Jak dobrać powietrzną pompę ciepła? 5 rzeczy, na które zwrócić uwagę
Jak dobrać odpowiednią powietrzną pompę ciepła dla swojego budynku? Na rynku dostępne są produkty wielu producentów. Jak zatem mądrze wybrać w tym gąszczu propozycji takie rozwiązanie, które będzie charakteryzowało się odpowiednią trwałością oraz nie będzie generowało wysokich rachunków za prąd?
W tym artykule opiszemy krok po kroku 5 najważniejszych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze powietrznej pompy ciepła. |
1. Metraż budynku i jego charakterystyka energetyczna
Czy pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem dla każdego budynku? Niestety nie. Przede wszystkim, starsze budynki, które nie zostały zmodernizowane będą generowały bardzo duże straty ciepła, a to powoduje nieopłacalność takiego rozwiązania.
Charakterystyka energetyczna budynku mówi nam o tym jak wiele energii trzeba dostarczyć do budynku w celu jego ogrzania. Im lepiej ocieplony budynek, tym lepsza charakterystyka cieplna budynku.
Przykładowe dane dot. charakterystyki energetycznej budynku:
Dom modernizowany - współczynnik zapotrzebowania na ciepło: 100 kWh/m2 na rok
Dom nowo wybudowany - współczynnik zapotrzebowania na ciepło: 70 kWh/m2 na rok
Dom energooszczędny - współczynnik zapotrzebowania na ciepło: 40 kWh/m2 na rok
Znając metraż budynku i jego charakterystykę energetyczną, możemy określić jak dużo energii musimy dostarczyć, by ogrzać daną powierzchnię. Będzie to punktem wyjścia do doboru mocy powietrznej pompy ciepła.
2. Punkt biwalencji - przy jakiej temperaturze załącza się grzałka?
Jest to jedna z kluczowych kwestii, która wpływa na późniejsze koszty użytkowania pompy ciepła! Punkt biwalencji jest to określony poziom temperatury zewnętrznej, do którego pompa ciepła działa samodzielnie. Poniżej tej temperatury, załącza się dodatkowa grzałka, która wspomaga pracę pompy ciepła.
Sprawdź w jakiej temperaturze załączy się grzałka w powietrznej pompie ciepła w zaproponowanym dla Ciebie zestawie. W uproszczeniu - im niższa temperatura punktu biwalencji, tym niższe późniejsze koszty ogrzewania budynku.
Dlatego właśnie warto zaopatrzyć się w mocniejszą pompę ciepła, ponieważ nieco większy koszt początkowej inwestycji może się szybko zwrócić przy niższych kosztach ogrzewania.
3. Jednofazowe i trójfazowe powietrzne pompy ciepła
Zwróć uwagę podczas porównywania ofert na to, czy pompa ciepła jest jednofazowa, czy trójfazowa. Dlaczego jest to ważne? Urządzenia jednofazowe są z reguły tańsze niż trójfazowe, jednak mają znaczące ograniczenia.
Wykorzystanie jednofazowej powietrznej pompy ciepła - szczególnie przy niskich temperaturach - może spowodować przeciążenie instalacji elektrycznej i wyłączenie systemu grzewczego.
4. Współczynnik COP - czym jest?
Sprawność wyrażona współczynnikiem COP to parametr, który większość klientów sprawdza w pierwszej kolejności. Nie każdy jednak wie, że jest to parametr zmienny, zależny od temperatury zewnętrznej i temperatury pożądanej wewnątrz budynku.
Uzyskuje się go w drodze pomiarów i obliczeń, odnoszących się do pracy pomp ciepła przy specjalnie zdefiniowanych warunkach eksploatacyjnych. Dlatego współczynnik COP odzwierciedla jedynie chwilowy stan pompy, w ściśle określonych warunkach.
Nie zawsze porównanie wartości współczynnika COP w pompach różnych producentów jest proste i miarodajne.
Idealny dobór pompy ciepła do istniejącego systemu i dopasowanie pompy do potrzeb użytkownika pozwala uzyskać wyniki lepsze od deklarowanych przez współczynnik COP.
5. Serwis i gwarancja
Ostatnia, ale wcale nie najmniej ważna kwestia - serwis i gwarancja. Zwróć uwagę na to, czy producent sprzętu posiada przedstawicielstwo w Polsce i - szczególnie w przypadku firm dalekowschodnich - nie będzie konieczności wysłania sprzętu w razie problemów technicznych na drugi koniec świata.
Zapoznaj się również z procedurą serwisową i czasem oczekiwania na podjęcie działań serwisowych, by nie okazało się w okresie zimowym, że zostaniesz pozostawiony "sam sobie" w razie awarii.
Dowiedz się więcej o Pompach Ciepła z trzeciego odcinka naszej serii "Twój Niezależny Dom" ⤵️
Masz pytania? Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!
FORMULARZ