Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Fotowoltaika
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Małopolskie:

  Mazowieckie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Świętokrzyskie:

  Wielkopolskie:

  Zachodniopomorskie:

« Wróć

7 sposobów na zwiększenie autokonsumpcji z fotowoltaiki

Oceń ten post:
5.00 5 1 1
Opublikowano 12.08.2021 r.

autokonsumpcja

 

Instalacja fotowoltaiczna dostarcza darmową energię elektryczną. Jednak sama w sobie nie ma zdolności jej magazynowania. To, co zostanie wyprodukowane, musi zostać natychmiast zużyte. Dlatego zwłaszcza latem pojawia się wyzwanie w postaci nadwyżek energii.

Często wybierane rozwiązanie to net-metering, jednak, po pierwsze powoduje ono utratę 20-30% wyprodukowanej energii, a po drugie – pojawiły się zapowiedzi o rezygnacji z tego modelu od 2022 roku. Warto więc pójść w stronę innego rozwiązania: zwiększenia autokonsumpcji z fotowoltaiki. Oto, jak można to zrobić.

  

Zwiększenie autokonsumpcji z fotowoltaiki a net-metering – czy to ma sens?

 

Fotowoltaika to doskonały sposób na to, aby obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%. Jednak jak z każdym systemem pozyskiwania energii, i z tym wiążą się wyzwania. W przypadku systemów PV jest to nierównomierna praca na przestrzeni roku. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty: efektywność pracy paneli słonecznych jest uzależniona od… ilości promieni słonecznych, które do nich docierają. Im tej energii jest więcej, tym więcej prądu można wyprodukować.

Tymczasem w Polsce występują cztery pory roku. I podczas gdy latem słońce świeci nawet przez kilkanaście godzin, zimą ten czas jest znacznie krótszy, zwłaszcza przy dużym zachmurzeniu. To dlatego latem pojawiają się nadwyżki energii, a zimą jest jej za mało i ten bilans trzeba jakoś wyrównać.

Obecnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest net-metering. Zasada jest bardzo prosta: podłączenie instalacji fotowoltaicznej wiąże się z wymianą licznika na dwukierunkowy, który pozwala nie tylko na odbiór prądu, ale i jego wysyłkę. Dlatego kiedy powstają nadwyżki, mogą być one automatycznie wysyłane do sieci i tam magazynowane. Nadprogramowa energia jest rozliczana na rachunku za prąd, a prosument ma rok rozliczeniowy na odebranie należnych kilowatogodzin.

 

Warto jednak pamiętać, że magazynowanie energii w sieci nie odbywa się za darmo.

 

 

Owszem, net-metering daje preferencyjne warunki, jednak nadal oznacza straty na poziomie 20 lub 30 %. Dzieje się tak, ponieważ za każdą przesłaną przez prosumenta 1 kWh prądu zakład energetyczny oddaje:

  • 0,8 kWh przy mikroinstalacjach do 10 kWp,
  • 0,7 kWh przy instalacjach o mocy 10-50 kWp.

 

 

Poza tym Ministerstwo Klimatu zapowiedziało zmiany w sposobie rozliczania energii z fotowoltaiki dla nowych użytkowników instalacji, którzy produkcję prądu rozpoczną już w 2022 roku. Nie ma jeszcze szczegółowych ustaleń, jednak czas pokaże, czy nowy system będzie korzystniejszy, czy… wręcz przeciwnie. To jeden z powodów, dla którego warto się zastanowić nad podniesieniem autokonsumpcji z fotowoltaiki, czyli zwiększeniem własnego zużycia prądu wytworzonego przez instalację PV.

  

Zwiększenie autokonsumpcji z fotowoltaiki – wcale nie trzeba działać „na siłę”

 

Zwiększenie autokonsumpcji z fotowoltaiki kojarzy Ci się z wymuszonym zużywaniem większej ilości energii elektrycznej? Wcale nie o to chodzi. Kluczowe jest inteligentne wykorzystanie dostępnego prądu – tak, aby w efekcie:

  • ograniczyć straty wypracowanych nadwyżek,
  • nie być zmuszonym do przesyłania całej nadprogramowej energii do sieci,
  • zwiększyć swoją niezależność energetyczną,
  • wykorzystać darmowy prąd do zasilania innych potrzebnych instalacji – tak, aby maksymalnie zredukować koszty eksploatacji budynku.

Technologie, które są obecnie dostępne na rynku, pozwalają na to.

 

Warto też pamiętać, że zwiększenie autokonsumpcji jest też możliwe zimą – przy fotowoltaice warto pomyśleć o tym, aby maksymalnie wykorzystać zasilanie prądem. To się po prostu opłaci!

 

Jak zwiększyć zużycie prądu z fotowoltaiki?

 

Co zatem zrobić, żeby podnieść zużycie prądu i na tym skorzystać? Oto kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą ograniczyć straty nadwyżek energii.

 1. Magazyny energii

To nie tyle sposób na zwiększenie autokonsumpcji, a na przechowanie prądu z fotowoltaiki „na później”. Wcale nie musisz go wysyłać sieci, aby uchronić się przed stratami. Możesz zainwestować we własny magazyn energii, czyli – mówiąc obrazowo – urządzenie, które działa na podobnej zasadzie jak powerbank do telefonu. Oznacza to, że w momencie, gdy pojawi się nadprogramowa energia, inwerter odprowadzi ją do akumulatora i przechowa do momentu, aż będzie potrzebna.

 

 

 

Uwaga! Aby móc skorzystać z magazynu energii, należy korzystać z odpowiedniego typu inwertera. Najlepiej sprawdzi się model hybrydowy, który z jednej strony zapewnia połączenie z siecią energetyczną, a z drugą może także pracować w trybie „offline”. Takie rozwiązania są oczywiście dostępne dla klientów Brewy.

Więcej na temat magazynowania energii możesz dowiedzieć się tutaj-> Magazyny Energii

 

 

 2. Korzystanie z pralki i zmywarki w ciągu dnia

Masz do wykonania pranie albo chcesz uruchomić zmywarkę? W miesiącach wiosenno-letnich rób to w ciągu dnia – dzięki temu zasilisz urządzenia energią z fotowoltaiki. De facto będą więc pracować za darmo. Żeby nie zapomnieć, zawsze możesz ustawić timer, który automatycznie uruchomi cykl.

 

Autokonsumpcja, fotowoltaika

 

 3. Zasilanie klimatyzacji fotowoltaiką

W miesiącach letnich Polacy coraz chętniej sięgają po klimatyzator. Urządzenie zapewnia optymalną temperaturę powietrza, ale… jest bardzo energochłonne. Problem rozwiązuje fotowoltaika, która umożliwia znacznie tańsze zasilanie systemu klimatyzacyjnego.

 

 4. Zamień gaz na prąd tam, gdzie można

Chodzi przede wszystkim o sprzęty kuchenne, takie jak płyta grzewcza oraz piekarnik. Te zasilane energią elektryczną są równie (lub bardziej) wydajne, a jednocześnie bezpieczniejsze. Dlatego warto rozważyć rezygnację z zasilania gazowego tam, gdzie to możliwe. Także w kontekście podgrzewania wody.

 

5. Podgrzewaj ciepłą wodę użytkową fotowoltaiką

Fotowoltaika, co do zasady, nie służy bezpośrednio do ogrzewania wody – za to odpowiadają często mylone z nią kolektory słoneczne. Jednak przy zastosowaniu odpowiedniego rozwiązania można ją wykorzystać do podgrzewu c.w.u. Chodzi np. o innowacyjne urządzenie Fronius Ohmpilot, które pozwala na bieżąco wykorzystywać nadwyżki energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę do zasilania odbiorników czystorezystancyjnych, np. takich jak grzałka do podgrzewu wody. Proces odbywa się automatycznie i bez Twojej interwencji. Korzystając z tego rozwiązania, możesz ograniczyć koszty podgrzewu wody.

 

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego innwacyjnego urządzenia kliknij >>Fronius Ohmpilot<<

 

 6. Skorzystaj z ogrzewania elektrycznego

Pomoże w tym nawet wspomniany już Fronius Ohmpilot, który nadaje się również np. do sterowania ogrzewaniem na folie IR. Dzięki temu urządzeniu można zasilać za darmo system grzewczy np. w chłodniejsze dni wiosny czy jesieni.

Możesz także pomyśleć o bardziej kompleksowym rozwiązaniu, a więc o pompie ciepła, jednak wiąże się to ze znacznie wyższą inwestycją finansową.

 

 7. Stwórz stację ładowania pojazdu elektrycznego

Jeśli korzystasz z samochodu elektrycznego albo rozważasz inwestycję w taki pojazd w najbliższym czasie, sposobem na zwiększenie zużycia energii z systemu PV jest montaż stacji ładowania. Profesjonalna ładowarka znacznie przyspiesza proces uzupełniania akumulatora. Jeśli wykorzystasz ją w ciągu dnia, „zatankujesz” auto zieloną energią słoneczną i, po raz kolejny, zoptymalizujesz swoje koszty. Pamiętaj przy tym, że przy zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej w Brewa o mocy powyżej 9 kWp stację ładowania 22 kW z montażem otrzymasz za 990 zł netto!

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sposobów na zwiększenie autokonsumpcji z fotowoltaiki, skontaktuj się z naszymi specjalistami. 
Pomożemy Ci zaplanować instalację fotowoltaiczną tak, aby przynosiła maksymalne korzyści finansowe – teraz i na przestrzeni kolejnych dekad. 

 

 

FORMULARZ

 

Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Fotowoltaika
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Małopolskie:

  Mazowieckie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Świętokrzyskie:

  Wielkopolskie:

  Zachodniopomorskie: