Poproś o darmową konsultację!
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają do niej zastosowanie Polityka prywatnościWarunki korzystania z usług.

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Fotowoltaika
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Małopolskie:

  Mazowieckie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Świętokrzyskie:

  Wielkopolskie:

  Zachodniopomorskie:

« Wróć

Fotowoltaika dla firm – zasady rozliczania nadwyżek energii

Oceń ten post:
5.00 5 1 1
Opublikowano 10.03.2022 r.

zasady rozliczen fotowoltaika dla firm

Fotowoltaika dla firm to sposób na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej. Zastanawiasz się, jak od 2022 roku – po zmianach w ustawie o OZE – będzie wyglądało rozliczanie nadwyżek wyprodukowanego prądu? Oto najważniejsze informacje.

 

Fotowoltaika dla firm a nadwyżki prądu – jak to działa?

Na początek najważniejsze: instalacja fotowoltaiczna pracuje w ciągu roku nierównomiernie. Jej praca – bez względu na moc – jest uzależniona od dostępu do światła słonecznego. W Polsce jest on zróżnicowany. Najdłuższe dni są w okresie wiosenno-letnim, natomiast jesienią i zimą godzin słonecznych jest mniej.

Ta dysproporcja sprawia, że trzeba bardzo uważnie zwymiarować instalację PV – tak, aby wyprodukowana wiosną i latem nadprogramowa energia dostarczyła środków minimalizujących koszty prądu pobranego z sieci jesienią i zimą. A jak są obecnie rozliczane powstające nadwyżki?

 

Zasady rozliczania nadwyżek prądu – fotowoltaika dla firm

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że zasady rozliczania energii z fotowoltaiki są uzależnione od wielkości instalacji. Nie ma znaczenia forma prawna działalności firmy czy jej wielkość. Istotne jest to, czy instalacja PV ma moc do 50 kWp, czy wyższą.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ firmy, które korzystają z instalacji PV o mocy do 50 kWp są postrzegane jako prosumenci. Powyżej tej wartości są rozliczani na innych zasadach.

 


 

Chcesz obniżyć rachunki za prąd w swojej firmie? Dowiedz się więcej:

 


 

Fotowoltaika dla firm – zasady rozliczenia energii z mikroinstalacji do 50 kWp

Zgodnie z ustawą o OZE, każdy podmiot, który korzysta z instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp ma status prosumenta. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i rolników oraz przedsiębiorców.

Jeszcze do niedawna firmy, które korzystały z mikroinstalacji spełniającej ten wymóg, mogły się rozliczać na zasadach net-meteringu. Ta możliwość przysługuje jednak wyłącznie systemom podłączonym do 31 marca 2022 roku. Po tym terminie wszystkie nowe instalacje prosumenckie będą rozliczane na zasadach net-billingu.

 

Na czym polega net-billing? Zgodnie z tym modelem:

  • „barterowy” system rozliczeń, w którym prosument bezkosztowo odbierał 0,7 lub 0,8 kWh za każdą przesłaną 1 kWh, zmienia się w ten oparty o sprzedaż energii do sieci,
  • rozliczenia będą prowadzone w ramach specjalnego depozytu,
  • stawki za przesyłany prąd będą uzależnione od warunków rynkowych, a dokładniej – od ceny giełdowej energii RDN. Do 2024 roku cena prądu ma być ustalana w cyklach miesięcznych, natomiast później okresy te mogą zostać wydłużone;
  • zapłata przekazana przez zakład energetyczny nie będzie objęta podatkami VAT ani PIT – środki mogą być wykorzystane na pokrycie rachunków za prąd w ciągu roku rozliczeniowego,
  • energia pobierana z sieci będzie sprzedawana na takich samych warunkach jak użytkownikom, którzy nie wdrożyli fotowoltaiki.

 

Rozliczenie nadwyżek z fotowoltaiki dla firm – instalacje powyżej 50 kWp

Przy instalacjach o mocy powyżej 50 kWp zasady rozliczenia nadwyżek energii przesłanych do sieci pozostają bez zmian. W tym obszarze rynku zawsze obowiązywał model sprzedaży prądu po stawkach określanych kwartalnie przez prezesa URE. Bilansowanie handlowe energii, która została wytworzona przez system o mocy w przedziale 50-500 kWp odpowiada tzw. sprzedawca zobowiązany wyznaczony przez Prezesa URE.

Może być ona również sprzedana:

  • w ramach aukcji OZE – na ten moment mogą one być w Polsce prowadzone do 31.12.2027 r.,
  • na wolnym rynku, np. poprzez umowy z PPA (Power Purchase Agreement).

W tych modelach obowiązują inne stawki, uzależnione od warunków rynkowych.

Aby móc rozpocząć sprzedaż, konieczne może być uzyskanie wpisu do rejestru MIOZE.

Pamiętaj! Aby uruchomić dużą instalację fotowoltaiczną, tj. o mocy ponad 500 kWp, konieczne jest uzyskanie koncesji na sprzedaż energii elektrycznej URE.  

 

FORMULARZ

Poproś o darmową konsultację!
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i mają do niej zastosowanie Polityka prywatnościWarunki korzystania z usług.

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

Fotowoltaika
w Twoim mieście:

  Dolnośląskie:

  Kujawsko - Pomorskie:

  Lubuskie:

  Łódzkie:

  Małopolskie:

  Mazowieckie:

  Opolskie:

  Pomorskie:

  Śląskie:

  Świętokrzyskie:

  Wielkopolskie:

  Zachodniopomorskie: