Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

Na co zwrócić uwagę przy wyborze falownika fotowoltaicznego?

Oceń ten post:
5.00 5 1 1
Opublikowano 07.11.2019 r.

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilkunastu elementów. Można powiedzieć, że panele fotowoltaiczne to mięśnie, a inwerter to „serce”, czy „mózg” całego systemu. Dlaczego jest to tak ważny element i na co należy zwrócić uwagę przy wyborze producenta sprzętu?

 

Analizując system fotowoltaiczny, należy wziąć pod uwagę głównie moduły – „mięśnie”, które to wszystko napędzają. Następnie – chociażby falownik, który możemy nazwać „sercem”, ponieważ niejako pompuje energię z modułów fotowoltaicznych do sieci energetycznej.

Jest to bardzo ważny element, który może przesądzić o sukcesie naszej instalacji. Natomiast „mózgiem” całej instalacji nazwiemy jej monitorowanie, czyli nadzór i bieżąca obserwacja tego, co dzieje się w układzie.

fronius falowniki

Należy pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna powinna nam służyć przez 20-25 lat, więc – przede wszystkim – musimy zwrócić uwagę na producenta, na to, czy dany producent posiada historię i nie zniknie z rynku za 5 lat. Wówczas niestety, nawet 20 letnia gwarancja będzie bezwartościowa, ponieważ po tych pięciu latach firmy już nie będzie na rynku.

Zwracajmy też uwagę na to, jakie firma posiada doświadczenie na rynku fotowoltaiki, czy jest to firma nowo powstała, czy może działa na tym rynku od lat. Warto również sprawdzić, czy producent posiada na terenie Unii Europejskiej centrum rozwoju i centrum serwisowe.

 

Kolejną kwestią jest porównanie parametrów – one się, de facto, między sobą niewiele różnią. Parametry typu sprawność, czy zakres napięć z reguły są do siebie bardzo zbliżone, ale diabeł tkwi w szczegółach.

 

Spójrzmy na przykład, czy sprzęt posiada Dynamic Pick Managera, który pozwala znaleźć globalny punkt mocy maksymalnej, czy SuperFlex Design, ułatwiający projektowanie i dobór modułów do falownika, a także jego przewymiarowanie.

Ważną rzeczą jest również wsparcie lokalne, jak już wcześniej wspomnieliśmy – dobrze, aby to był producent europejski, aby wszystkie materiały, instrukcje obsługi, instrukcje montażu, karty katalogowe czy certyfikaty były w języku polskim. Falownik powinien komunikować się z użytkownikiem w języku polskim. Pamiętajmy w tym miejscu również o „mózgu”, czyli o systemie monitorowania, który również powinien być w języku polskim.

Artykuł powstał na bazie filmu z serii "Prosto z dachu", którą można obejrzeć na naszym kanale na YouTube


FORMULARZ

Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM