Pompy ciepła – kiedy nie warto ich stosować?
Pompy ciepła w ostatnich latach zyskują na popularności. Nie ma się czemu dziwić. Nie chodzi wyłącznie o kwestie związane z ekologią, ale przede wszystkim z bardzo niskimi kosztami eksploatacji – zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych źródeł ogrzewania. Pytanie jednak: czy pompy ciepła są dla każdego? A może są sytuacje, w których lepiej zdecydować się na inny system? Zobacz, kiedy warto rozważyć alternatywne opcje.
Z czego wynika popularność pomp ciepła?
Rynek pomp ciepła rozwija się w błyskawicznym tempie, a osób zainteresowanych ich montażem przybywa. Z pewnością przyczynia się do tego m.in. program „Czyste powietrze” w ramach którego na taką instalację można dostać bardzo wysokie dofinansowanie przy wymianie starego, nieekologicznego ogrzewania. W 2022 roku ma też ruszyć program „Moje ciepło”, które dotacją obejmie pompy do nowo powstających budynków.
To jednak nie jedyna zaleta tego systemu. Przede wszystkim pompy ciepła:
- są bardzo wydajne energetycznie – oznacza to, że produkują nawet 4-5-krotnie więcej energii niż jest potrzebne do ich zasilania. Przekłada się to również na niski koszt eksploatacji – zwłaszcza gdy urządzenie jest połączone z instalacją fotowoltaiczną,
- są zeroemisyjne – oznacza to, że ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła nie powoduje emisji szkodliwych związków do atmosfery i jest w pełni przyjazne środowisku naturalny,
- są bezobsługowe – ich praca jest właściwie w pełni zautomatyzowana i nie wymaga aktywności użytkownika. Wystarczą okresowe przeglądy. System jest „czysty” i działa bez konieczności zamawiania dostaw paliwa z zewnątrz,
- pozwalają zasilać zarówno system grzewczy, jak i podgrzewać ciepłą wodę użytkową – dostępne są urządzenia, które pełnią obie te funkcje. Niektóre pompy ciepła latem mogą pełnić też funkcję klimatyzacji;
- pozwalają zaoszczędzić miejsce, ponieważ ich montaż nie wymaga tworzenia dużej kotłowni – niektóre urządzenia są montowane całkowicie na zewnątrz budynku (np. pompy powietrzne typu monoblock) i mają kompaktowe rozmiary,
- działają przez dziesiątki lat – czas działania najlepszych urządzeń szacuje się nawet na 50 lat.
Jak zatem widać, jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, które jest opłacalne w przypadku wielu domów jednorodzinnych i nie tylko.
———
———
Kiedy pompa ciepła nie musi być najlepszym rozwiązaniem?
Pompy ciepła, podobnie jak każda technologia ogrzewania, nie są wolne od wad i wyzwań. Dlatego nie można z góry zakładać, że takie urządzenie sprawdzi się „zawsze i wszędzie”. Są sytuacje, w których warto rozważyć również inne opcje – tak, aby znaleźć rozwiązanie, które będzie najkorzystniejsze krótko- i długoterminowo.
Dlaczego? Przede wszystkim, ponieważ montaż pompy ciepła wiąże się z wysoką inwestycją. Ostateczny koszt jest oczywiście uzależniony m.in. od typu wybranej pompy, jej mocy czy wyzwań instalacyjnych, jednak zawsze jest to poważny wydatek. Oznacza to decyzję podejmowaną na lata. Kiedy więc warto się zastanowić dwa razy, zanim zainwestuje się w tę technologię?
Gdy planujesz przeprowadzkę w niedługim czasie
Mieszkasz w domu jednorodzinnym, ale przed Tobą perspektywa zmiana miejsca zamieszkania w przeciągu najbliższych kilku lat? Jeśli tak, pompa ciepła niekoniecznie będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ to inwestycja, która zwraca się dopiero po kilku latach. Wydatek może być zatem bardzo wysoki, ale w nowym domu trzeba go będzie ponowić.
Z drugiej strony warto pamiętać, że obecność pompy ciepła w domu, który ma być wystawiony na sprzedaż, wyraźnie podniesie jego wartość i może być atutem, który zadecyduje o szybkim zamknięciu transakcji. Dlatego jest to kwestia do rozważenia.
Kiedy nie chcesz wysokich kosztów początkowych
Wysokie koszty początkowe to największe wyzwanie związane z pompami ciepła. Stąd też wiele osób, które nie chcą ponosić dużego wydatku na samym początku, nieprzychylnie patrzy na tę technologię. Czy jednak rzeczywiście jest tak drogo? To kwestia indywidualnej oceny. Jednak powietrzna pompa ciepła, która nie wymaga wykonania kolektora pionowego ani zbudowania oddzielnej kotłowni może być wiązać się z kosztem porównywalnym do tego związanego z inwestycją w kocioł klasy V czy innego systemu grzewczego.
Poza tym, jak już wspomnieliśmy, pompy ciepła są objęte szeregiem dotacji – także na poziomie samorządowym, a ponadto można na nie uzyskać kredyt na preferencyjnych warunkach. Dlatego zanim uznasz, że pompa ciepła jest dla Ciebie zbyt droga, zapoznaj się dokładnie z ofertą i porównaj koszty (także te związane z późniejszą eksploatacją!) z wydatkami na inne systemy grzewcze. To pozwoli Ci podjąć świadomą decyzję.
———
———
Kiedy Twój dom wymaga termomodernizacji
W takiej sytuacji warto najpierw ocieplić budynek i na nowo przyjrzeć się jego zapotrzebowaniu energetycznemu, a dopiero później (albo w tym samym czasie, jeśli chcesz skorzystać z większej dotacji z Czystego Powietrza!) zaplanować montaż pompy ciepła. Dlaczego? Ponieważ gdy dom generuje mniejsze straty energetyczne i wymaga mniej energii do osiągnięcia komfortowego poziomu termicznego, czeka Cię mniejsza inwestycja w pompę ciepła. Będziesz mógł po prostu wybrać urządzenie o mniejszej mocy.
Gdy mieszkasz na zimnym obszarze Polski i nie masz miejsca na montaż gruntowej pompy ciepła
Mieszkasz w górach lub w okolicach Suwałk albo w innym miejscu, gdzie zimy bywają ostre i długie? Na takich obszarach tańsza i popularniejsza powietrzna pompa ciepła może być niewystarczająca jako samodzielne źródło ciepła. Chociaż najnowsze modele zapewniają skuteczne grzanie nawet przy kilkunastostopniowym mrozie, mogą nie wystarczyć, gdy temperatura spadnie np. poniżej -25°C. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest gruntowa lub wodna pompa ciepła. Jednak aby korzystać z takich instalacji, konieczne jest wykonanie odwiertu w celu utworzenia dolnego źródła ciepła.
Jeżeli Twoja działka jest stosunkowo niewielka i nie ma gdzie wykonać kolektora pionowego lub kiedy istnieją inne przeszkody techniczne do zrealizowania takich prac – inwestycja w pompę ciepła nie będzie najlepszym możliwym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że wówczas np. powietrzna pompa może stanowić dodatkowe źródło ciepła, a dodatkowo latem posłużyć jako klimatyzacja.
Z kim skonsultować, czy pompa ciepła to na pewno dobry wybór?
Nadal zastanawiasz się, czy inwestowanie w pompę ciepła ma sens w przypadku Twojego domu? Nie podejmuj tej decyzji samodzielnie. Skonsultuj się z ekspertami, którzy przeanalizują zarówno zapotrzebowanie energetyczne Twojego budynku, jak również warunki techniczne i przedstawią rzetelną wycenę. Taką, która dostarczy informację o kosztach inwestycji, jak również prognozowanych oszczędności na przestrzeni kolejnych lat.
Pompy ciepła
dostępne w naszej ofercie:
Potrzebujesz pomocy w tym zakresie? Skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci dobrać rozwiązanie, dzięki któremu będziesz się cieszyć komfortem termicznym przez cały rok i maksymalnie zaoszczędzisz na wydatkach na ogrzewanie!
FORMULARZ