Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Fotowoltaika
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Małopolskie:

  Mazowieckie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Świętokrzyskie:

  Wielkopolskie:

  Zachodniopomorskie:

« Wróć

Mycie, czyszczenie paneli fotowoltaicznych – czy warto?

Oceń ten post:
0.00 5 1 0
Opublikowano 03.12.2021 r.

Panele fotowoltaiczne to najważniejszy element systemu PV, a zarazem – najbardziej narażony na działanie czynników środowiskowych.

Nie ma w tym nic dziwnego – są montowane za zewnątrz, najczęściej na dachu. A to sprawia, że mogą być narażone na rozmaite zanieczyszczenia.

Kurz, pył zawieszony, ptasie odchody… można tak długo wymieniać. Pytanie więc, czy trzeba myć panele fotowoltaiczne? Dowiedz się więcej.

 

Czyszczenie paneli Brewa

 

Mycie paneli fotowoltaicznych: potrzebne czy nie?

Działanie paneli fotowoltaicznych, mówiąc najprościej, polega na tym, że znajdujące się w nich ogniwa krzemowe wytwarzają prąd stały, gdy padają na nie promienie słoneczne. Im jest ich więcej, tym więcej energii. To jeden z powodów, dla którego przy wybieraniu miejsca na system PV tak bardzo zwraca się uwagę na to, czy moduły nie będą zacienione.

Sęk w tym, że zacienienie to nie jedyny czynnik, który może spowodować ograniczenie dopływu światła do ogniw krzemowych. Równie problematyczne mogą być rozmaite zanieczyszczenia, na które są narażone moduły. Mowa przede wszystkim o kurzu, pyle zawieszonym oraz o ptasich odchodach.

Jeżeli osiądą one w dużej ilości na panelach, stworzą warstwę, która może negatywnie wpłynąć na ilość uzyskiwanej z fotowoltaiki energii. Jak bardzo? To zależy od skali zanieczyszczenia czy też wielkości samej instalacji. Można jednak usłyszeć informacje o stratach w ekstremalnych przypadkach sięgających 20, a nawet 30%. Oczywiście aby doszło do aż tak dramatycznego spadku mocy, zabrudzenia musiałyby się gromadzić przez długi czas lub być naprawdę intensywne.

To właśnie powód, dla którego coraz częściej mówi się o czyszczeniu paneli fotowoltaicznych.

 

 

Co przemawia na „tak” za czyszczeniem paneli fotowoltaicznych?

Jest kilka czynników, które wskazują na zasadność czyszczenia paneli fotowoltaicznych. To przede wszystkim:

  • odsadzające się na nich zabrudzenia mogą być przyczyną spadku mocy całej instalacji – szczególnie, jeśli są punktowe,
  • ptasie odchody są silnie korozyjne, co może odbarwić moduł,
  • samo wykonanie czyszczenia modułów PV jest dość proste – zwłaszcza gdy zabrudzenia są usuwane regularnie.

 

Co przemawia na „nie”?

Jeszcze do niedawna mało mówiło się o czyszczeniu paneli fotowoltaicznych. Główny argument – zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej jest taki, że panele PV mają powłokę samooszczyszczającą. Rzeczywiście, u góry każdy PV jest pokryty szybą hartowaną, której gładka powierzchnia sprawia, że całkiem łatwo spływają po niej typowe zabrudzenia – np. w czasie opadów deszczu.

Co jednak, kiedy panele nie są umieszczone pod dużym kątem wobec podłoża? Wówczas odpływ zanieczyszczeń nie jest już taki prosty. Co, jeśli przez długie tygodnie nie spadnie ani kropla deszczu? To tylko niektóre powody, dla których zupełne wyeliminowanie warstwy zabrudzeń przez same panele jest mało prawdopodobne.

Właśnie dlatego w większości przypadków mycie paneli słonecznych to rekomendowane rozwiązanie.

 

Instalacja od Brewa

 

Mycie paneli fotowoltaicznych – jak to robić?

Skoro już wiadomo, że czyszczenie paneli fotowoltaicznych może być dobrym rozwiązaniem, pojawia się kolejne pytanie: jak zrobić to najlepiej? Oto kilka wskazówek.

Panele PV: czyścić samodzielnie czy powierzyć to zadanie firmie?

W teorii panele fotowoltaiczne może wyczyścić sam użytkownik – pod warunkiem, że ma do nich łatwy dostęp. Trzeba jednak pamiętać, że takie prace trzeba wykonać na dachu, stąd też niosą one za sobą pewne ryzyko. Może być też potrzebny odpowiedni sprzęt oraz delikatne środki, które pozwolą wykonać prace bez uszkodzenia powierzchni modułów. Nie można przykładowo wykorzystać w tym celu myjki ciśnieniowej ani też zwykłej wody z kranu – musi być ona destylowana.

Dlatego też zdecydowanie bezpieczniejszą opcją będzie zlecenie wykonania usługi profesjonalistom. Prace zajmą im co najwyżej kilka godzin, a ich wykonanie przełoży się na poprawę wydajności oraz ograniczenie do minimum ryzyka awarii.

 

Jak często czyścić panele fotowoltaiczne?

Rekomendacje w tym zakresie różnią się. Niektórzy eksperci zalecają taką formę konserwacji nawet 4 razy w ciągu roku, inni mówią o okazjonalnym czyszczeniu, kiedy naprawdę nagromadzą się zabrudzenia. Najczęściej jednak pojawia się zalecenie o myciu paneli fotowoltaicznych 1-2 razy w roku: na wiosnę oraz pod koniec lata.

Warto przy tym pamiętać, że częstotliwość mycia jest uzależniona również od regionu, w którym mieszkasz oraz zanieczyszczeniach, na które jest narażona Twoja posesja. Przykładowo mieszkańcy wybrzeża mogą się częściej zmagać z ptasimi odchodami, natomiast na posesjach na Śląsku problemem może być większa ilość pyłu czy sadzy. Dobrze więc dostosować rytm mycia paneli PV do specyficznych wymagań posesji.


Chcesz, aby twoja instalacja działała z pełną moca przez cały okres jej użytkowania? Zagwarantuje Ci to nie tylko okresowe mycie paneli, ale odpowiednie miejsce w których panele zostaną zamontowane. Nie zaleca się montowania modułów w miejscach, które mogą być narażone na nadmierne osadzanie pyłu czy też opadanie liści.

 

 

Zaufaj facowcom i pozwól, aby nasi Doradcy pomogli dobrać Ci odpowiednie miejsce montażu instalacji zarówno pod kątem zabrudzenia paneli jak również pod kątem ewentualnych zacienień.

 
Wypełnij formularz i zamów darmową konsultację:

 

 FORMULARZ

 

 

 

 

Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Fotowoltaika
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Małopolskie:

  Mazowieckie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Świętokrzyskie:

  Wielkopolskie:

  Zachodniopomorskie: