Poproś o darmową konsultację!

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.
Newsletter

« Wróć

Jaki jest optymalny kąt nachylenia i ustawienie modułów PV?

Oceń ten post:
5.00 5 1 1
Opublikowano 07.11.2019 r.

 

Usytuowanie pod kątem słońca – ustawienia idealne

36 stopni kątu nachylenia, skierowany – w zależności od regionu – idealnie na południe lub z lekkim, 1-2 stopniowym odchyleniem. To są warunki, w których – w ujęciu rocznym –  wyprodukujemy najwięcej energii.

 

Dlaczego na dużych komercyjnych instalacjach nie ustawia się modułu pod kątem 36 stopni?

Ponieważ moduły, które są nachylone pod większym kątem, rzucają dłuższy cień, a jeżeli rzucają dłuższy cień, to kolejny rząd modułów należy odpowiednio odsunąć – zajmujemy w ten sposób dużo większą powierzchnię. Inwestor musi wówczas podjąć decyzję, czy chce mieć wygenerowane więcej kWh, jednak kosztem większej działki (co oznacz większe koszty).

Wszystko zależy od wielkości instalacji – należy dobrać takie ustawienia i moduły, aby zajmowały jak najmniejszą powierzchnię, ale dawały jak największe uzyski. Jeżeli natomiast chodzi o instalacje „nadomowe” – nie ma sensu budować skomplikowanych podkonstrukcji, które wyprowadzą moduły do idealnych ustawień.

W ten sposób uzyskalibyśmy kilkanaście, w porywach do kilkudziesięciu kWh, a koszt konstrukcji, która ustawiłaby moduły pod idealnym kątem, jest po prostu dużo droższy i wpłynęłoby to na pogorszenie opłacalności inwestycji.

Mając moduły pod wyższym kątem musimy zastosować mocniejszą konstrukcję i mocniejszy system mocowania jej do dachu, a to, oczywiście, generuje dodatkowe koszty.

Podsumowując - jeżeli mamy dach wschód-zachód, należy wówczas dołożyć nieco więcej modułów. Wówczas można założyć nieco mniejszy falownik i w ten sposób oszczędzić pieniądze.

 Artykuł powstał na bazie filmu z serii "Prosto z dachu", którą można obejrzeć na naszym kanale na YouTube


FORMULARZ

Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM