Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

Fronius Smart Meter - czym jest, jak działa, jak go montować?

Oceń ten post:
4.33 5 1 3
Opublikowano 28.11.2019 r.

 

Inteligentny licznik Fronius Smart Meter umożliwia nam monitorowanie tego, ile energii produkowanej z naszej instalacji fotowoltaicznej zużywamy bezpośrednio na nasze własne potrzeby, a ile tej energii oddajemy do sieci oraz ile tej energii musimy następnie z tej sieci odebrać. Fronius Smart Meter umożliwia nam także inne funkcje – również w nocy monitoruje to, co dzieje się z naszą energią. 

 

Dzięki szczegółowym wykresom możemy zobaczyć, jak wygląda zużycie energii w naszym budynku. Możemy wówczas wychwycić na przykład, że o pewnych określonych godzinach tej energii zużywamy niepokojąco dużo. Warto pamiętać, że w budynku możemy zastosować więcej niż jeden licznik.

Możemy mieć licznik główny na styku budynku i operatora systemu dystrybucyjnego, ale jeżeli mamy jakieś szczególne odbiory, takie jak pompy ciepła, możemy je opomiarować i na portalu solarweb.com obserwować zużycie energii danego odbiornika -  chociażby wspomnianej pompy ciepła – w ujęciu dziennym, w ujęciu miesięcznym, czy też w ujęciu rocznym - możemy po prostu zobaczyć, ile energii zużywa nasza pompa ciepła, ile tej energii pochodzi bezpośrednio z naszej instalacji fotowoltaicznej,  a ile tej energii musieliśmy, na przykład, dokupić lub dobrać z sieci.

 

fronius solar web

 

 

Właściciel instalacji jest więc wyposażony w bardzo potężne narzędzie do monitorowania tego, co się dziej z energią elektryczną w jego budynku. Licznik inteligentny -  wbrew swojej nazwie - nie zawiera żadnych skomplikowanych układów logicznych. Ma on za zadanie po prostu dokładnie mierzyć różne parametry: napięcia, prądy i moce w każdej z faz, częstotliwość, czy przesunięcia fazowe.

Smart Meter "dzieli się" taką informacją z kartą Datamanagera, która jest zabudowana w falowniku i to właśnie Datamanager “podejmuje decyzje”. Informację pochodzącą z licznika inteligentnego można wykorzystać do ograniczenia wypływu energii do sieci. Jeżeli ta energia miałaby zostać "oddana", to możemy załączyć, na przykład, dodatkowe odbiorniki. Przykładowo, możemy wówczas nagrzać wodę w bojlerze.

 

fronius smart meter fotowoltaika 

 

Czy wszędzie możemy zamontować inteligentny licznik? Czy muszą być spełnione określone warunki, aby można było zamontować licznik?

Jeżeli mówimy o liczniku trójfazowym, czyli takim, który umożliwia pomiary w trzech fazach, występuje on w dwóch wariantach, do pomiaru bezpośredniego - w każdej fazie możemy mierzyć prądy do 63A lub do pomiaru pół-pośredniego -  wtedy podłącza się tzw. przekładniki i mamy możliwość pomiaru prądów, które dochodzą do 50 kA.

 

Kiedy i jaki wariant licznika należy stosować?

Do pomiaru bezpośredniego – 63A w każdej fazie, to jest pobór mocy ok. 40kW.  Ponieważ instalujemy licznik na styku budynku i operatora systemu dystrybucyjnego, to musimy sprawdzić, jaka jest nasza moc przyłączeniowa i jakie są nasze zabezpieczenia główne. Jeżeli są one nie większe niż 63A, wówczas możemy zastosować licznik do pomiaru bezpośredniego. On na standardowej szynie DIN, czyli TH35,  zajmuje nam 4 moduły, więc raczej niewiele miejsca - teoretycznie, ale wiemy z doświadczenia, że z reguły tego miejsca brakuje. Wtedy trzeba licznik przykręcić gdzieś z boku, w osobnej "puszcze".

Najlepiej jest zamontować go szeregowo zaraz za licznikiem operatora licznika dystrybucyjnego, gdzieś na wejściu do budynku. To ułatwi nam wiele rzeczy – w tym podłączenie i samą analizę danych, również tych pomiarowych. W przypadku licznika, do którego musimy podłączyć przekładniki – odległość licznika od przekładników nie powinna być zbyt duża. Istnieją odpowiednie karty doboru, które mówią o tym, jaki powinien być przekrój przewodów łączących przekładniki z licznikiem i jaka powinna być maksymalna odległość licznika od przekładników.

Z reguły na szynach lub na przewodach można znaleźć kawałek wolnego miejsca, gdzie można takie przekładniki zamontować.

 

Czy powinniśmy licznik oraz Datamanager jeszcze jakoś połączyć?

 

fronius datamanager

 

Tak, falownik, a właściwie Datamanager i licznik muszą być podłączone ze sobą również logicznie, czyli musi nastąpić ten przesył danych.

Można skorzystać z przemysłowego standardu – Modus RTU. Jest to komunikacja szeregowa w standardzie RS485. Wystarczy tutaj skrętka ekranowana oraz przewód, który wyrówna potencjały pomiędzy licznikiem, a kartą Datamanagera.

Czyli potrzebne nam są trzy przewody, a dwa z nich muszą być skręcone. Standard RS485 można wykorzystać również do przesyłu danych o dużych prędkościach. Przy dobrym połączeniu oraz dobrej jakości przewodu dobrze zaekranowanego, możemy osiągać odległości dochodzące nawet do 1 km. Ważne jest tylko, żeby na końcu i na początku linii zainstalowany był rezystor terminujący.

W przypadku karty Datamanagera – znajduje się on bezpośrednio na niej i jest aktywny.


 

FORMULARZ