Oszczędzanie energii w przemyśle - praktyczne porady
Oszczędzanie energii w przemyśle pozwala pracować wydajniej i taniej. To bezpośrednio zwiększa zyski operacyjne przedsiębiorstwa. Jakie zmiany warto wdrożyć, aby oszczędności były odczuwalne? Od czego zacząć? Sprawdź, z jakich rozwiązań możesz skorzystać.
Tego dowiesz się z artykułu:
- Od czego zacząć zmiany, aby zyskać oszczędności?
- Jaką rolę odgrywa audyt energetyczny?
- Jakie metody pomogą uzyskać wymierne oszczędności?
- Czego unikać, wdrażając oszczędne rozwiązania dla przemysłu?
- Czy fotowoltaika dla przemysłu to dobre rozwiązanie?
Od czego zacząć planowanie oszczędności w przemyśle?
Istnieje wiele różnych metod, które pozwolą na wygenerowanie oszczędności w przemyśle. Podstawą jest jednak ich umiejętne dobranie i zaplanowanie wdrożenia. Jednak przed podjęciem jakichkolwiek działań dotyczących obniżenia zużycia energii w przemyśle należy przeprowadzić audyt energetyczny.
Jest to szereg działań podejmowanych przez specjalistów, które mają na celu ocenę efektywności energetycznej danego obszaru, np. zakładu produkcyjnego. Na podstawie takiej analizy powstaje raport, który zawiera opis stanu aktualnego. Niekiedy także obejmuje on propozycję zmian, które można wprowadzić w poszczególnych sektorach. Ważną rolą audytu jest zidentyfikowanie newralgicznych miejsc, które są szczególnie energochłonne lub powodują nieuzasadnione straty energii.
Na podstawie takiej analizy można rozpocząć planowanie konkretnych działań. Co można zmienić? Gdzie szukać oszczędności energii? Sprawdź.
Oszczędzanie energii w przemyśle – jak to robić w praktyce?
Poznaj kilka sprawdzonych metod, których wykorzystywanie warto rozważyć. Oczywiście nie każda z nich sprawdzi się w każdym obszarze przemysłu. Są to podstawy, które można modyfikować, dopasowując do konkretnych możliwości i potrzeb.
- Modernizacja urządzeń i udoskonalenie procesów – wymiana starszych, mniej wydajnych maszyn na nowocześniejsze, energooszczędne modele a także zoptymalizowanie procesów przemysłowych może znacząco zmniejszyć zużycie energii.
- Zastosowanie energooszczędnych technologii – wykorzystanie nowoczesnych urządzeń i systemów, takich jak lampy LED, zarządzanie oświetleniem, inwertery częstotliwości, wysokiej jakości izolacja termiczna.
- Wykorzystanie OZE – montaż instalacji wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych może przynieść duże oszczędności. Choć zwykle wymaga to sporej inwestycji początkowej, to można liczyć na znaczący zwrot w dłuższej perspektywie czasowej.
- Optymalizacja systemów grzewczych i chłodniczych – poprawa efektywności ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń poprzez lepsze zarządzanie temperaturą, izolację termiczną czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii może przynieść oszczędności.
- Edukacja i świadomość pracowników – szkolenie kadry w zakresie efektywnego korzystania z energii oraz promowanie świadomości ekologicznej może przyczynić się do zmniejszenia zużycia prądu i ciepła w miejscu pracy.
- Optymalizacja logistyki – zoptymalizowanie zarządzania transportem może dać spore oszczędności energii.
- Monitorowanie i zarządzanie energią – stosowanie systemów jej monitorowania zużycia oraz zarządzania nią w czasie rzeczywistym pozwala na identyfikację i eliminację ewentualnych problemów.
- Recykling ciepła – wykorzystywanie energii cieplnej wytworzonej podczas procesów produkcyjnych do ogrzewania lub chłodzenia może znacząco zmniejszyć ogólne zużycie energii w zakładzie przemysłowym.
Czego unikać, planując oszczędności energii w przemyśle?
Podstawowym błędem utrudniającym osiągnięcie zamierzonego celu, jakim są oszczędności, jest skupianie się na wyłącznie na poszczególnych elementach, np. na wybranych urządzeniach, zamiast na całości.
Przykładowo, w zakładzie przemysłowym może zostać wdrożone jedno rozwiązanie, które w zamierzeniu ma generować oszczędności. Jeśli jednak nie będzie ono zoptymalizowane do warunków pracy całego systemu, marnowanie energii może wręcz się zwiększyć. Właśnie dlatego, wszelkie modyfikacje, montaż nowych instalacji czy podzespołów zawsze powinny być odpowiednio zaplanowane i wdrażane w konsultacji ze specjalistami.
Fotowoltaika dla przemysłu – czy warto?
Zakłady przemysłowe, co do zasady, zużywają znaczne ilości energii elektrycznej. To właśnie oszczędności na tym polu mogą więc dać największe korzyści. Czy warto zainteresować się OZE? Jak najbardziej.
W roku 2024 dominującym trendem jest montowanie instalacji fotowoltaicznych wzbogaconych o magazyny energii. Pozwalają one na zwiększenie autokonsumpcji, co jest znacznie bardziej opłacalne niż stałe sprzedawanie i pobieranie prądu z sieci po cenach rynkowych.
Przedstawiciele przemysłu mogą korzystać z programów dofinansowań, które są „uszyte na ich miarę”. Różnią się nieco zasadami od systemów dopłat dla osób prywatnych, dzięki czemu pozwalają na osiągnięcie jeszcze większych korzyści.
Wdrożenie niektórych z wyżej omówionych metod w połączeniu z zastosowaniem systemów OZE może dać realne oszczędności i zoptymalizować pracę całego zakładu przemysłowego. Warto z tego skorzystać.
Podsumowanie
- Zmiany mające na celu oszczędzanie energii w zakładzie przemysłowym zawsze powinny być poprzedzone profesjonalnym audytem energetycznym.
- Warto rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej, zwłaszcza z magazynem energii.
- Dobrym rozwiązaniem może być również wymiana urządzeń na mniej energochłonne, zadbanie o recykling energii cieplnej, a także stałe udoskonalanie procesów przemysłowych w celu zmniejszenia zużycia energii.
FORMULARZ