Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

Fotowoltaika - Jak działa magazynowanie energii w sieci?

Oceń ten post:
3.75 5 1 4
Opublikowano 19.11.2018 r.

System net meteringu pozwala na tzw. "magazynowanie" energii wytworzonej przez zestaw fotowoltaiczny w sieci. Dzięki temu możemy przez cały rok korzystać z energii wytworzonej w okresie wiosenno-letnim. Dowiedz się jak funkcjonuje system opustowy w Polsce.

 

Poniżej zapis rozmowy pomiędzy Maciejem Borowiakiem i Karolem Marczakiem na temat magazynowania nadwyżek energii wytworzonej poprzez system fotowoltaiczny.

 

(M)aciej Borowiak: Potrafimy przez całe miasto przejechać w poszukiwaniu tańszego majonezu, bo nie chcemy przepłacać natomiast akceptujemy sytuacje w której przepłacamy za prąd i to dużo większe kwoty, bo nawet kilkaset złotych w ciągu miesiąca, kilka tysięcy w ciągu roku i kilkadziesiąt tysięcy w ciągu dłuższego okresu.

Można to zmienić poprzez budowę własnej elektrowni słonecznej i bardzo wielu Polaków już się na to decyduje i świadczą o tym liczby. Na koniec 2015r. mieliśmy blisko pięć tysięcy elektrowni fotowoltaicznych, rok później było to już ok. piętnastu tysięcy i teraz na koniec 2017r. jest prawie dwadzieścia siedem tysięcy instalacji czyli prawie trzydzieści tysięcy Polaków nie może się mylić inwestując w sumie nie małe pieniądze.

I co nam daje elektrownia słoneczna?

Decydujemy się na te inwestycję po to, by przestać przepłacać za prąd i obniżyć rachunki nawet o 90%. Karol, powiedz mi w takim razie: mamy instalację fotowoltaiczną, ona jest zgłoszona do zakładu energetycznego, on musi ją w ciągu trzydziestu dni odebrać, przyłączyć, wymienić licznik na swój koszt i zaczynamy produkcję energii elektrycznej.

Jak wygląda system rozliczeń?

W pierwszej kolejności wykorzystujemy energię elektryczną na własne potrzeby, ale co z nadwyżkami? Jak wygląda tu system rozliczeń?

 

(K)arol Marczak: Nadwyżki oddajemy do zakłady energetycznego i w przypadku instalacji poniżej 10 kWp mamy osiemdziesiąt procent energii za darmo do odebrania z zakładu energetycznego z powrotem i mamy na to dwanaście miesięcy od chwili wyprodukowania tej energii.

M: Czyli 1000 kWh nadwyżki wyprodukowaliśmy w lecie, osiemset kilowatogodzin odbieramy sobie w zimie. Tak?

K: Tak jest.

M: A co z dystrybucją?

K: Pobór z magazynu odbiera się bezpłatnie. Czyli wszelkiego opłaty za dystrybucję są już wliczone w jakby te dwadzieścia procent, które zabiera nam zakład energetyczny.

M: Czyli to osiemdziesiąt procent dotyczy całości?

K: Tak, całości.

M: A co z opłatami stałymi?

K: Opłaty stałe pozostaną, tego nie da się wyeliminować i takie opłaty jak: „składnik stały stawki sieciowej” czy „abonament” to są opłaty, które pozostaną. Na rachunku widnieją przeważnie jako opłaty za kilowat lub za miesiąc.

M: Powiedziałeś, że magazynujemy w sieci. Sieć może być magazynem?

K: Umownie tak. Gdyż tak naprawdę zakłady energetyczne nazwały nam sieć jako magazyn, czyli tą energię gdy oddajemy – nazwały to miejsce po prostu "magazynem".

M: Jakbyś rozszyfrował jeszcze: „energia czynna pobrana”, „energia czynna oddana”. Na czym to polega?

K: „Energia czynna pobrana” to jest to co zużyliśmy, pobraliśmy z zakładu energetycznego kiedy nasza instalacja fotowoltaiczna nie działała lub gdy działała na tyle słabo że brakowało nam tej energii elektrycznej. „Energia czynna oddana” to jest energia gdy nas nie było w domu lub gdy tej energii nie zużyliśmy w stu procentach i nadwyżki po prostu zostały przekazane do zakładu energetycznego.

M: Czyli to co fotowoltaika wypracowała więcej, czego my nie potrzebujemy w danym momencie?

K: Tak jest. No i następnie jest obliczenie salda energii, czyli mamy tam podaną jaką mamy wielkość instalacji, mamy podany sposób bilansowania czyli dla instalacji poniżej dziesięciu kilowatów mamy współczynnik 0,8.

Następnie mamy informację ile tej energii możemy sobie pobrać, ile zmagazynowaliśmy, ile pobraliśmy, ile nam zbilansowało tej energii w ostatnim rachunku rozliczeniowym i ile pozostało energii w magazynie na następne okresy rozliczeniowe.

M: Czy możemy całkowicie wyzerować rachunek?

K: Za pobrane kWh energii tak, natomiast nie pozbędziemy się opłat stałych.

M: Więc możemy te rachunki naprawdę bardzo, bardzo mocno ograniczyć. Wszystko zależy od tego jaką instalację będziemy mieli zamontowaną. Jak widać system działa - zobacz rachunki posiadaczy instalacji fotowoltaicznych.


 

Uwaga! 

Jeszcze do niedawna z możliwości magazynowania nadwyżek energii wyprodukowanej przez instalację mogli skorzystać wyłącznie klienci indywidualni. Jednak nowelizacja ustawy o OZE, która weszła w życie 14 sierpnia 2019 r., wprowadziła zmiany pozwalające korzystać z tego systemu rozliczeń również przedsiębiorcom.

Dotyczy to firm, które posiadają instalacje fotowoltaiczna o mocy do  50 kWp. Możesz więc obniżać rachunki za prąd nie tylko w swoim domu, ale również firmie!

Dowiedz się więcej o net meteringu dla firm w poniższym wideo ⇓

 

 


 

Dołącz do tych osób, które już przestały przepłacać za prąd i zainstalowały własną elektrownie słoneczną!

 

FORMULARZ