Poproś o darmową konsultację!
(lista obejmuje wyłącznie obsługiwany przez nas teren; nie obsługujemy województw, które nie znajdują się na liście)

Podane w formularzu dane osobowe będą wykorzystane do udzielenia odpowiedzi.




Newsletter

« Wróć

Szukasz kosztów na koniec roku? Myśl perspektywicznie i zainwestuj w fotowoltaikę

Oceń ten post:
4.14 5 1 7
Opublikowano 12.09.2017 r.

Brewa koszty dla firm fotowoltaika

Koniec roku to moment, w którym przedsiębiorcy gorączkowo poszukują inwestycji, które można wpisać w koszty działalności firmy. Najprostszym rozwiązaniem dla wielu staje się zakup nowego samochodu. Nie można tej decyzji odmawiać praktycyzmu.

Pamiętać jednak trzeba, że wartość takiego auta na przestrzeni lat spadnie, a jego eksploatacja będzie wiązać się z wydatkami. Zamiast generować kolejne koszty, warto zastanowić się nad inwestycją, która przyniesie długofalowe korzyści. Może nią być montaż instalacji fotowoltaicznej.

 

  • Na koniec marca 2016 r. było 7,2 tys. mikroinstalacji, gdy pod koniec 2013 roku było ich tylko 41,

  • W zależności od wielkości instalacji i poziomu wykorzystania energii, fotowoltaika pozwala na ograniczenie rachunków za prąd nawet o 70-80 procent,

  • Leasing pozwala na zbudowanie instalacji bez wykładania środków własnych. Miesięczna oszczędność z tytułu produkcji energii może pokrywać większość raty leasingu,

  • Zwrot z inwestycji w instalację fotowoltaiczną to ok. 10-12% rocznie, a gwarancja na panele to aż 25 lat,

  • Leasing fotowoltaiki jest o tyle korzystny, że obniża podstawę opodatkowania przedsiębiorstwa. W koszty można wliczyć opłatę wstępną, ratę leasingową, jak i prowizje oraz wydatki związane z eksploatacją.

 

Korzystne zmiany ustawowe, spadek cen instalacji oraz wysoka stopa zwrotu sprawia, że na taką inwestycję decyduje się coraz więcej firm w Polsce. Eksperci szacują, że do 2018 roku liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych w naszym kraju wzrośnie do 200 tysięcy.

 

Siła zielonej energii

 

Fotowoltaika to nic innego jak przetwarzanie promieni słonecznych w energię elektryczną, dzięki zainstalowaniu na dachu specjalnych paneli. Przynosi to realne oszczędności przez cały rok. – Tym sposobem możemy ograniczyć wysokość naszych rachunków za prąd o blisko 80%, a w okresie od kwietnia do września, kiedy słońca jest najwięcej, montaż instalacji fotowoltaicznej sprawi, że wydatki na energię z sieci będą praktycznie zerowe. Zimą ilość produkowanej energii jest mniejsza, ale wtedy dokupujemy ją z zakładu energetycznego – mówi Maciej Borowiak, współwłaściciel firmy Brewa.

 

Zważywszy na ciągle rosnące koszty energii elektrycznej z sieci (między 1995 a 2014 roku np. ceny energii wraz z przesyłem dla gospodarstw domowych wzrosły w Polsce o 237%), zapewnienie sobie większej niezależności od warunków narzucanych przez zewnętrznych dostawców prądu przekłada się na podniesienie konkurencyjności firmy.

 

 

>> Dowiedz się więcej na temat możliwości sfinansowania inwestycji.  <<

 

Inwestycja z pewnym zwrotem

 

Obiecująco wyglądają też średnie stopy zwrotu inwestycji w fotowoltaikę. Obecnie to 10 – 12% rocznie, co na tle bankowych 2 procentowych lokat wygląda interesująco. Zysk ulegnie podwyższeniu w momencie kolejnej podwyżki ceny prądu czy też kosztów dystrybucji.

 

Koszty inwestycji mniejsze, niż się wydaje

 

Początkowe koszty inwestycji zależą od zapotrzebowania na energię elektryczną przez daną firmę, czyli tak naprawdę warunkowane są m.in. tym, jak dużo prądu ma wygenerować instalacja.

 

Ponadto, nie mając pieniędzy na pokrycie montażu ze środków posiadanych przez firmę, można wziąć instalację fotowoltaiczną w leasing. – To rozwiązanie jest o tyle korzystne, że obniża podstawę opodatkowania przedsiębiorstwa. W koszty firmowe można wliczyć zarówno opłatę wstępną, ratę leasingową, jak i prowizje oraz wydatki związane z eksploatacją – podkreśla Maciej Borowiak. Instalację możemy przez okres 5 lat amortyzować. A to także zwiększa koszty uzyskania przychodów i tym samym zmniejsza wartość podatku dochodowego.

 

>>Czytaj więcej na temat instalacji fotowoltaicznych dla firm. <<

 

Zielona energia to przyszłość energetyki w Polsce, a na zachodzie, np. w Niemczech jest już to coś naturalnego. Warto przyjrzeć jej się bliżej, szukając praktycznej inwestycji, która nie tylko będzie sposobem na znalezienie dodatkowych kosztów, zmniejszających podstawę opodatkowania, ale rozwiązania przynoszącego zyski w długofalowej perspektywie.


Zobacz opinie posiadaczy instalacji fotowoltaicznej


 

Skontaktuj się z nami i zapytaj o bezpłatną kalkulację

Piotr Kotkowski

inż. Piotr Kotkowski
P.Kotkowski@brewa.pl / 665 099 864

 

 FORMULARZ

Galeria