Ile prądu pobiera pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie, które pracuje przede wszystkim w oparciu o odnawialne źródła energii – najczęściej korzysta z powietrza lub gruntu. To jednak nie wystarczy, aby system dostarczył ciepła do ogrzewania budynku. Dodatkowo potrzebny jest prąd. Ile dokładnie? Wcale nie tak dużo. Dowiedz się więcej!
Pompa ciepła – czy to ogrzewanie elektryczne?
Tak, to prawda, że pompa ciepła do pracy potrzebuje prądu. Jednak nie można powiedzieć, że jest to typowe ogrzewanie elektryczne. Powód jest prosty: podstawowym źródłem energii w tej technologii są OZE. Przelicznik jest dość prosty. Pompa ciepła do pracy potrzebuje:
- ok. 75% naturalnej, odnawialnej (i bezpłatnej) energii – pobieranej, w zależności od typu urządzenia, z gruntu lub z powietrza,
- ok. 25% energii elektrycznej.
A do czego potrzebny jest prąd? Do zasilenia sprężarki pompy ciepła. To część urządzenia, która odpowiada za sprężenie czynnika chłodniczego, którym system dostarcza energię z dolnego źródła.
Sprężenie go pod dużym ciśnieniem umożliwia zwiększenie energii dostarczonej z powietrza lub gruntu – tak, by było jej wystarczająco dużo do ogrzania budynku niskim kosztem.
Jednym słowem: prąd jest niezbędny do działania pompy ciepła, ale urządzenie zużywa go stosunkowo niewiele w porównaniu do tradycyjnych systemów ogrzewania elektrycznego.
———
———
Ile prądu potrzebuje pompa ciepła?
Ilość prądu, której na bieżąco potrzebuje pompa ciepła, jest uzależniona od kilku czynników. Są to m.in.:
- moc grzewcza pompy ciepła i jej energooszczędność,
- ustawiona temperatura docelowa na termostacie,
- warunki termiczne panujące na zewnątrz – ten czynnik jest nieco ważniejszy w przypadku powietrznych pomp ciepła. Choć te nowoczesne radzą sobie bez problemu nawet w kilkunastostopniowym mrozie, kiedy jest naprawdę zimno, będą zużywać więcej prądu;
- sposób wykorzystania urządzenia – a zatem to, czy służy ono wyłącznie do ogrzewania budynku, czy także do podgrzewu ciepłej wody użytkowej.
Na ilość pobieranego prądu wpływa również prawidłowe zwymiarowanie urządzenia. Zarówno za słaba, jak i za mocna pompa ciepła będą pracować w krótkich cyklach i mniej efektywnie niż powinny. A to przełoży się na wyższe pobory prądu, a przy okazji – na przyspieszenie zużycia komponentów. Dlatego warto powierzyć dobranie mocy pompy ciepła specjalistom.
A jak dokładnie wygląda zapotrzebowane pomp ciepła na prąd? Najlepiej zrozumieć je, przyglądając się parametrowi COP urządzenia. Określa on wydajność urządzenia, a dokładniej – liczbę wygenerowanej energii termicznej z 1 kWh prądu.
Nowoczesne pompy ciepła wyróżniają się COP na poziomie ok. 4 lub więcej. Jeśli masz takie urządzenie, oznacza to, że pobierze średnio ono 1 kWh prądu na każde 4 kWh wytworzonego ciepła.
Zużycie prądu przez pompę ciepła a SCOP – obliczanie zapotrzebowania na prąd
Poza współczynnikiem COP, przy obliczaniu zużycia prądu przez pompę ciepła warto spojrzeć na współczynnik SCOP. Określa on stosunek ilości ciepła dostarczonego do ogrzewania domu do zużytego prądu w skali rocznej.
Możesz go obliczyć, korzystając z darmowych kalkulatorów online, albo powierzyć to zadanie specjalistom, którzy wykonają Audyt Energetyczny budynku. Taki Audyt pozwoli najdokładniej okreslić ile energii cieplnej musimy dostarczyć do budynku, dzięki czemu możemy obliczyć ile energii elektrycznej wykorzysta nasze elektryczne źródło ogrzewania!
→ Dowiedz się na czym polega Audyt Energetyczny Budynku
Znając SCOP pompy ciepła i średnie roczne zapotrzebowanie budynku na ciepło potrzebne do ogrzewania i podgrzewu c.w.u., można policzyć, ile prądu zużyje urządzenie.
Przykładowo, jeśli jesteś właścicielem domu o powierzchni 100 m2, łączne zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi 10 000 kWh rocznie, a SCOP pompy ciepła – 4, wystarczy podzielić 10 000 kWh na 4. Uzyskany wynik, 2500 kWh wskazuje, ile będzie Cię kosztowało zasilenie urządzenia prądem.
———
Sprawdź również inne dotacje do zakupu i montażu pompy ciepła w Twoim budynku:
———
Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?
Kiedy obliczysz, ile mniej więcej kilowatogodzin prądu będzie potrzebne do pracy wybranej pompy ciepła, pozwoli Ci to na oszacowanie rocznego kosztu ogrzewania. Jest on uzależniony od:
- wybranej przez Ciebie taryfy prądu,
- źródeł energii elektrycznej.
Pompy ciepła
dostępne w naszej ofercie:
Koszty ogrzewania pompą ciepła możesz zmniejszyć, inwestując w technologię pozwalającą na darmową produkcję prądu z OZE. Chodzi przede wszystkim o fotowoltaikę. Połączenie tych systemów na posesji pozwala znacznie zredukować wydatki na ogrzewanie, co jest szczególnie ważne w dobie ciągłych podwyżek cen gazu i prądu.
Ile dokładnie będzie kosztować Twoje ogrzewanie pompą ciepła? Poznaj konkrety – skontaktuj się z naszymi ekspertami i uzyskaj szczegółową wycenę!
FORMULARZ