System zasilania rezerwowego (SZR) a magazyn energii?
System zasilania rezerwowego (SZR) – co to jest i dlaczego ma znaczenie w kontekście magazynów energii?
Co by się stało, gdyby nagle zabrakło prądu? Nawet godzina bez dostępu do energii będzie drobną uciążliwością. Jednak wyobraź sobie, że jest środek zimy, przerwa w dostawie kWh z sieci potrwa nawet dni, a Ty korzystasz z ogrzewania elektrycznego.
To wcale nie musi oznaczać poważnego problemu – pod warunkiem, że korzystasz z systemu zasilania rezerwowego. Zobacz, czym jest i dlaczego warto o niego wzbogacić instalację PV.
W tym artykule dowiesz się:
1. Co to SZR?
2. Czy SZR jest potrzebny?
3. Jak w praktyce działa SZR?
4. Jak dobrać odpowiedni system?
System zasilania rezerwowego – co to jest?
SZR to skrót, który można rozwinąć na dwa sposoby. Po pierwsze, kryje się pod nim określenie samoczynne załączanie rezerwy, po drugie – system zasilania rezerwowego. Oba te terminy mają ze sobą wiele wspólnego. Wiążą się z rozwiązaniem problemu odcięcia dostaw prądu z sieci.
Czym zatem jest system zasilania rezerwowego? To układ, który – w uproszczeniu – pozwala na monitorowanie przepływu energii elektrycznej z sieci i szybkie przepięcie się na zasilanie rezerwowe, gdyby doszło do przerwy w dostawie prądu.
A czym może być samo zasilanie rezerwowe?
- Na krótką metę często stosuje się zasilacze UPS, wyposażone w akumulator. Mogą one, w zależności od parametrów, działać przez okres od kilku minut do kilku-kilkunastu godzin. Często są one wykorzystywane np. w serwerowniach komputerowych.
- Innym rozwiązaniem jest agregat prądotwórczy – zasilany benzyną, olejem napędowym czy LPG.
- W ostatnich latach coraz chętniej spogląda się w stronę magazynów energii sprzęgniętych z instalacją fotowoltaiczną.
To ostatnie rozwiązanie jest najciekawsze i pod wieloma względami najkorzystniejsze. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na tym, aby zapewnić sobie dostęp do darmowego prądu w ekologiczny sposób i „przetrwać” nawet przy dłuższym blackoucie. Przy okazji możesz skorzystać ze sporej dotacji – na inwestycję w magazyn energii do fotowoltaiki otrzymasz do 16 000 zł w ramach programu Mój Prąd.
Należy pamiętać, że zdecydowana większość magazynów energii jest systemami typu on grid, czyli działają tylko wtedy, gdy występuje prąd w sieci i by pełnił on funkcję off grid, czyli był falownikiem działającym wyspowo, czyli niezależnie od prądu w sieci, musi być wyposażony w odpowiednią rozdzielnicę.
System zasilania rezerwowego do fotowoltaiki – co jest potrzebne?
SZR można wdrożyć wyłącznie w instalacji fotowoltaicznej, która jest przystosowana do pełnienia takiej funkcji.
Musi ona:
- mieć możliwość pracy, także gdy zostanie odcięte zasilanie z sieci – musi to być system hybrydowy, a nie on-grid;
- współpracować z magazynem energii – tak, aby możliwe było jego ładowanie energią płynącą ze słońca w ciągu dnia;
- pozwalać na ładowanie magazynu energii także w trybie zasilania awaryjnego – kiedy nie ma prądu z sieci; dzięki temu spełni on swoją rolę, nawet jeśli przerwa w dostawach prądu potrwa kilka dni.
Co zatem jest potrzebne do stworzenia takiej instalacji?
1. Odpowiedni falownik.
Hybrydowy – taki, który działa w trybach on-grid i off-grid. Powinien mieć funkcję obsługi pełnego zasilania rezerwowego (tzw. Full Backup). Dobrze, aby radził sobie z dostarczaniem energii nawet do dużych odbiorników 3-fazowych, np. pompy ciepła.
2. Właściwie dobrany magazyn energii.
Istotna jest nie tylko wystarczająco duża pojemność (taka, która dostarczy prąd na co najmniej kilka godzin – w zależności od tego, na ile chcesz się zabezpieczyć). Najlepiej sprawdzi się model, który zapewnia zasilanie awaryjne na 2. poziomie, a zatem dający się ładować z fotowoltaiki także w trybie bez prądu z sieci.
Tak dobrane komponenty systemu zapewnią wysoki poziom ochrony przed utratą dostępu do prądu – nawet przy dłuższych blackoutach. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w SZR oparty o opisane powyżej rozwiązania.
3. Właściwa rozdzielnica
Budynek musi posiadać rozdzielnicę przyłączeniową samoczynnego zasilania rezerwowego do falowników, która podczas awarii sieci automatycznie przełącza zasilanie na zasilanie awaryjne falownika oraz zapewnia niezależność energetyczną obwodów podłączonych do wyjścia awaryjnego.
Dowiedz się więcej o tym czym są magazyny energii i jak je dobierać ⬇⬇⬇
Jak może zadziałać SZR w praktyce?
System ochrony przed awariami prądu może pozwolić Ci spać spokojnie. Instalacja wzbogacona o komponenty opisane powyżej daje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jeśli z niego korzystasz, kiedy dojdzie do przerwy w dostawie prądu:
- instalacja fotowoltaiczna przejdzie do pracy w trybie off-grid – panele słoneczne nadal będą produkować prąd ze słońca, a inwerter przetwarzał go i przesyłał do Twoich gniazdek;
- energia będzie mogła być dostarczona również z magazynu energii – tak, aby uzupełnić ewentualnie brakujące kilowatogodziny w ciągu dnia, a także nocą, gdy panele słoneczne nie pracują;
- w ciągu dnia magazyn energii będzie ponownie ładowany, także w trybie zasilania awaryjnego – w efekcie pomoże utrzymać dostęp do prądu nawet przy kilkudniowym blackoucie.
Dzięki temu nie będziesz narażony np. na wychłodzenie budynku z powodu braku zasilania pompy ciepła czy na problemy z poborem wody z przydomowej studni.
Jak dobrać odpowiedni system zasilania rezerwowego?
SZR powiązane z fotowoltaiką mają zróżnicowane możliwości oraz funkcjonalność. Oznacza to, że można dobrać komponenty zarówno do swoich potrzeb, jak i do możliwości finansowych. Różnice wynikają m.in.:
- z zasięgu zasilania – SZR mogą zasilać cały dom (opcjonalnie wraz z urządzeniami trójfazowymi, takimi jak pompy ciepła), ale również, w wersji minimum, tylko wybrany obwód;
- ze sposobu utrzymywania rezerwy energii – niektóre magazyny nie mają rezerwy prądu przechowywanej na sytuacje awarii z sieci. Inne pozwalają robić konkretne, stałe zapasy kWh przez cały rok. Trzeci typ to magazyny ze zmienną rezerwą energii, która zimą jest większa, a latem mniejsza. Wynika to z faktu, że w chłodniejszym okresie roku jest większe zapotrzebowanie na prąd z sieci, a system PV generuje mniej prądu.
Zróżnicowane parametry sprawiają, że sposób konfiguracji SZR warto ustalić z ekspertami. Pozwoli to dopasować system zasilania rezerwowego do Twoich oczekiwań oraz budżetu. Pamiętaj, by rozmawiając z Doradcą poinformować go, że chcesz, by Twoja instalacja pracowała w formule "wyspy", oraz by ustalić które obwody mają być zasilane.
Zwiększy to koszt inwestycji o ok. 4000 - 6000 zł, ale będziesz miał prąd w domu nawet wtedy, gdy cała ulica będzie bez prądu!
Chcesz zainwestować w instalację fotowoltaiczną z SZR? A może już korzystasz z systemu PV i chcesz go rozbudować o opisaną funkcjonalność? Skontaktuj się z ekspertami Brewa.
Pomożemy Ci dobrać właściwe urządzenia. Wspólnie uruchomimy system, który zagwarantuje CI bezpieczeństwo i pozwoli maksymalnie zwiększyć niezależność energetyczną.
FORMULARZ
W tych miastach i w ich obszarach instalujemy magazynyny Energii:
- Magazyn Energii Bydgoszcz
- Magazyn Energii Gorzów Wlkp
- Magazyn Energii Katowice
- Magazyn Energii Łódź
- Magazyn Energii Opole
- Magazyn Energii Poznań
- Magazyn Energii Szczecin
- Magazyn Energii Toruń
- Magazyn Energii Trójmiasto
- Magazyn Energii Warszawa
- Magazyn Energii Wrocław
- Magazyn Energii Zielona Góra