Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

Jak wygląda procedura reklamacyjna falowników Fronius?

Oceń ten post:
5.00 5 1 1
Opublikowano 28.11.2019 r.

 

Falownik jest wyposażony w wyświetlacz – tym wyświetlaczem może być urządzenie mobilne, np. smartfon, poprzez który falownik utrzymuje z nami komunikację i ten właśnie moduł komunikacyjny jest mózgiem całej instalacji fotowoltaicznej.

Urządzenie może nam zgłaszać różnego rodzaju problemy, które występują w instalacji. Należy pamiętać, że jest to urządzenie elektroenergetyczne – jest to więc swego rodzaju mała „elektrownia” i – jak każda elektrownia – musi zachować bezpieczeństwo instalacji.

Dlatego w przypadku jakichkolwiek anomalii, falownik wyświetli błąd i zaprzestanie pracy.

falowniki fronius

Kodów błędu może być nawet kilkadziesiąt – różnego typu. Każdy z nich oznacza coś innego i wyłącznie ktoś, kto ma dostęp do instrukcji obsługi lub instrukcji montażu danego urządzenia jest w stanie poprawnie zdiagnozować daną usterkę. W pierwszej kolejności więc rekomendujemy zgłosić się do instalatora i zlecić mu diagnozę nieprawidłowego stanu działania instalacji.

Większość instrukcji jest również dostępna w internecie, więc można spróbować samodzielnie znaleźć kod błędu i informację o tym, co on oznacza. Należy, na przykład, pamiętać o tym, że falowniki Fronius codziennie rano i wieczorem sygnalizuje kod 306, który oznacza zbyt niskie napięcie po stronie układu DC i zbyt małą wartość nasłonecznienia. Jest to oczywiście całkowicie naturalne – „błąd” ten sygnalizuje, że słońce właśnie pojawiło się nad horyzontem lub właśnie się za ten horyzont schowało i nie oznacza to absolutnie żadnej usterki.

Najlepiej jest zgłosić się do instalatora, zwłaszcza, że nie zawsze falownik jest tu winowajcą. Falownik pracuje w pewnym otoczeniu, czyli zarówno po stronie napięcia w sieci, jak i po stronie tego, co się dzieje w modułach czy po stronie DC. Za niskie lub za wysokie napięcie potrafi falownik wyłączyć i na to instalator nie ma żadnego wpływu.

Wszystkie falowniki, które są dopuszczone do montażu w polskiej sieci elektroenergetycznej, do polskich sieci operatorów systemów dystrybucyjnych, muszą spełniać bardzo rygorystyczne wymagania jeśli chodzi o zakres częstotliwości pracy czy zakres napięcia pracy. Wówczas więc samoczynne wyłączanie się falownika jest spowodowane poprawnym spełnianiem kryteriów narzuconych przez operatorów.

Miejmy też na uwadze, że jeżeli falownik podnosiłby napięcie zbyt wysoko, to mogłoby dojść do uszkodzenia urządzeń domowych, dlatego falownik musi dbać o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również sprzętów znajdujących się w jego otoczeniu.

Artykuł powstał na bazie filmu z serii "Prosto z dachu", którą można obejrzeć na naszym kanale na YouTube


FORMULARZ