Poproś o darmową konsultację!
(lista obejmuje wyłącznie obsługiwany przez nas teren; nie obsługujemy województw, które nie znajdują się na liście)

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

21 najczęściej zadawanych pytań o instalacje fotowoltaiczne

Oceń ten post:
4.13 5 1 8
Opublikowano 01.04.2015 r.

21 najczęściej zadawanych pytań o fotowoltaikę. 

Zebraliśmy poniżej najczęstsze pytania właścicieli gospodarstw domowych i gospodarstw rolnych na temat systemów fotowoltaicznych. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania to skontaktuj się z nami.

  1. Ile to kosztuje?

Nie jest prawdą, że fotowoltaika wymaga pokaźnych nakładów finansowych. Ceny systemów fotowoltaicznych zaczynają się już od 12 500 zł za zestaw o mocy 1,5kW. Inwestycję możesz sfinansować m.in. preferencyjnym kredytem oraz skorzystać z dotacji w wysokości do 40%.

2. Jak to działa?

Panele fotowoltaiczne instalujemy na dachu lub na gruncie, łączymy je w całość kablem, który następnie wpinamy do inwertera. Inwerter (inaczej falownik) zamienia wytworzony z promieniowania słonecznego prąd stały na prąd zmienny i jest podłączany do naszej domowej sieci. To samoobsługowe urządzenie działa w ten sposób, by w pierwszej kolejności pobierana była energia słoneczna, a dopiero w drugiej płatna energia z zakładu energetycznego.  

3. Jakie dokumenty są potrzebne do wybudowania instalacji fotowoltaicznej?

Decydując się na produkcję własnego prądu, nie musisz obawiać się ogromu formalności. Nie potrzebujesz pozwolenia budowlanego i żadnych koncesji, jeśli zainstalujesz zestaw o mocy nieprzekraczającej 40 kWh. Ponadto, nie musisz prowadzić działalności gospodarczej!

4. Jakie urządzenia mogą być zasilane z paneli fotowoltaicznych?

Wszystkie urządzenia elektryczne, które posiadamy w domu.

5. Czy warunki nasłonecznienia w Polsce sprzyjają inwestycjom w fotowoltaikę?

Polska posiada podobne warunki nasłonecznienia jak Niemcy, które są europejskim liderem na rynku produkcji energii ze źródeł odnawialnych, w tym energetyki słonecznej.  Średnie roczne nasłonecznienie powierzchni ziemi liczone dla całej Polski wynosi ok. 900-1100 kWh/m2, co daje roczną produkcję na poziomie ok. 110-150 kWh energii elektrycznej z m2 panela fotowoltaicznego.

6. Czy konstrukcja dachu wytrzyma nacisk paneli?

Zestaw jest dobierany przez specjalistę w taki sposób, by mieć pewność, że konstrukcja dachu wytrzyma nacisk i najsilniesze podmuchy wiatru. Jeżeli nie ma możliwości instalacji na dachu to wtedy instalujemy panele na ziemi.   

7. Czy złe warunki atmosferyczne, takie jak śnieg i gradobicie nie zniszczą paneli?

Absolutnie nie, proponowane przez nas panele przechodzą testy wytrzymałościowe. Kulka gradu o średnicy piłeczki do golfa wystrzelona z prędkością 80 km/h z odległości 100 cm nie powoduje żadnych uszczodzeń panela.

Śnieg też nie stanowi problemu - panele wytrzymają nacisk o sile 800kg na m2, a poza tym już lekkie słońce roztopi śnieg na panelach.

8. Czy muszę zmienić umowę z energetyką?

Nie, natomiast moc zestawu fotowoltaicznego nie może przekraczać tzw. “mocy zamówionej”. Wielkość mocy zamówionej możemy znaleźć na rachunku za energię elektryczną. Jeżeli "moc zamówiona" jest zbyt mała, to wtedy trzeba wystąpić do zakładu o jej zmianę.

9. Ile trwa proces montażu?

Wszystko zależy od wielkości instalacji. W przypadku średniej wielkości gospodarstwa domowego są to 1-2 dni.

10. Czy system jest bezobsługowy?

System jest w 100% bezobsługowy – prąd produkuje się bez konieczności Twojej ingerencji.

Większość instalowanych przez nas systemów fotowoltaicznych posiada wbudowany moduł komunikacyjny, najczęściej Wi-Fi. Dzięki temu możesz na bieżąco kontrolować ilość wyprodukowanej energii elektrycznej, a tym samym – ilość zaoszczędzonego prądu.

11. Czy można sprzedawać wyprodukowaną energię elektryczną do sieci?

Obawiasz się, że wyprodukowana nadwyżka prądu będzie całkowicie bezużyteczna? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakład energetyczny ma obowiązek odkupić całą nadwyżkę. Nie otrzymasz więc odmownej odpowiedzi.

12. Czy wymiana licznika na dwukierunkowy jest płatna?

Nie, ustawa reguluje tą kwestia i zakład energetyczny musi dokonać wymiany licznika na swój koszt.

13. Czy mogę całkowicie odłączyć się od zakładu energetycznego?

Teoretycznie tak. Istnieją tzw. sytemy off-grid, z których magazynujemy energię w akumulatorach w dzień, a w nocy ją wykorzystujemy. Mniejsze uzyski w okresie zimowym, oraz dodatkowy koszt ze względu na akumulatory powoduje, że zdecydowanie popularniejsze są systemy on-grid podłączone do sieci elektroenergetycznej.

14. Jaka jest trwałość systemów fotowoltaicznych?

Proponowane przez nas panele objęte są 25-letnią gwarancją wydajności i 10-letnią gwarancją producencką na wady ukryte.

15. Po jakim czasie zwraca się instalacja PV?

Za zaoszczędzony lub odsprzedany prąd uzyskamy dochody pozwalające na spłatę urządzenia w ciągu średnio ok. 9 lat. Producent zakłada 25 letni czas pracy bezawaryjnej, więc po spłacie inwestycji przez następne 15 lat mamy prąd zupełnie za darmo.

16. Co to są taryfy gwarantowane?

Gospodarstwa domowe i inne podmioty chcące produkować energię elektryczną m.in. z systemów fotowoltaicznych, dzięki nowej Ustawie o OZE, uzyskały prawo do jej odsprzedaży po stałej, niezmiennej przez 15 lat cenie, wynoszącej od 65 do 75 groszy za kWh, czyli mniej więcej tyle samo za ile dzisiaj go kupujemy. Dowiedz się więcej o taryfach gwarantowanych.

17. Jak wygląda podłączenie do sieci elektroenergetycznej?

We wrześniu 2013 roku zmieniło się prawo i w tej chwili każda os. fizyczna, która chce produkować własną energię może zainstalować zestaw o mocy do 40 kW bez koncesji czy zakładania działalności gospodarczej, a zakłąd energetyczny ma obowiązek odkupienia od nas nadwyżek wyprodukowanego prądu.

 18. Czy trzeba myć panele fotowoltaiczne?

W przypadku instalacji dla domku jednorodzinnych nie ma potrzeby - deszcz zmyje brud.

19. Czy lekkie zacienienie jest problemem?

Zacienienie o wielkości 3% obniża sprawność panelu o 25% dlatego tak ważne jest by projekt instalacji przygotowywał certyfikowany specjalista ds. fotowoltaiki.

20. Jak wygląda proces rozliczeń?

Odbywa się w cyklach półroczocznych. Zakład energetyczny liczy moc, którą odkupił i którą sprzedał klientowi, po zbilansowaniu tych dwóch liczby wystawia rachunek.

21. Kim jest PROSUMENT?

Prosument jest uczestnikiem procesu prosumpcji, czyli użytkownikiem/konsumentem wytwarzającym produkt w celu jego skonsumowania we własnym zakresie, inaczej mówiąc produktu wytworzonego na własny użytek


PRZYGOTUJEMY DLA CIEBIE BEZPŁATNĄ KALKULACJĘ JESZCZE DZIŚ!

SPRAWDŹ ILE ZAOSZCZĘDZISZ I CZY JEST TO DLA CIEBIE OPŁACALNA INWESTYCJA

FORMULARZ