Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

Falowniki fotowoltaiczne - rodzaje i różnice między nimi

Oceń ten post:
5.00 5 1 1
Opublikowano 07.11.2019 r.

Jakie są rodzaje falowników i czym one się różnią?

 

Pierwszą linię podziału stanowi moc falownika. Najbardziej popularne falowniki, czyli falowniki łańcuchowe, posiadają moc od 1,5 do kilkudziesięciu kW. Istnieją również falowniki centralne, o mocy powyżej 0,5 MW, a więc są to jednostki o mocy np. 1 MW i większe.

Na rynku znajdują się również tzw. mikrofalowniki, czyli urządzenia, które podłącza się do pojedynczych modułów fotowoltaicznych. W przypadku, gdy mamy plan zbudowania instalacji składającej się z trzech modułów, mikrofalownik to idealne rozwiązanie, np. dla domku, domku letniskowego lub na balkon.

 

Drugi podział, który właściwie odchodzi w zapomnienie powoli, to podział na falowniki transformatorowe i beztransformatorowe.

Te pierwsze miały możliwość podłączania modułów cienko warstwowych ze względu na swoją budowę, czyli galwaniczną izolację, którą zapewniał transformator.

 

Jakie są najpopularniejsze rodzaje falowników?

Najpopularniejsze, są rozwiązania klasyczne, czyli łańcuchowe - jednofazowe w przypadku instalacji do 3 kW lub trójfazowe dla instalacji powyżej 3 kW. Najczęściej stosowane są na dachach domów prywatnych, ale również można spotkać małe instalacje na dachach komercyjnych.

Przykładowo firma Fronius oferuje falowniki trójfazowe o mocy od 3 do 27 kW, więc do każdego domku i do każdej instalacji można dobrać taki falownik, który będzie idealnie pasował.

Artykuł powstał na bazie filmu z serii "Prosto z dachu", którą można obejrzeć na naszym kanale na YouTube


FORMULARZ