Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

Chcesz zbudować dom? Bez OZE nie dostaniesz pozwolenia na budowę

Oceń ten post:
3.67 5 1 3
Opublikowano 06.08.2018 r.

budowa domu fotowoltaika oze

 

Nowe prawo budowlane, które weszło w życie w 2017 roku znacznie zaostrzyło warunki techniczne, które trzeba spełnić, aby otrzymać pozwolenie na budowę. Kluczowa zmiana polega na ograniczeniu maksymalnego wskaźnika zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną.

 

Zobacz, co to oznacza w praktyce i dlaczego sprawia, że inwestycja w OZE staje się niemal koniecznością.

 

nowe warunki techniczne dom 

1 stycznia 2017 roku weszło w życie nowe Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1422).

Zgodnie z nim, nowopowstające budynki muszą:

  • być zaizolowane, tak aby spełnić wymóg współczynnika U oraz
  • zużywać jak najmniejszą ilość nieodnawialnej energii pierwotnej do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

 

wskaznik ep definicja

 

Wymagany wskaźnik EP, bo o nim mowa w kontekście ograniczenia zużycia nieodnawialnych źródeł energii, jest zmniejszany już od 2014 roku, a obecnie wynosi 95 kWh/m2/rok dla domu jednorodzinnego i 85 kWh/m2/rok dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Już za nieco ponad 2 lata – od 1 stycznia 2021 roku – te wymogi będą jeszcze bardziej restrykcyjne. Maksymalny wskaźnik EP wyniesie odpowiednio 70 i 65 kWh/m2/rok[1].

 

nowe warunki techniczne pozwolenie na budowe

 

Już obecnie projektanci napotykają duże problemy ze sprostaniem tym kryteriom i sygnalizują, że obniżenie zużycia nieodnawialnych źródeł energii jeszcze bardziej może być wyzwaniem nie do pokonania.

Z pomocą przychodzą jednak innowacje w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Przyglądając się zmianom w prawie, można powiedzieć, że instalacje oparte na OZE, stają się nieodłącznym elementem nowoczesnego budownictwa.

[1] http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150001422/O/D20151422.pdf

 

Skąd wzięło się zaostrzenie Warunków Technicznych?

Zmiany w polskim prawie budowlanym są bezpośrednią konsekwencją Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

W jej treści wskazane zostało m.in., że budynki odpowiadają za 40% zużycia energii na terenie UE, a dynamiczny rozwój sektora budowlanego sprawia, że zwiększa się również zapotrzebowanie na samą energię. Jako zaś, że jednym z priorytetów polityki EU jest ograniczenie emisji CO2 do atmosfery i ograniczenie zużycia energii ze źródeł odnawialnych – konieczne są obostrzenia związane z ich eksploatacją.[2]

 

Czy to zła wiadomość dla inwestorów?

 

Nie da się ukryć, że dla projektantów zaostrzone przepisy stanowią poważne wyzwanie. Niemniej jednak, przyglądając się nowym wymogom z perspektywy pragmatycznej – dają one szansę nie tylko na realne obniżenie zużycia tradycyjnych źródeł energii, ale przede wszystkim – zmniejszenie kosztów eksploatacji budynków.

 

niski rachunek za prad

Przykładowy rachunek naszego klienta za prąd z wykorzystaniem fotowoltaiki

 

Nowoczesne instalacje OZE – np. instalacje fotowoltaiczne – pozwalają zredukować koszty zużycia energii elektrycznej nawet o ponad 90%. Warto więc spojrzeć na obostrzenia w bardziej pozytywnym świetle.

[2] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32010L0031&from=pl

 

jak spelnic nowe warunki techniczne

 

Jak sprostać nowym Warunkom Technicznym – 2017 i 2021?

Aby ograniczyć zużycie nieodnawialnej energii pierwotnej w nowopowstających budynkach, projektanci koncentrują się na dwóch aspektach.

Pierwszym jest stworzenie efektywnej termoizolacji budynku, która ogranicza straty ciepła do minimum. Istotne jest zatem zarówno zadbanie o ograniczenie uciekania ciepła przez dach (który może generować do 30% wszystkich strat), jak również ściany, a także okna.

Popularnością w związku z tym cieszą się choćby domy pasywne, których bryła i konstrukcja jest nakierowana na minimalizację zużycia energii. Nawet najlepsza izolacja termiczna może jednak nie wystarczyć, jeśli budynek będzie ogrzewany za pomocą tradycyjnych, nieodnawialnych źródeł energii.

To właśnie dlatego tak ważny jest drugi aspekt, a więc sięgnięcie po odnawialne źródła energii. Inwestycją wartą uwagi jest przede wszystkim instalacja fotowoltaiczna. System, który składa się z paneli fotowoltaicznych o odpowiednio dopasowanych do wymogów technicznych budynku (i jego zużycia prądu) parametrach oraz inwertera, pozwala na samodzielną produkcję energii elektrycznej.

 

nowe warunki techniczne w polsce

 

Wbrew różnym mitom, również w Polsce odpowiednio dobrane i zamontowane panele fotowoltaiczne mogą zredukować zapotrzebowanie na prąd z sieci do absolutnego minimum. Wystarczy jedynie, że instalacje, które służą ogrzewaniu budynku, a także jego wentylacji, chłodzeniu i przygotowywaniu ciepłej wody użytkowej będą pracowały na prąd, aby wskaźnik EP się obniżył i – co za tym idzie – spełnił nowe wymogi techniczne, także te, które wejdą w życie już wkrótce.

 


>>> Zobacz nasze realizacje - fotowoltaika dla domów i firm <<<


 

A ile można zaoszczędzić dzięki instalacji fotowoltaicznej? Po konkretne wyliczenia najlepiej zwrócić się bezpośrednio do ekspertów zajmujących się realizacją takich inwestycji. Dobrze dobrana instalacja pozwala obniżyć rachunki za prąd do ok. 20 zł/mc!

 

 

rachunek za prad z fotowoltaika

Rozmowa ze specjalistami i niezobowiązująca, precyzyjna wycena kosztów i korzyści pozwoli Ci sprawdzić, czy dom z instalacją PV wpisze się w nowe wymogi i pozwoli zaoszczędzić wystarczająco dużo. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu.


Zamów darmową konsultację wykorzystując poniższy formularz!

FORMULARZ