Na ile wystarcza magazyn energii?
Magazyn do fotowoltaiki stał się prawdziwym must-have nowo powstających instalacji PV. Decyduje się też na niego coraz większe grono właścicieli już działającej fotowoltaiki.
Ty również interesujesz się tą technologią, ale… zastanawiasz się nad tym, co rzeczywiście da Ci takie urządzenie? Podstawowe pytanie, na które warto odpowiedzieć, to na ile wystarcza magazyn energii. Wyjaśniamy.
Na ile starczy magazyn energii – co to właściwie znaczy?
Pytanie o to, na ile wystarczy magazyn energii, można rozumieć na dwa sposoby. I na oba te aspekty warto zwrócić uwagę.
- Pierwszy to czas zasilania, jaki zapewni naładowany do pełna magazyn energii, kiedy będzie stanowił jedyne źródło prądu.
- Drugi to kwestia żywotności magazynu energii – tego, przez ile lat będzie pracować to urządzenie.
Każde z tych zagadnień odgrywa sporą rolę – zarówno przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w magazyn energii, jak i dobieraniu odpowiedniego modelu. Dlatego oba weźmiemy pod lupę.
Na ile starcza pojedyncze naładowanie magazynu energii?
Zacznijmy od perspektywy krótkofalowej – od tego, na ile godzin zasilania wystarczy w pełni naładowany magazyn energii. Na to pytanie nie da się oczywiście udzielić jednoznacznej i „ustandaryzowanej” odpowiedzi. Dlaczego?
Pomyśl o magazynie energii jak o powerbanku, którego używasz do podładowania domowych urządzeń. Od czego zależy, ile sprzęt wytrzyma na jednym cyklu baterii? Przede wszystkim od tego:
Ile urządzeń do niego podepniesz?
Ile prądu będzie potrzebować bateria telefonu czy tabletu, który ładuje się z powerbanku?
Jaką pojemność ma sam powerbanku?
Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku magazynu energii. Czas działania tego urządzenia będzie zależeć głównie od jego pojemności, a także od tego, jakie jest zapotrzebowanie Twojego domu na prąd. Trudno więc podać precyzyjną kalkulację, posługując się ogólnikami.
Można jednak powiedzieć, ile orientacyjnie może działać magazyn energii. Załóżmy, że jesteś właścicielem standardowego domu jednorodzinnego, o powierzchni ok. 80-100 m2. W Twoim gospodarstwie domowym są 4 osoby (rodzina 2+2) i nie macie samochodu elektrycznego. Jeśli w Waszym domu działa instalacja PV o mocy ok. 10 kWp, a dzienna autokonsumpcja wyniesie mniej więcej 18 kWh, to czas działania magazynu energii wyniesie:
- ok. 6-7 h przy pojemności 5 kWh,
- ok. 13-14 h przy magazynie energii 10 kWh,
- ok. 20 h przy magazynie energii 15 kWh.
Oczywiście są to wartości bardzo szacunkowe. Pewne jest jednak, że odpowiednio dobrany magazyn energii wystarczy na kilka-kilkanaście godzin pracy.
Jak długo prąd może być przechowywany w magazynie energii?
Załóżmy, że panele fotowoltaiczne „naładowały” magazyn energii, który znajduje się na Twojej posesji. Czy zgromadzony tam prąd może czekać „w nieskończoność” na to, aż zostanie zużyty? Nie do końca, ale… można go przechowywać przez długi czas z niewielkimi stratami.
Te straty są oczywiście nieuniknione, bo – przypomnijmy – magazyn energii to taka duża bateria. Będzie się ona oczywiście z czasem rozładowywać. Jednak spokojnie – przy regularnym zużywaniu kWh zgromadzonych w akumulatorze te straty będą znikome. Szacuje się, że prędkość samorozładowywania utrzymuje się na poziomie… 3% w skali miesiąca. Natomiast w ciągu 6 miesięcy magazyn energii może utracić ok. 20% zgromadzonego prądu.
Warto przy tym pamiętać, że na czas utrzymania się prądu w magazynie energii wpływają również:
- wiek urządzenia,
- sposób jego użytkowania (a dokładniej – długość cykli ładowania oraz to, czy magazyn jest połączony z regulatorem ładowania),
- technologia wykonania sprzętu.
Dowiedz się w jaki sposób możesz znacząco zwiększyć poziom autokonsumpcji energii wyprodukowanej z własnej elektrowni słonecznej dzięki magazynowi energii za...1500 zł! ⬇⬇⬇
Kliknij w link i dowiedz się czym jest system zasilania rezerwowego (SZR)
⬇⬇⬇Dlaczego ma znaczenie w kontekście magazynów energii? ⬇⬇⬇
SYSTEM ZASILANIA REZERWOWEGO (SZR) |
Co by się stało, gdyby nagle zabrakło prądu? Nawet godzina bez dostępu do energii będzie drobną uciążliwością. Jednak wyobraź sobie, że jest środek zimy, przerwa w dostawie kWh z sieci potrwa nawet dni, a Ty korzystasz z ogrzewania elektrycznego. To wcale nie musi oznaczać poważnego problemu – pod warunkiem, że korzystasz z systemu zasilania rezerwowego. Zobacz, czym jest i dlaczego warto o niego wzbogacić instalację PV.
Jaka jest żywotność magazynu energii?
Żywotność magazynów energii to zagadnienie istotne w długofalowej perspektywie. Jak długo będzie działać urządzenie, którego zakup to niemały wydatek? Ocenia się, że nowoczesne urządzenia, które są obecnie dostępne na rynku, „przetrwają” nawet ok. 15 lat. Ich gwarancja najczęściej opiewa na ok. 10 lat.
Trzeba jednak pamiętać, że żywotność magazynu energii będzie też uzależniona od sposobu jego użytkowania. Wskazuje się bowiem, że ogniwa wytrzymują do ok. 6 000 pełnych cykli ładowania i rozładowania. Dlatego warto zadbać o to, aby nie dopuścić do całkowitego „opróżnienia” ogniw. Skróci to czas eksploatacji urządzenia.
Jak zatem widać, magazyny energii mogą być opłacalne zarówno w krótko-, jak i długofalowej perspektywie. Dostępne obecnie modele są nie tylko pojemne, ale i wykazują się dobrą żywotnością oraz wysoką sprawnością. Uwaga! Teraz jest najlepszy moment na inwestycję w tę technologię – w ramach programu Mój Prąd 4.0 możesz otrzymać dofinansowanie na magazyn energii w wysokości do 16 000 zł! Przysługuje ona także osobom, które mają już fotowoltaikę i zdecydują się na rozszerzenie instalacji o ten element.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z ekspertami Brewa. Udzielimy Ci dokładniejszych informacji i przedstawimy bezpłatną wycenę. Zapraszamy!
FORMULARZ
W tych miastach i w ich obszarach instalujemy magazynyny Energii:
- Magazyn Energii Bydgoszcz
- Magazyn Energii Gorzów Wlkp
- Magazyn Energii Katowice
- Magazyn Energii Łódź
- Magazyn Energii Opole
- Magazyn Energii Poznań
- Magazyn Energii Szczecin
- Magazyn Energii Toruń
- Magazyn Energii Trójmiasto
- Magazyn Energii Warszawa
- Magazyn Energii Wrocław
- Magazyn Energii Zielona Góra