Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

Jak uniknąć 10 najczęstszych błędów przy wyborze firmy instalującej fotowoltaikę

Oceń ten post:
5.00 5 1 1
Opublikowano 15.09.2020 r.

 

 

Dowiedz się co zrobić, by inwestycja warta kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych spełniała swoją funkcję i zwróciła się bezproblemowo w przeciągu kilku lat!

Zazpoznaj się z poniższą listą, by dowiedzieć się na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru firmy, która zajmie się doborem i montażem instalacji fotowoltaicznej.

 

Sprawdź jak uniknąć 10 najczęściej popełnianych błędów przy wyborze firmy wykonującej instalację fotowoltaiczną:

 

1. Zdobądź podstawową wiedzę na temat podzespołów fotowoltaicznych

Oczywiście każda z firm proponujących Ci usługę budowy elektrowni słonecznej będzie mówiła, że wykona to najlepiej, że ma najlepszy sprzęt i zrobi to w najlepszej cenie. Bez chociażby podstawowej wiedzy ciężko będzie Ci porównać poszczególne oferty. 

Zanim zaczniesz rozglądać się za wykonawcą, sprawdź podstawowe informacje dotyczące fotowoltaiki - znajdziesz je na stronach internetowych, forach, kanałach na youtube itp.

 

Brak wiedzy może Cię dużo kosztować. Zobacz najczęstsze błędy techniczne przy doborze instalacji: 

 

2. Wybierz firmę z doświadczeniem

Sprawdź doświadczenie firmy, z którą chcesz podpisać umowę! Upewnij się, czy faktycznie istnieje i jak długo działa na rynku - możesz to zrobić poprzez bazy danych, takie jak CEDIG lub KRS

Dowiedz się czy i gdzie firma posiada swoją siedzibę, czy prowadzi stronę internetową lub profil w mediach społecznościowych.

Koniecznie przejrzyj dotychczasowe realizacje firmy!

 

3. Sprawdź opinie o firmie i zapytaj o referencje

W dobie internetu każda firma z doświadczeniem, działająca na rynku od jakiegoś czasu, powinna posiadać przynajmniej kilkanaście opinii klientów

Rzetelni przedsiębiorcy nie mają nic do ukrycia - poproś o referencje, rachunki klientów lub kontakt do osób, u których instalacja była już zamontowana. To pozwoli Ci uniknąć współpracy z nierzetelnymi wykonawcami instalacji PV.

 

 

 4. Postaw na wysoki poziom obsługi

Już na etapie pierwszych rozmów masz wątpliwości co do jakości obsługi? Zaufaj swojemu przeczuciu i zastanów się nad dalszą współpracą...

Pamiętaj, że twój przyszły wykonawca powinien traktować Cię jak partnera, a nie kolejny zrealizowany cel sprzedażowy.

Jako laik powinieneś zdobyć od firmy maksimum informacji dotyczących kwestii, które Cię interesują.

Nie bój się pytać! Jeżeli firma nie potrafi odpowiedzieć na Twoje pytania, powinno to wzbudzić Twoje wątpliwości, co do stanu wiedzy i umiejętności jej pracowników.

 

 5. Wybierz firmę, która działa kompleksowo

Podpisanie umowy to tylko jeden z kroków. Wybierz wykonawcę, który zajmuje się całym procesem sprzedaży.  Zapytaj się o kadry, procesy, terminy złożenia wniosku do Zakładu Energetycznego czy wniosku o dotację. 

 

 

 6. Nie podpisuj umowy na pierwszym spotkaniu

Daj sobie na chwilę zastanowienia i nie pozwól by ktoś Cię namawiał do podpisania umowy tego samego dnia bo inaczej nie skorzystasz z tej "świetnej" promocji. Podejmujesz decyzję na 25 lat, więc warto dobrze ją przemyśleć. 
 

Przeanalizuj elementy oferty, zakres usług, terminy realizacji oraz zapisy w umowie.

 

 

7. Nie skupiaj się wyłącznie na cenie

Niech cena będzie jednym z kryteriów wyboru. Zastanów się nad innymi ważnymi kwestiami dla Ciebie.
Niestety, najtańsze nie znaczy dobre. Na kwotę usługi składa się wiele elementów - sprzęt, gwarancje, ubezpieczenia, montaż, czy kompleksowa obsługa przy załatwianiu formalności. 

Sprawdź co wchodzi w skład poszczególnych cen. To, co najistotniejsze, to stosunek ceny do jakości.

 

 

8. Wybieraj tylko sprawdzony sprzęt

Panele i falownik to serce i mózg systemu fotowoltaicznego, jak wiemy bez dobrego kręgosłupa, czyli konstrukcji i pozostałych elementów takich jak okablowanie, elementy UV odpornych całość nie będzie dobrze funkcjonować przez założony czas. 
 
Postaw na dobry sprzęt i firmę, która jest autoryzowanym partnerem danego producenta. 
 
Sprawdź długość gwarancji na poszczególne elementy. Nie warto oszczędzać kupując komponenty nieznanego pochodzenia, na które gwarancja może okazać się tylko teoretyczna w przypadku awarii. 
 
Niska jakość elementów instalacji i konieczność częstych napraw z pewnością przewyższy pozorne oszczędności uzyskane na początku inwestycji. 
 

 

 

9. Sprawdź gwarancję na wykonawstwo

Poza gwarancjami sprzętowymi, sprawdź również gwarancję na wykonawstwo, czyli jakoś wykonania montażu instalacji fotowoltaicznej. Zapoznaj się dokładnie z zapisami w umowie, które Ci ją gwarantują.

Z drugiej strony, uważaj na długoletnie gwarancje na wykonawstwo udzielane przez firmy, które powstały kilka miesięcy wcześniej i wykonały do tej pory zaledwie kilka instalacji. 

 

 

10. Upewnij się, że wykonawca posiada ubezpieczenia OC

Co jeśli w trakcie montażu ekipa uszkodzi Ci dach lub spięcie w instalacji elektrycznej spowoduje pożar? Sprawdź czy firma, z którą chcesz podpisać umowę posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. 

Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w razie jakichkolwiek uszkodzeń dostaniesz odszkodowanie z polisy wykonawcy.

 

Sprawdź również : Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed pożarem?


 

Podsumowanie

Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli Ci cieszyć się długą i bezproblemową pracą instalacji fotowoltaicznej. Dzięki własnej elektrowni słonecznej zyskasz nie tylko oszczędności w comiesięcznym budżecie, ale również przyczynisz się do dbania o środowisko naturalne. 

 Masz pytania?

Chcesz dowiedzieć się wiecej na temat fotowoltaiki? 

FORMULARZ