Poproś o darmową konsultację!
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają do niej zastosowanie Polityka prywatnościWarunki korzystania z usług.

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Fotowoltaika
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Małopolskie:

  Mazowieckie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Świętokrzyskie:

  Wielkopolskie:

  Zachodniopomorskie:

« Wróć

Bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznych

Oceń ten post:
5.00 5 1 1
Opublikowano 15.04.2021 r.

Bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznych

 

Czy instalacja fotowoltaiczna stwarza zagrożenie pożarowe? Co zrobić, by instalacja PV była bezpieczna? Kiedy konieczne są uzgodnienia PPOŻ?

19 września 2020 roku wprowadzono kilka bardzo istotnych zmian w prawie budowlanym, czego konsekwencją było wprowadzenie w życie nowych przepisów przeciwpożarowych dla instalacji fotowoltaicznych.

 

Sprawdź czego dotyczą zmiany i dowiedz się co zrobić,

by Twoja instalacja PV była bezpieczna!

 


 

Skąd obawy o bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych?

Jak wiemy fotowoltaika może zapewniać niezależność energetyczną, a wykorzystanie słońca, może pomóc stworzyć czystsze i bezpieczniejsze środowisko.


Pomimo bardzo wielu zalet fotowoltaiki, spora część osób boi się podjęcia decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych, z uwagi na bezpieczeństwo swoje i swojego domu. Taka obawa może wynikać z faktu, iż fotowoltaika nie jest klasyczną instalacją elektryczną tylko instalacją, która wytwarza tę energię. Mamy zatem do czynienia ze źródłem wytwórczym, w którym mogą pojawić się niebezpieczne wartości napięć i prądów. 

 

Czy powyższe obawy są zasadne?

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez BRE National Solar Centre, niezależny instytut badawczy z Wielkiej Brytanii w publikacji  „Fire and Solar PV Systems – Investigations and Evidence in July 2017” –  prawidłowo zaprojektowana oraz eksploatowana instalacja nie stwarza zwiększonego ryzyka powstania pożaru w budynku.


Badanie BRE wykryło mniej niż 60 incydentów pożarowych na rynku około 1 miliona systemów zainstalowanych w ciągu ostatnich siedmiu lat – z czego 42 stwierdzono jako spowodowane przez system fotowoltaiczny, a tylko 17 z nich oznaczono jako „poważne pożary”, które rozprzestrzeniły się poza źródło.

 

Tylko 0,016% 

 

Podobne wnioski płyną również z innych raportów opublikowanych m.in. przez TÜV Rheinland we współpracy z Instytutem Systemów Energetyki Słonecznej im. Fraunhofera gdzie wskazuje się, że pożary wywołane przez system PV stanową zaledwie 0,016% w odniesieniu do wszystkich instalacji fotowoltaicznych powstałych w Niemczech.

 

Jeśli przyjrzymy się bliżej tym 0,016%, głównymi przyczynami tych uszkodzeń były czynniki zewnętrzne, takie jak:

  • przegryzienia kabli przez zwierzęta 

  • wyładowania atmosferyczne

  • błędy montażu (błędy instalacji po stronie DC, czyli w obszarze modułów gdzie  wykorzystuje się tam odsłonięte połączenia wtykowe, które są podatne na wilgoć i inne czynniki)

  • błędy projektowe lub uszkodzenia komponentów szczególnie po stronie prądu stałego. 

 

Jak zmniejszyć zagrożenie dotyczące pożarów instalacji fotowoltaicznych?

Jak wykazały powyższe badania, prawidłowe wykonanie instalacji przez wykwalifikowane kadry zapobiega znaczącej liczbie uszkodzeń instalacji fotowoltaicznej, oraz zmniejsza do minimum zagrożenie pożarowe.



Zatem zanim wybierzesz wykonawcę zwróć szczególna uwage na:

  • wybór urządzeń wysokiej jakości, posiadające stosowne certyfikaty - sama cena nie jest dobrym doradcą!

  • wybór firmy montażowej z dużym doświadczeniem  i dobrymi opiniami (bogatym portfolio)

  • czy usługa zostanie zamontowana przez dobrze przeszkolonych instalatorów z uprawnieniami elektrycznymi.

  • czy instalatorzy w odpowiedni sposób oznaczają instalację (dobry schemat i oznaczenia instalacji PV w skrzynce licznikowej, dzięki któremu strażacy będą mogą się dowiedzieć, gdzie znajdują się przewody przewodzące prąd elektryczny i w ten sposób zachować bezpieczny dystans.


Zobacz wideo na temat bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznych ↓

 


Pamiętaj!

Bardzo ważne jest aby podczas montażu stosować normy, standardy i przepisy, które zawierają wytyczne dotyczące poprawnego projektu, sprzętu oraz montażu instalacji. 


 

Co zmieniła ostatnia nowelizacja ustawy prawo budowlane?

 

Zgodnie z Ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 poz. 471) od 19.09.2020 nowe brzmienie otrzymuje Art. 29 prawa budowlanego, a wraz z nim:

NOWA WERSJA (OBOWIĄZUJĄCA OD 19-09-2020)

„4. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia […] wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu:
c) pomp ciepła, wolno stojących kolektorów słonecznych, urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW z zastrzeżeniem, że do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, zwany dalej „uzgodnieniem pod względem ochrony przeciwpożarowej”,projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w art. 56 ust. 1a,

 

Jak wskazuje powyższy nowy zapis od 19.09.2020 istnieje obowiązek potwierdzenia przez rzeczoznawcę w formie uzgodnienia, że spełnione zostały wymagania ochrony przeciwpożarowej nowoprojektowanej instalacji fotowoltaicznej o mocy większej niż 6,5 kWp.

Inaczej mówiąc projekty techniczne instalacji fotowoltaicznych większych niż 6,5 kWp wymagają obowiązkowego uzgodnienia pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej z uwagi na Art. 29 ust. 4 pkt. 3 lit. c. (Dz. U. 2020 poz. 1333).

Na chwilę obecną zakres powyższej dokumentacji powinien obejmować istotne elementy wskazane w § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 grudnia 2015r. w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej  (Dz. U. z 2015r., poz. 2117).  Zakres ten jest oczywiście zależny m.in. od kategorii budynku.

 

JEŚLI INSTALACJA PV JEST MNIEJSZA NIŻ 6,5 kWp

JEŚLI INSTALACJA PV JEST WIĘKSZA OD 6.5 kWp, ALE MNIEJSZA NIŻ 50 kWp

JEŚLI INSTALACJA PV JEST
WIĘKSZA NIŻ 50 kWp

Brak konieczności uzgodnień z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż. 

Konieczne jest uzgodnienie “projektu tych urządzeń” z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż.

Dla takiej instalacji wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, a co za tym idzie: uprzednie przygotowanie projektu budowlanego przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

W tym przypadku możliwe jest wykorzystanie rozwiązań organizacyjnych stosowanych w instalacjach o mocy > 6.5 kWp, ale ≤ 50.0 kWp.

W  przypadku budynków które mają strefy pożarowe o kubaturze większej niż 1000m3 dodatkowo należy zapewnić odłączenie zasilania przeciwpożarowym wyłącznikiem prądu (PWP).

Możliwość zastosowania rozwiązania polegającego na montażu falowników poza strefą pożarową, względem której dokonano instalacji modułów PV. 

 

Chcesz mieć pewność, że Twoja instalacja będzie bezpieczna i wybudowana według najlepszych standardów?

Skontaktuj się z nami! Zamów darmową wycenę:

FORMULARZ

Poproś o darmową konsultację!
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają do niej zastosowanie Polityka prywatnościWarunki korzystania z usług.

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Fotowoltaika
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Małopolskie:

  Mazowieckie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Świętokrzyskie:

  Wielkopolskie:

  Zachodniopomorskie: