Jak dobrać moc fotowoltaiki dla domu 100-140 m2?
Zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej? Nie masz pewności jaka fotowoltaika dla domu 100-140 m2 będzie odpowiednia? Ile to będzie kosztować? Wysokość inwestycji w dużej mierze uzależniona jest od mocy systemu.
Stąd często dostajemy np. pytanie, jaka moc fotowoltaiki do domu 100 m2 będzie najlepsza. Odpowiedź brzmi: To zależy, ponieważ… metraż budynku niekoniecznie ma wpływ na to, jak mocne panele słoneczne będą potrzebne. Dowiedz się więcej.
W ostatnich latach popularność fotowoltaiki w Polsce rośnie bardzo dynamicznie, a widok paneli na dachu przestał być czymś zaskakującym. Wynika to przede wszystkim z ogromnych oszczędności na wydatkach na prąd – rachunki mogą spaść nawet o 90% w skali roku.
Aby jednak tak się stało, instalacja musi być dobrze zwymiarowana, czyli musi produkować tyle prądu, aby pokryć zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Tego nie da się ocenić „na oko”, trzeba to policzyć!
Jaka fotowoltaika dla domu od 100 do 140 m2?
Powyższe pytanie i podobne przewijają się bardzo często. Tymczasem metraż budynku ma dość małe znaczenie przy określaniu parametrów systemu, który trafi do konkretnego domu. Tym, co się liczy, jest przede wszystkim zapotrzebowanie danego obiektu na energię elektryczną.
Docelowo chodzi przecież o określenie, ile prądu muszą wyprodukować panele słoneczne, aby skutecznie zasilały budynek przez cały rok. Przelicznik jest prosty: każdy 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej pozwala osiągnąć ok. 1000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku.
Dlatego przy wymiarowaniu nie zadaje się pytania o to, „jaka moc fotowoltaiki dla domu 100 m2”, a raczej np.: „jaka moc przy zapotrzebowaniu energetycznym na poziomie 9 500 kWh rocznie”.
Jak dobrać moc fotowoltaiki dla domu krok po kroku?
Pierwsze i najważniejsze pytanie brzmi: czy fotowoltaika dla domu będzie montowana w budynku, który jest już gotowy i zamieszkały, czy w zupełnie nowym obiekcie? Od tego zależą dalsze wyliczenia.
Jeśli budynek jest już zamieszkały, w pierwszej kolejności pod lupę bierze się dotychczasowe rachunki za prąd. Są bardzo precyzyjnym wskaźnikiem tego, ile energii elektrycznej zużywają mieszkańcy budynku na wszystkie cele. Ale uwaga! Podczas wymiarowania trzeba uwzględnić dwie kwestie.
- To, czy właściciel planuje w niedalekiej perspektywie np. zamiany ogrzewania gazowego na elektryczne lub innych inwestycji, które zwiększą zużycie prądu – wówczas lepiej zaplanować nieco większą instalację, aby zasiliła też nowe systemy w budynku. Możliwa jest też sytuacja, w której planowana jest np. wymiana termoizolacji domu – wtedy, jeśli budynek ma ogrzewanie elektryczne, zapotrzebowanie na prąd nieco spadnie;
- To, że produkcja prądu przez fotowoltaikę wygląda różnie w różnych okresach roku. Latem powstają nadwyżki, które przydają się głównie zimą, np. do zasilania ogrzewania. Jednak zakład energetyczny oddaje prosumentom, czyli właścicielom instalacji do 50 kWp - 70 lub 80% przesłanego prądu. Wyższa wartość dotyczy najmniejszych instalacji, do 10 kWp (najczęściej taka fotowoltaika dla domu 100 m2 jest wystarczająca – choć oczywiście trzeba to policzyć!).
Dlatego ostateczna moc instalacji, o ile inwestor nie planuje zmieniać później np. systemu ogrzewania, jest obliczana tak, że do obecnego zużycia prądu dolicza się ok. 20% mocy. Tak uzyskuje się bezpieczną wartość.
Jak dobrać moc fotowoltaiki dla domu, który dopiero powstaje?
Metraż budynku będzie nieco istotniejszy do ustalenia tego, jaka fotowoltaika dla domu będzie najodpowiedniejsza podczas, gdy jesteś na etapie budowania domu. W takiej sytuacji konieczne jest oszacowanie rocznego zużycia prądu.
Co bierze się pod uwagę? Poza metrażem, który wspiera wyliczenia, kluczowych jest kilka innych parametrów.
-
Typ wybieranego ogrzewania
Jeżeli będzie to ogrzewanie elektryczne, co jest rozsądnym wyborem przy montażu fotowoltaiki, to jego obecność zwiększy roczne zapotrzebowanie na prąd. To sprawi, że będzie potrzebna wyższa moc instalacji fotowoltaicznej.
-
Zapotrzebowanie energetyczne budynku
Jest to istotne w przypadku, gdy w domu funkcjonuje ogrzewanie elektryczne – przyjmijmy to założenie. Chodzi tutaj o to, ile energii należy dostarczyć do budynku w ciągu roku, aby zapewnić w nim odpowiedni poziom ciepła.
Dowiedz się więcej o zapotrzebowaniu energetycznym:
Ten parametr jest podawany w kilowatach na metr kwadratowy na rok (kWh/m2/rok). Wartość ta jest uzależniona głównie od zastosowanych technologii budowlanych – a więc tego, jak dobrze budynek utrzymuje ciepło. Przykładowo budynek energooszczędny nie powinien potrzebować więcej niż 35 kWh/m2/rok (chodzi o energię użytkową).
Należy przy tym pamiętać, że są do wyliczenia orientacyjne, a wiele zależy od sposobu użytkowania domu. Przykładowo, inwestycja w okna pasywne będzie się mijała z celem wówczas, gdy w budynku nie znajdzie się też wentylacja mechaniczna z rekuperacją.
Powód jest prosty: te okna są tak szczelne, że bez mechanicznej wentylacji będzie konieczne częste wietrzenie, co zimą doprowadzi do szybkiego utraty ciepła.
Z perspektywy użytkownika najważniejszy jest wskaźnik Eu (energii użytkowej) mówiący o faktycznym zapotrzebowaniu na ciepło. Wskaźnik Ep, a więc dotyczący energii pierwotnej jest istotny tylko z formalnego punktu widzenia – trzeba pamiętać, że zgodnie z Warunkami Technicznymi obowiązującymi od 2021 roku, do budowy zostaną dopuszczone tylko te obiekty, które mają Ep na poziomie 70 kWh/m2/rok.
-
Zapotrzebowanie energetyczne systemu grzewczego
Jest ono uzależnione zarówno od tego, ile ciepła będzie potrzebować budynek, jak i od samej technologii. Mocniejszego zasilania będzie potrzebować kocioł elektryczny, mniejsze będą miały np. folie grzewcze na podczerwień, montowane coraz chętniej pod podłogą.
To drugie rozwiązanie nie wymaga również tworzenia odrębnej kotłowni, a wydatek początkowy jest stosunkowo niewielki (zwłaszcza w porównaniu z pompą ciepła, która jest jednak rozwiązaniem wydajniejszym).
-
Zapotrzebowanie energetyczne potrzebne do wyprodukowania CWU
Chodzi tutaj o ciepłą wodę użytkową. To, ile energii roczne jest potrzebne na jej podgrzanie, jest ponownie uzależnione od zastosowanej technologii, ale także od tego, jak ciepła woda jest wykorzystywana. Niektórzy lubią częste i długie kąpiele w wannie, inni preferują szybkie prysznice itd.
-
Zużycie energii na tzw. potrzeby własne
To wydatki związane np. z oświetleniem, zasilaniem urządzeń elektrycznych w budynku, ładowaniem samochodu elektrycznego itp. Są uzależnione zarówno od tego, jaki sprzęt trafi do domu, jak i od liczby domowników.
Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej dla domu? Powierz to zadanie specjalistom!
Jak pokazuje powyższa analiza, określenie tego, jaka moc fotowoltaiki dla domu 140 m2 czy o jakimkolwiek innym metrażu będzie najlepsza, jest dość wymagającym, a przy tym odpowiedzialnym zadaniem.
Dlatego najlepiej nie dokonywać szacunków samodzielnie, a powierzyć je w ręce fachowców. Wtedy precyzyjnie dowiesz się jaka fotowoltaika do domu o dowolnym metrażu.
Jeśli chcesz dokładnie określić, jakie parametry powinna mieć fotowoltaika w Twoim domu, skontaktuj się. Instalacja fotowoltaiczna w domu to inwestycja na lata.
Przygotujemy dla Ciebie dokładną analizę, a Ty na jej podejmiesz najkorzystniejszą dla siebie decyzję.
Chcesz dowiedzieć się jaki zestaw fotowoltaiczny w optymalny sposób pokryje Twoje zapotrzebowanie i pozwoli Ci obniżyć rachunki za prąd o 90%? Skontaktuj się z nami!
FORMULARZ