Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

« Wróć

Net metering (magazynowanie energii w sieci) także dla firm!

Oceń ten post:
5.00 5 1 1
Opublikowano 08.04.2020 r.

Uwaga!

net billing

Od 1 kwietnia 2022 roku wchodzi w życie nowy sposób rozliczania nadwyżek energii wyprodukowanej dzięki instalacji fotowoltaicznej, czyli net-billingKliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej na temat nowego sposobu rozliczeń prosumentów.


 

Net-metering jest jednym z powodów, dla których fotowoltaika jest tak opłacalna. Jednak jeszcze do niedawna z możliwości magazynowania nadwyżek energii wyprodukowanej przez instalację mogli skorzystać wyłącznie klienci indywidualni.

Jednak nowelizacja ustawy o OZE, która weszła w życie 14 sierpnia 2019 r., wprowadziła zmiany pozwalające korzystać z tego systemu rozliczeń również przedsiębiorcom.

Dowiedz się, jak dokładniej wyglądają nowe zasady i ile można zyskać.

 

Prosument, czyli kto?

Prosumentem jest podmiot, który jednocześnie zużywa i produkuje energię elektryczną. Jednak zgodnie z zapisami ustawy o OZE przed nowelizacją z sierpnia ubiegłego roku, za prosumenta można było uznać tylko osobę fizyczną. Sama zasada net meteringu była zaś stosowana wyłącznie wobec gospodarstw domowych, które decydowały się na montaż paneli fotowoltaicznej.

Dziś jednak ta definicja została rozszerzona i, zgodnie z nią, za prosumenta można uznać każdą osobę / podmiot, który wykorzystuje mikroinstalację fotowoltaiczną – bez względu na to, gdzie zostanie ona zainstalowana.

Przypomnijmy - mikroinstalacja to instalacja fotowoltaiczna o mocy do 50 kWp.

 

Jakie firmy mogą korzystać z net-meteringu?

 

fotowoltaika dla firm

 

Zgodnie z zapisami ustawowymi, zasady rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej dotyczą zasadniczo wszystkich, którzy korzystają z instalacji fotowoltaicznych do 50 kWp. Zasada ta nie będzie się więc odnosiła do typowo przemysłowych przyzakładowych elektrowni słonecznych – potrzebnych przedsiębiorstwom o profilu produkcyjnym.

Cytując art. 2 pkt 27, za prosumenta energii elektrycznej uznaje się obecnie:

„odbiorcę końcowego wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 649, 730 i 2294)[1]

Trzeba pamiętać, że firmy, które korzystają z instalacji PV na szerszą skalę, również mogą odsprzedawać wyprodukowaną energię do sieci, jednak stawki są w ich przypadku określane przez prezesa URE – tak, jak dotychczas.

 

Jak dokładnie wygląda net-metering dla firm?

 

fotowoltaika dla biznesu

 

Zasady net-meteringu są obecnie takie same dla klientów indywidualnych, gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorców, a różnice dotyczące szczegółów rozliczeń z dostawcą prądu wynikają jedynie z mocy zamontowanej instalacji.

 

Jak to wygląda w praktyce?

  1. Firma decyduje się na inwestycję w mikroinstalację fotowoltaiczną.
  2. Specjaliści dobierają jej moc, wykonują projekt oraz instalację.
  3. Formalności związane z uruchomieniem fotowoltaiki sprowadzają się do zgłoszenia tego faktu w zakładzie energetycznym celem wymiany licznika prądu na dwukierunkowy. Cała procedura jest dla prosumenta nieodpłatna, ale trwa ok. 30 dni. Warto zatem dokonać zgłoszenia z odpowiednim wyprzedzeniem, aby podłączenie do sieci mogło nastąpić niezwłocznie po zakończeniu prac instalacyjnych.
  4. Mikroelektrownia słoneczna produkuje prąd. W dni z dużą liczbą godzin słonecznych – zwłaszcza latem – fotowoltaika wytwarza więcej energii niż potrzeba na zaspokojenie bieżącego zapotrzebowania.
  5. Nadwyżka jest przesyłana do zakładu energetycznego. Tu jest „magazynowana”.
  6. W nocy, a także w zimowe miesiące, kiedy prądu z fotowoltaiki jest niewystarczająco do zasilenia firmy energią elektryczną, jest ona pobierana z sieci.
  7. Przy rozliczeniu z prosumentem dostawca prądu bierze pod udziału ilość energii, która została do niego wysłana z instalacji fotowoltaicznej. Prosument otrzymuje bezpłatnie zwrot 70 lub 80% energii, którą przesłał do sieci.
  8. Nadwyżki prądu można rozliczyć w ciągu 12 miesięcy, zatem jest to wystarczająco długi okres, aby uzyskać wysokie oszczędności.

 

brewa opinie

Zobacz opinie naszych Klientów na temat fotowoltaiki i naszej pracy!

 

Od czego zależy wysokość zwrotu energii z OZE w ramach net-meteringu?

 

fotowoltaika dla przedsiebiorstw

 

Stawki net-meteringu są uzależnione od mocy mikroinstalacji. Dokładnie tę kwestię określa art. 4 znowelizowanej ustawy o OZE. Zgodnie z nim:

  • podmiot korzystający z mikroinstalacji o mocy do 10 kWp otrzyma z sieci 0,8 kWp za każdą wysłaną 1 kWh,
  • podmiot mający instalację o mocy z przedziału 10-50 kWp otrzyma 0,7 kWh za każdą 1 kWh.

Pozostała energia stanowi przychód zakładu energetycznego – swoistą opłatę za magazynowanie przesłanego prądu.

 

Jak zmiany w ustawie o OZE wpływają na opłacalność fotowoltaiki dla firm?

Nowelizacja ustawy o OZE sprawiła, że obecnie fotowoltaika stała się znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem w firmie. Warto zainwestować w instalację, aby obniżyć koszty zasilania firmowego biura czy lokalu usługowego – oszczędności mogą sięgnąć nawet 90%.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile Twoja firma może zaoszczędzić dzięki fotowoltaice i net-meteringowi, zamów bezpłatną konsultację z ekspertami Brewa. Przygotujemy dla Ciebie bardzo szczegółową wycenę kosztów i zysków. Pamiętaj: instalacja fotwoltaiczna działa przez ponad 20 lat, a zwrot z inwestycji osiągniesz w kilka lat!

 


Chcesz obniżyć rachunki za prąd w swojej firmie?

FORMULARZ

 

[1] http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150000478/U/D20150478Lj.pdf

 

Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter