła.

 

Ustawa f-gazowa – co zawiera?

Ustawa ta prowadziła przede wszystkim konieczność rejestracji urządzenia, w którym wykorzystuje się fluorowane gazy cieplarniane (F-GAZY). Wiąże się to z założeniem tzw. Karty urządzenia. Przepis ten dotyczy:

  • 5 ton ekwiwalentu CO2 dla urządzeń niehermetycznie zamkniętych,
  • 10 ton ekwiwalentu CO2 dla urządzeń hermetycznie zamkniętych.

 

Jak to wygląda w praktyce?

Najczęściej stosowanymi pompami ciepła wykorzystującymi F-GAZY są te o symbolach R-410A, R-407C i HFC-32. Dla każdego z nich ustawodawca przewidział określone limity ilości czynnika roboczego w postaci gazów fluorowanych.

Minimalna ilość F-gazu podlegająca rejestracji dla pomp ciepła niehermetycznie zamkniętych (np. typu „split”) odpowiadająca 5 t CO2 wynosi:

  • R-410A – 2,4 kg,
  • R-407C – 2,8 kg,
  • HFC-32 – 7,4 kg,

 

Minimalna ilość F-gazu podlegająca rejestracji dla pomp ciepła hermetycznie zamkniętych (np. typu „monoblok”) odpowiadająca 10 t CO2 wynosi:

  • R-410A – 4,8 kg,
  • R-407C – 5,6 kg,
  • HFC-32 – 14,8 kg.

 

Pamiętaj, że obowiązek rejestracji urządzenia spoczywa na jego operatorze, czyli właścicielu.

 

Jak zarejestrować pompę ciepła?

Rejestracja urządzeń odbywa się Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO) na stronie www.cro.ichp.pl. Dokonuje jej operator, czyli osoba fizyczna lub prawna sprawująca kontrolę nad pompą ciepła. Najczęściej jest to po prostu jej użytkownik. Rejestracja wiąże się z założeniem tzw. Karty urządzenia.

Opisaną procedurę należy przeprowadzić w ciągu 15 dni od daty dostarczenia (urządzenia typu monoblok) lub 15 dni od uruchomienia (pompa ciepła typu split). Formalności nie są skomplikowane i można ich dopełnić w całości on-line.

Pierwszy krok polega na założeniu konta w Centralnym Rejestrze Operatorów. Po podaniu danych kontaktowych czeka się na weryfikację przez Biuro Ochrony Warstwy Ozonowej i Klimatu (BOWOiK). Następnie można zalogować się do systemu i założyć Kartę urządzenia.

 

Niezbędne jest podanie w niej informacji o:

  • rodzaju czynnika roboczego,
  • jego ilości,
  • nazwie urządzenia,
  • modelu,
  • numerze seryjnym,
  • dacie produkcji.

 

Większość z tych danych można z łatwością odnaleźć na tabliczce znamionowej lub w instrukcji obsługi pompy ciepła.

 

Operator za każdym razem powinien udostępnić Kartę urządzenia serwisantowi, który zajmuje się jego konserwację lub naprawą. Fachowiec dokonuje w niej wpisów dotyczących czynności takich jak:

  • montaż,
  • naprawa,
  • usunięcie nieszczelności,
  • kontrola szczelności,
  • odzysk czynnika chłodniczego.

 

W przypadku wszelkich napraw wpis musi być uzupełniony nie później niż miesiąc od ich wykonania. Mogą to zrobić tylko osoby, które mają uprawnienia f-gazowe.

 

Kto może zamontować pompę ciepła?

Ustawa f-gazowa reguluje także to, kto może podejmować się instalacji pomp ciepła zawierających F-GAZY. Ważny przy tym jest podział na urządzenia hermetyczne i niehermetyczne.

Pierwsze z nich mogą być instalowane przez osobę mającą jedynie uprawnienia producenta do montażu i uruchomienia pomp ciepła.

W przypadku pomp ciepła typu split, czyli urządzeń niehermetycznie zamkniętych, uruchomienia może dokonać tylko osoba mająca certyfikat dla personelu – uprawnienia f-gazowe (wydane przez Urząd Dozoru Technicznego).

 

 

FORMULARZ

Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Pompy ciepła
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Mazowieckie:

  Małopolskie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Warmińsko Mazurskie:

  Wielkopolskie: