Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

Fotowoltaika dla FIRM. Jak zabezpieczyć się przed wzrostem cen prądu?

Oceń ten post:
4.33 5 1 6
Opublikowano 28.09.2016 r.
  • W zależności od wielkości instalacji i poziomu wykorzystania energii, fotowoltaika pozwala na ograniczenie rachunków za prąd nawet o 70-80 proc.
  • Rządowa polityka regulacyjna w sektorze energetycznym może nasilić wzrost cen energii, własna elektrownia słoneczna to większa niezależność.
  • Leasing pozwala na zbudowanie instalacji bez wykładania środków własnych. Miesięczna oszczędność z tytułu produkcji energii może pokrywać część raty leasingu.

Koniec roku to moment, w którym przedsiębiorcy gorączkowo poszukują inwestycji, które można wpisać w koszty działalności firmy. Najprostszym rozwiązaniem dla wielu staje się zakup nowego samochodu. Nie można tej decyzji odmawiać praktycyzmu, pamiętać trzeba, że wartość auta będzie spadać a jego eksploatacja to dodatkowe wydatki. Zamiast generować kolejne koszty, warto zastanowić się nad inwestycją, która przyniesie długofalowe korzyści.

Montaż elektrowni słonecznej (fotowoltaicznej) produkującej prąd, jest jednym z ciekawych rozwiązań. Korzystne zmiany ustawowe, spadek cen instalacji oraz wysoka stopa zwrotu sprawia, że na taką inwestycję decyduje się coraz więcej firm w Polsce.

Inwestycja ze stałym zwrotem

Fotowoltaika to nic innego jak przetwarzanie promieni słonecznych w energię elektryczną, dzięki zainstalowaniu na dachu specjalnych paneli. Przynosi to realne oszczędności przez cały rok i tym sposobem możemy ograniczyć wysokość naszych rachunków za prąd o blisko 70-80%, w zależności od poziomu wykorzystania energii. 

„Zdecydowaliśmy się na instalację fotowoltaiczną z kilku powodów. Posiadamy duże powierzchnie dachów, które są niczym nieosłonięte, poza tym mamy stałe zużycie energii elektrycznej, tak więc instalacja w znaczącym stopniu wpływa dodatnio na bilans energetyczny i generuje spore oszczędności finansowe. Nie bez znaczenia był też fakt dbania o środowisko naturalne i pozyskiwania czystej energii ze słońca”.  Mówi Zenon Michaś, Prezes SM Lazur.

Instalacja fotowoltaiczna na budynkach SM Lazur
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 40 kWp na dachu budynku SM Lazur

Zabezpieczenie przed wzrostem cen 

Według Grzegorza Wiśniewskiego prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej, rządowa polityka regulacyjna i inwestycyjna w sektorze energetycznymi nasili trend wzrostu cen energii. Wpływ na taką sytuację ma kilka czynników. Po pierwsze przyjęty model aukcyjny (dla dużych instalacji OZE) ograniczający rozwój najtańszych źródeł energii odnawialnej, kosztem droższych biogazowych i biomasowych, a Polska musi spełnić wymogi Unii w zakresie OZE. Po drugie podwyższenie od stycznia 2017 "opłaty przejściowej" oraz plany wdrożenia tzw. rynku mocy, którego beneficjentami mają być przede wszystkim modernizowane i nowe źródła węglowe a koszty poniosą osoby fizyczne i MŚP. Warto nadmienić, że w latach 2008-2015 ceny prądu wraz z przesyłem wzrosły w Unii Europejskiej o ponad 33%. Własna instalacja słoneczna to również większa niezależność od warunków narzucanych przez zewnętrznych dostawców prądu, co bezpośrednio przekłada się na podniesienie konkurencyjności firmy.

Inwestycja bez wykładania własnych środków

Koszt inwestycji w budowę elektrownie słonecznej uzależniony jest od potrzeb energetycznych. Często trzeba się liczyć z inwestycją rzędu 50 000 – 400 000 zł , na co nie zawsze jest odpowiedni zapas gotówki. Banki też dostrzegły ten problem i powoli zaczynają wprowadzać do swoich ofert nowe produkty. Jednym z takich rozwiązań jest leasing systemu fotowoltaicznego, który dzięki swojej pracy i produkcji energii elektrycznej tak naprawdę sam siebie finansuje. Miesięczna oszczędność z tytułu produkcji energii na własne potrzeby będzie częściowo pokrywać ratę leasingową. Najważniejsze cechy leasingu to fakt uproszczonej procedury, decyzja jest ciągu 1 tygodnia a liczba potrzebnych dokumentów ograniczona jest do minimum. Po drugie budujemy instalację bez ponoszenia środków własnych, przy średniorocznych kosztach leasingu na poziomie ok. 3%

Niższy podatek na koniec roku 

Budowa instalacji fotowoltaicznej z wykorzystaniem leasingu to podwójna korzyść. Z jednej strony mamy inwestycję, gdzie średnie stopy zwrotu to ok. 8-9% rocznie co na tle bankowych 2 procentowych lokat wygląda interesująco. Z drugiej zaś mamy tarczę podatkową, czego firmy dość intensywnie poszukują pod koniec roku. Leasing fotowoltaiki jest o tyle korzystny, że obniża podstawę opodatkowania przedsiębiorstwa. W koszty można wliczyć opłatę wstępną, ratę leasingową, jak i prowizje oraz wydatki związane z eksploatacją – podkreśla Piotr Kotkowski, doradca z firmy Brewa zajmującej się kompleksową obsługą klientów w zakresie budowy instalacji fotowoltaicznych. Prawdopodobnie, zbudowaliśmy w Polsce jedną pierwszych instalacji fotowoltaicznych, która była sfinansowana leasingiem i obecnie budujemy kolejne dodaje Kotkowski.


Inwestycję we własną elektrownię słoneczną powinna rozważyć każda firma, której miesięczne wydatki na zakup energii elektrycznej przekraczają 1 000 zł i posiada kawałek niewykorzystanego dachu czy gruntu.


 Dowiedz się więcej na temat fotowoltaiki dla FIRM.


 

FORMULARZ

 

Galeria